Ciąża

Cukrzyca ciążowa? Spokojnie, nie martw się!

Cukrzyca ciążowa diagnozowana jest u 3 do 6% kobiet ciężarnych i stanowi zagrożenie dla dziecka. Według badań ok. 30-45 % kobiet, które cierpiały w czasie ciąży na tę chorobę, w następnych 15 latach po urodzeniu dziecka może zachorować na cukrzycę typu 2.

Brzmi groźnie, nie jest to drobnostka, ale nie musisz się od razu zamartwiać. Wszystko jest w Twoich rękach.

Czynniki zwiększające ryzyko zachorowania

Do najczęstszych przyczyn pojawiania się cukrzycy ciążowej należą:

  • tendencja do zachorowań na cukrzycę w rodzinie;
  • nadwaga;
  • niewłaściwa dieta;
  • zespół policystycznych jajników;
  • urodzenie dużego dziecka (<4,5 kg) w poprzedniej ciąży;
  • zaburzenia gospodarki hormonalnej.

Objawy

Do najczęstszych objawów cukrzycy ciążowej należą:

  • ciągłe zmęczenie
  • nieustające pragnienie
  • częste oddawanie moczu
  • nadmierny przyrost wagi zarówno u matki, jak i u dziecka

Diagnoza

Lekarz już na początku ciąży powinien zbadać poziom glukozy we krwi ciężarnej. Jeśli wynik jest niższy niż 92 mg/dl kolejne badanie wykonuje się między 24 a 28 tygodniem ciąży. Jeśli wynik jest nieco wyższy (92-125 mg/dl) kwalifikuje się ciężarną do grupy ryzyka. Wynik wyższy niż 125 mg/dl oznacza zazwyczaj wykrycie cukrzycy, na którą kobieta zachorowała jeszcze przed zajściem w ciążę (u ok. 10% ciężarnych z wykrytą cukrzycą).

Leczenie

Po rozpoznaniu choroby lekarz prowadzący kieruje ciężarną do diabetologa, który ustala sposób leczenia. Przy niedużym nasileniu choroby zaczyna się najczęściej od odpowiedniej diety i regularnego pomiaru poziomu cukru glukometrem. Jadłospis kobiety ciężarnej chorującej na cukrzycę nie różni się zbytnio od tego stosowanego przez diabetyków. W przypadku, gdy dieta nie zda egzaminu może się okazać konieczne podawanie insuliny. Cukrzycy ciążowej nie leczy się doustnymi lekami, zazwyczaj też nie stosuje się pomp insulinowych.

Zagrożenia dla matki i dziecka

Oprócz zwiększonego narażenia na późniejsze zachorowanie na cukrzycę typu 2. kobiecie grozi przedwczesny poród, cukrzyca jest również wskazaniem do wykonania cesarskiego cięcia. Poważnymi konsekwencjami cukrzycy ciążowej mogą być wady wrodzone układu sercowo-naczyniowego i niedorozwój niektórych narządów.

Nie martw się!

Wszystkie objawy i konsekwencje choroby brzmią poważnie i mogą powodować stres. Jest to zrozumiałe, chcesz, by Twój maluszek urodził się zdrowy, a ciąża była wspaniałym okresem, który będziesz pamiętała do końca życia. Leczona cukrzyca ciążowa przechodzi całkowicie po porodzie. Początkowo niedogodnością będzie dla Ciebie regularny pomiar cukru i specjalna dieta, której należy się bezwarunkowo trzymać, ale przyzwyczaisz się do tego, a zmiana nawyków żywieniowych pomoże Ci zrzucić szybciej kilogramy po ciąży.

Poprzedni artykułNastępny artykuł

3 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *