Niemowlę

Cudowne zdolności noworodków

Naukowcy długo badali zachowanie noworodków i stwierdzili, że w ciągu pierwszych 90 minut po urodzeniu, mogą przejawiać niesamowity potencjał, który potem zanika.

Oczywiście podstawowym warunkiem jest to, że dziecko urodziło się i zostało donoszone w naturalny sposób, bez użycia środków znieczulających.

Może wydawać ci się dziwne, ale jednym z najbardziej naturalnych odruchów noworodka po urodzeniu jest umiejętność chodzenia, którą ćwiczył już w brzuchu matki. Te „kroczki” można zaobserwować, gdy złapiesz go za rączki i ułożysz w pozycji pionowej – zacznie wtedy naprzemiennie unosić nóżki i „chodzić”.

Nie oznacza to, że noworodek może chodzić, jest to innego rodzaju ruch. Noworodek położony na nagim ciele matki tzw. kontakt skóry ze skórą, zacznie przebierać nóżkami i czołgać się w kierunku piersi. Dzięki pierwszemu kontaktowi noworodkiem u matki wydziela się hormon zwany oksytocyną, który w rzeczywistości powoduje obkurczenie się macicy i poród łożyska. Dziecko w naturalny sposób pomaga matce.

Te 90 minut po urodzeniu dziecka powinno być przebiegać w bardzo kameralnym otoczeniu z zachowaniem intymności i spokoju. Sytuacja idealna to wyeliminować wszystkie niedogodności, tak aby ułatwić dziecku przejście z jednego świata do drugiego i ustabilizować jego tętno, temperaturę ciała i oddech.

Oko w oko

Jeśli wszystko jest w porządku i dziecko może spędzić pierwsze 90 minut swojego życia u boku matki, nie będzie płakać. Jest to czas kiedy dziecko doświadcza tzw. czuwania. Ma oczy szeroko otwarte i prawie się nie porusza. Ten stan może trwać półtorej godziny, gdy dziecko ze skupione i ze spokojem patrzy matce w oczy. Zarówno dla matki jak i dla dziecka jest to niezapomniane przeżycie.

Mamo, to ty?

Jeśli noworodkowi będzie dane spędzić chociaż 15 pierwszych minut ze swoją mamą i spoglądać jej w oczy, zapamięta ją i będzie odróżniał od innych kobiet nawet przez 4 godziny. Krótko po urodzeniu dziecko jest w stanie rozpoznać głoś swoich rodziców – głos matki rozpoznaje z poprawnością 95 ­%, a głos ojca w 80%.

Złota godzina – zacieśnienie więzów

Moment, gdy matka kładzie swoje dziecko na piersi ma ogromne znaczenie stanowi podwaliny przyszłej więzi i wszelkich uczuć. W ten sposób dziecko poznaje matkę, adaptuje się i dochodzi do tzw. miłości od pierwszego wejrzenia, rodzi się instynkt macierzyński. Miłość ta będzie się potem zmieniać. Ta chwila jest magiczna i absolutnie wyjątkowa, tego rodzaju intymności nie da się opisać, gdy matka i dziecko są w pełni zjednoczeni, ta chwila już się nie powtórzy.

Przez 9 miesięcy pomiędzy matką i dzieckiem uaktywnia się szczególna więź, dlatego po porodzie tak ważne jest, aby jej nie przerywać. Poród to doświadczenie nie tylko dla mamy, ale również dla dziecka, kiedy zmienia swoje naturalne dotychczas środowisko i doznaje pewnego rodzaju wstrząsu. Dlatego bardzo ważne jest pozostawić matkę i dziecko podczas tzw. złotej godziny razem w spokoju (jeżeli nie zagraża to życiu matki albo dziecka).

Niewiele przyszłych mam to wie, ale zawsze można poprosić położną i tak zorganizować przyjście dziecka na świat (wybrać dobre miejsce Szpital Przyjazny Dziecku), aby zarezerwować tę chwilę dla siebie.

W Polsce tylko niewielki procent szpitali respektuje prawo kobiety i dziecka do pierwszego kontaktu. Zazwyczaj ogranicza się on do kilku minut i zostaje gwałtownie przerwany. Możesz to zmienić, upomnij się o swoje prawa.

A czy Ty spędziłaś ten złoty czas ze swoim dzieckiem?

Poprzedni artykułNastępny artykuł

1 komentarz

  1. Za pierwszym razem niewiele pamiętam (tyle emocji) pamiętam tylko że po przewiezieniu mnie do sali zebrano mi syna abym odpoczela i obiecali że oddadzą za 3h na karmienie. Nie oddali przez 10h – nikt nie poinformował mnie że syn wymiotowal i go obserwują. Poród wspominam dobrze a położnictwo tragicznie – np byłam na sali z dziewczynami które miały wcześniaki 500g na oiomie. (Katowice Ligota )

    Za drugim razem było cudownie od początku położna (wcześniej pracujaca w Katowicach bo nie wyobrazalam sobie rodzic z kims innym) o nas zadbała, wprowadziła intymny nastrój. Po cudownym porodzie do wody mogłam być z dzieckiem 2h w lekko przyciemnionym cichym miejscu a potem jeszcze na sali. Sale 2 osobowe więc też intymnie. O wszystkim mnie informowali dlaczego muszą zabrać dziecko i na jak długo. Jeśli na badanie to dokładnie o wynikach informował lekarz. Polecam każdej przyszłej mamie że Śląska porod w szpitalu miejskim w Zabrzu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *