Nowoczesny rodzic

Jak zrozumieć kobietę w ciąży?

Zazwyczaj się świetnie dogadujecie, ale czasem masz wrażenie, że Twoja partnerka zachowuje się jak ktoś zupełnie inny? Mogliście rozmawiać o sporcie, jeździć na wycieczki, chodzić do teatru i nie było dla Was tematów tabu?

Teraz wszystko jest inaczej, jedyny temat wałkowany codziennie, nieprzerwanie to Wasze nienarodzone dziecko? Wyrzuca Ci może, że nie angażujesz się wystarczająco w temat?

Jeśli wiesz o czym piszemy, powinieneś wiedzieć, że nie jesteś w tym sam. Dotyczy to większości przyszłych ojców, bez znaczenia czy ciąża była zaplanowana z partnerką, czy nie.

To jest niezależne od niej

Kobieta całe swoje życie przygotowuje się na to, by zostać matką. Choćby wcale o tym nie marzyła, instynkt macierzyński jest w niej i nic na to nie poradzi. Ciąża budzi w niej te uczucia i motywację do tego by nauczyć się karmić, przewijać. Zastanów się, małe dziewczynki bawią się lalkami, opiekują się nimi, przebierają je, karmią. Planują wesele, rozmawiają o swoich przyszłych mężach i dzieciach, nawet o zabawkach, którymi te nienarodzone jeszcze maluchy będą się bawić. Choć niektórzy powiedzieliby, że jest to wynik wychowania i norm społecznych wpływających na nasze życie, natura ma również trochę do powiedzenia na ten temat.

A chłopcy? Chłopcy bawią się klockami i autami, nie rozmawiają o takich rzeczach. Również później w dorosłym życiu niechętnie dzielą się swoimi przemyśleniami na ten temat. Dlatego właśnie podczas ciąży mogą się pojawić pewne zgrzyty. Jak to się mówi: kobieta matką się rodzi, mężczyzna ojcem zostaje. I to nie zawsze w momencie porodu. Najczęściej dopiero gdy dziecko mówić, gdy możliwy jest z nim kontakt.

Oderwana od rzeczywistości

Kobieta w ciąży w chwili, gdy widzi pozytywny wynik na teście ciążowym, zaczyna żyć w zupełnie innym świecie. Towarzyszą jej skrajne uczucia, niezależnie od tego, czy ciąża była planowana czy nie. Zdaje jej się, że wszyscy dostrzegają w niej pewną zmianę i często właśnie tak jest – sprawia wrażenie rozpromienionej lub przeciwnie – zestresowanej. Czasem ma ochotę wykrzyczeć całemu światu nową nowinę, by wszyscy mogli cieszyć się razem z nią. Nieprzerwanie myśli o nienarodzonym dziecku, a natura, poprzez burzę hormonów, przykłada do tego swoją rękę.

Zupełnie nowy człowiek

Oprócz szczęścia czy strachu kobiecie towarzyszy również poczucie ogromnej odpowiedzialności. W jej głowie pojawiają się różne myśli, czasem również niepokojące, dochodzi do różnych wniosków.

Jeśli Twoja partnerka powie: „Ciąża zmieniła całe moje życie, czuję się zupełnie innym człowiekiem” uwierz jej. Choć może Ci się to wydawać dziwne, naciągane, ona na prawdę tak czuje.

W czasie ciąży kobieta nie zmienia się jedynie zewnętrznie. Nie rośnie jedynie jej brzuch, nie przybiera jedynie na wadze. Rozwija się jej osobowość, wzmacnia się wewnętrznie, staje się silniejsza niż była przed ciążą. Zwiększa się jej pewność siebie, choć czasem możesz mieć odwrotne wrażenie.

Poprzedni artykułNastępny artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *