Nowoczesny rodzic

Co powinna zawierać domowa apteczka dla dziecka?

Kiedy przygotowujecie się na przyjście na świat dziecka lub kiedy mały Skarb jest już z Wami, potrzebujecie być odpowiednio uzbrojeni. I to nie tylko w cierpliwość, ale również w dobrze zaopatrzoną dziecięcą apteczkę domową. Czego na pewno nie może w niej zabraknąć? Przygotowaliśmy dla Was listę! Dziecięca apteczka może pomóc szybciej poradzić sobie z pierwszymi objawami choroby lub nagłym urazem.  W wielu przypadkach oczywiście nie unikniecie wizyty lekarskiej. A jako świeża mama pewnie i go preferujesz. Ale wkrótce przekonasz się, że na zwykłe bóle Waszego dziecka wystarczy i dobrze wyposażona apteczka, która z postępem czasu będzie Wam coraz bardziej przydatna.

Czego w apteczce nie może zabraknąć?

Przy podwyższonej temperaturze

 • Termometr cyfrowy– klasyczne rtęciowe termometry wyszły już z mody. Na rynku aktualnie ich miejsce zajęły termometry cyfrowe – od bezdotykowego po czołowe, np. termometr żabka.
 • Na zbicie temperatury – dziecięcy Nurofen lub Paracetanol (zawiesina lub czopki) – łagodzi ból i zniża temperaturę (ponad 38°C), do zwalczania i przeciwbólowe, szczególnie przydatne gdy dziecku wyżynają się pierwsze ząbki.
 • Przy nagłym wzroście temperatury (powyżej 39°C ) może dojść do drgawek gorączkowych. Objawy są dość przerażające: drżenie kończyn, bladość twarzy, sine usta, bezdech, utrata przytomności, bezwładność. Jeśli chcecie szybko zbić temperaturę i zapobiec drgawkom dobrze mieć pod ręką Diazepam. Można go otrzymać tylko na receptę i należy podać właściwą dawkę. W przypadku wystąpienia drgawek należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.

Przeciw katarowi

 • Aspirator do nosa albo gruszka– dla najmłodszych z pewnością nie jest to „ulubiony przyjaciel”, ale bardzo ważny przyrząd. Właśnie u małych dzieci katar jest ogromnym problemem, gdyż nie potrafią one same wyczyścić noska. Dlatego tak niezbędne jest użycie aspiratora do nosa. Wydzielina u małych dzieci bardzo często gromadzi się w nosku podczas przeziębienia, znacznie utrudniając im oddychanie. Aspirator ułatwi życie i dzieciom i rodzicom, pozwalając na łatwe oczyszczenie dróg oddechowych dziecka. Po oczyszczeniu dróg oddechowych dobrze jest je nawilżyć wodą morską ( np. Physiomer lub Quixx).
 • Nasivin dla dzieci – dziecięcy Nasivin jest odpowiedni już dla najmłodszych dzieci.

Kolka i ból brzuszka

Bezzasadne gromadzenie się nadmiaru gazów to problem co piątego noworodka. Od kolki i nieprzyjemnego bólu brzuszka możecie dziecko uwolnić delikatnie masując jego brzuszek i ćwicząc nóżki.

 • Infacol, Babycalm – dobrze je mieć w domu, są łatwo dostępne w aptece i mogą pomóc dziecku w boleści.
 • Często dziecku pomaga również położenie czegoś ciepłego na brzuszku (termofor).

Odparzenia

Odparzenia na delikatnej skórze dziecka mogą spędzać sen z powiek niejednej mamie.

 • Imazol lub Sudocrem – wśród mam wygrywają te dwa preparaty, ewentualnie maść z wapniem na zagojenie się skóry. Zaleca się, aby przed zastosowaniem preparatów przemyć delikatną skórę dziecka herbatką rumiankową.

Problemy skórne

 • Fenistil żel lub krople – na swędzenie skóry po ukąszeniu lub wpływie promieni słonecznych

Ból przy ząbkowaniu

Pierwszy rok życia dziecka niesie dla niego również ciężkie chwile, jakimi jest wyżynanie się pierwszych ząbków. Zarówno dziecko, jak i Wy rodzice z pewnością będziecie chcieli uciec od przepłakanych godzin i nieprzespanych nocy, najlepiej jak tylko się da.

 • Żel na dziąsła – istnieje dużo specjalistycznych żeli, które służą złagodzeniu bólu dziąseł przy ząbkowaniu. Żel należy delikatnie wmasować w nabrzmiałe dziąsła dziecka.
 • Nurofen – na zmniejszenie bólu i uspokojenie dziecka
 • Gryzaki chłodzące – mogą pomóc zmniejszyć ból

Dezynfekcja

 • Dettol – spray antybakteryjny do dezynfekcji (powierzchni, zabawek).
 • Plasterki – jako pierwsza pomoc przy małym uszkodzeniu naskórka lub po szczepionce.

Na wzmocnienie odporności

Probiotyki – popularne jak na przykład Probio Fix. Wszystko, co o nich powinniście wiedzieć, znajdziecie w następnym artykule.

Poprzedni artykułNastępny artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *