Ciąża

Przewodnik ciążowy – 37. tydzień ciąży

Rozpoczyna się właśnie 10. ostatni już miesiąc księżycowy twojej ciąży. Spodziewaj się przyrostu na wadze około 1,5 kg. Dziecko zaczyna powoli przesuwać się w kierunku dna miednicy, obniża się też macica.

Rozwój dziecka

Twoje dziecko ma już na główce 2,5 centymetrowe włoski. W macicy robi się mu już naprawdę ciasno, poruszanie się sprawia mu trudność. Długość dziecka mierzona od główki do kości ogonowej wynosi około 35 cm, waga waha się w okolicach 3 kilogramów.

Jeżeli twoje dziecko do tej pory nie odwróciło się jeszcze główką do dołu – prawdopodobnie zrobi to w ciągu najbliższych kilku dni. Tylko 3% płodów pozostaje w innej pozycji.

W 37. tygodniu ciąży dziecko nadal magazynuje tkankę tłuszczową. Do porodu przytyje jeszcze około 500g.

Skóra dziecka pokryta jest smarem, który pełni funkcję ochronną i sprawia, że ciało dziecka jest śliskie, co ułatwi mu przedostanie się przez wąskie drogi rodne.

Na klatce piersiowej wyraźnie widać brodawki. Gruczoły mleczne nowonarodzonych chłopców i dziewczynek nie różnią się od siebie.

Co czuje mama?

Możesz odczuwać napięcia macicy, zwane czasem skurczami przepowiadającymi. W ich trakcie macica napnie się na około 30 sekund a następnie rozluźni. Każdą wolną chwilę powinnaś przeznaczyć na odpoczynek.

Dziecko mocno uciska na twój pęcherz moczowy, dlatego czujesz potrzebę oddania moczu nawet kilka razy w ciągu nocy. Mogą ci puchnąć ręce i nogi, lepiej jest więc zdjąć z dłoni pierścionki.

Twoje piersi zaczynają produkować siarę (inaczej młodziwo, lub łac. colostrum). Będzie to pierwszy pokarm twojego dziecka, do czasu pojawienia się w piersiach mleka, czyli przez pierwsze 2 do 4 dni po narodzinach.

Siara jest niezwykle bogatym źródłem składników odżywczych i przeciwciał. Wspiera system odpornościowy noworodka chroniąc go przed infekcjami.

Czeka cię wizyta w poradni dla kobiet w ciąży i nieobowiązkowe badanie KTG, sprawdzające czynność serca płodu i czynność skurczową macicy.

Jak odróżnić skurcze przepowiadające od skurczy porodowych?

Skurcze przepowiadające są nieregularne, nie nasilają się, a przy zmianie pozycji i aktywności fizycznej zanikają. Nie widać też żadnych zmian zwiastujących szybki poród na macicy. Skurcze porodowe są regularne, pojawiają się początkowo co 5 minut i z biegiem czasu nabierają na sile, nie ustępują po zmianie pozycji czy aktywności fizycznej. Szyjka macicy zaczyna się skracać i rozwierać, może też odejść tzw. czop śluzowy (wygląda jak białko jaja kurzego, może mieć zabarwienie żółte bądź czerwonawe).

Poprzedni artykułNastępny artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *