Lifestyle

Czego mogłaś nie wiedzieć o śnie

Na sen przeznaczamy około jednej trzeciej życia a jakość snu jest niezbędna do utrzymania prawidłowego funkcjonowania mózgu i całego organizmu. Indyjskie przysłowie mówi, że sen pieści wszystko, co żywe. Jednak żeby naprawdę tak było, trzeba przestrzegać kilku zasad.

Każdy z nas jest inny, dlatego optymalny czas snu dla każdego z nas jest różny. Uważa się, że idealna długość snu to 7-8 godzin, przy czym regularny sen, krótszy niż 6 godzin dziennie i dłuższy niż 10 godzin dziennie, jest uważany za niezdrowy.

 

Nie skracaj snu

W ramach oszczędzania czasu staramy się skracać długość snu, co prowadzi do tego, że cierpimy z powodu jego niedostatku i niebezpiecznie pogrywamy ze swoim zdrowiem. W ciągu dnia możemy czuć zmęczenie, obniżenie wydajności, ewentualnie mogą się pojawić problemy z odpornością, otyłością, cukrzycą itd. Czas na sen powinien z pewnością znaleźć każdy.

 

Trzeba jednak zaznaczyć, że długość snu sama w sobie nie jest decydująca. Nie powinniśmy lekceważyć jego jakości. Podczas snu powinniśmy przejść przez wszystkie jego fazy – dlatego lekarze nie polecają (o ile nie jest to naprawdę niezbędne) stosować leków nasennych. Lepsze są naturalne preparaty, które korzystnie wpływają na przyczynę bezsenności, pomagają zasnąć i poprawić przebieg snu.

 

Zasady dotyczące jakości snu

Powszechnie wiadomo, że najczęstszą przyczyną bezsenności są depresje i stany lękowe, które są logiczną konsekwencją ciągle przyspieszającego tempa życia. Dlatego ważne jest, aby usunąć główne przyczyny bezsenności, tj. stres w pracy, problemy w domu czy z dzieckiem itp. Zrelaksuj się i przestrzegaj zasad higieny snu. A to po to, żebyś nie zasnęła jak Śpiąca Królewna.

Regularność – chodź spać i wstawaj o tej samem porze. Staraj się nie spać w ciągu dnia.

 

Otoczenie – pomieszczenie, w którym śpisz, powinno być ciche i zaciemnione, o temperaturze 18-20°C. Przed spaniem wywietrz pokój i usuń wszelkie źródła hałasu.

 

Łóżko – nie jedz, nie pracuj, nie czytaj, nie oglądaj telewizji w łóżku i udawaj się spać wtedy, kiedy jesteś naprawdę zmęczona. Wstawaj od razu po przebudzeniu.

 

Substancje stymulujące – wieczorem nie pij już kawy, herbaty, alkoholu ani napojów energetycznych. Zakłócają one jakość snu i zwiększają ryzyko przebudzenia.

 

Jedzenie – spróbuj zrezygnować wieczorem z ciężkich potraw, nie jedz przed spaniem (maksymalnie 3 godziny przed snem).

 

Psychika – depresję, lęki czy stres stłum regularną aktywnością fizyczną. Jednak sport uprawiaj najpóźniej 3 godziny przed spaniem. Nie rozwiązuj wtedy żadnych problemów, które mogłyby Cię wyprowadzić z równowagi.

 

Nie pal – na pewno nie pal przed spaniem! Nikotyna pobudza i stwarza ryzyko, że będziesz się często budzić w nocy.

Poprzedni artykułNastępny artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *