микрозайм на карту займы мигкредит
Ciąża

Przewodnik ciążowy – 37. tydzień ciąży

Rozpoczyna się właśnie 10. ostatni już miesiąc księżycowy twojej ciąży. Spodziewaj się przyrostu na wadze około 1,5 kg. Dziecko zaczyna powoli przesuwać się w kierunku dna miednicy, obniża się też macica.

Rozwój dziecka

Twoje dziecko ma już na główce 2,5 centymetrowe włoski. W macicy robi się mu już naprawdę ciasno, poruszanie się sprawia mu trudność. Długość dziecka mierzona od główki do kości ogonowej wynosi około 35 cm, waga waha się w okolicach 3 kilogramów.

Jeżeli twoje dziecko do tej pory nie odwróciło się jeszcze główką do dołu – prawdopodobnie zrobi to w ciągu najbliższych kilku dni. Tylko 3% płodów pozostaje w innej pozycji.

W 37. tygodniu ciąży dziecko nadal magazynuje tkankę tłuszczową. Do porodu przytyje jeszcze około 500g.

Skóra dziecka pokryta jest smarem, który pełni funkcję ochronną i sprawia, że ciało dziecka jest śliskie, co ułatwi mu przedostanie się przez wąskie drogi rodne.

Na klatce piersiowej wyraźnie widać brodawki. Gruczoły mleczne nowonarodzonych chłopców i dziewczynek nie różnią się od siebie.

Co czuje mama?

Możesz odczuwać napięcia macicy, zwane czasem skurczami przepowiadającymi. W ich trakcie macica napnie się na około 30 sekund a następnie rozluźni. Każdą wolną chwilę powinnaś przeznaczyć na odpoczynek.

Dziecko mocno uciska na twój pęcherz moczowy, dlatego czujesz potrzebę oddania moczu nawet kilka razy w ciągu nocy. Mogą ci puchnąć ręce i nogi, lepiej jest więc zdjąć z dłoni pierścionki.

Twoje piersi zaczynają produkować siarę (inaczej młodziwo, lub łac. colostrum). Będzie to pierwszy pokarm twojego dziecka, do czasu pojawienia się w piersiach mleka, czyli przez pierwsze 2 do 4 dni po narodzinach.

Siara jest niezwykle bogatym źródłem składników odżywczych i przeciwciał. Wspiera system odpornościowy noworodka chroniąc go przed infekcjami.

Czeka cię wizyta w poradni dla kobiet w ciąży i nieobowiązkowe badanie KTG, sprawdzające czynność serca płodu i czynność skurczową macicy.

Jak odróżnić skurcze przepowiadające od skurczy porodowych?

Skurcze przepowiadające są nieregularne, nie nasilają się, a przy zmianie pozycji i aktywności fizycznej zanikają. Nie widać też żadnych zmian zwiastujących szybki poród na macicy. Skurcze porodowe są regularne, pojawiają się początkowo co 5 minut i z biegiem czasu nabierają na sile, nie ustępują po zmianie pozycji czy aktywności fizycznej. Szyjka macicy zaczyna się skracać i rozwierać, może też odejść tzw. czop śluzowy (wygląda jak białko jaja kurzego, może mieć zabarwienie żółte bądź czerwonawe).

Poprzedni artykułrsz_dreamstime_xxl_29294583-1Następny artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *