Nowoczesny rodzic

Doceń znaczenie czytania!

Nowoczesna epoka odsunęła książki w cień tabletów, komputerów i telewizji. A przecież to właśnie czytanie ma ogromny wpływ na rozwój mowy, zasób słownictwa i pobudzanie wyobraźni. Dlatego nie powinnaś lekceważyć znaczenia czytania i już od najmłodszych lat zapoznawać dziecko z książkami. Czytaj mu, opowiadaj a potem rozmawiajcie wspólnie o przeczytanych opowieściach…

Książki są fantastyczne, pobudzają dziecięce marzenia, pozwalają wyobrażać sobie to, czego nie można zobaczyć na obrazku i pracować z fantazją. W znaczny sposób pomagają rozwijać mowę, za pośrednictwem swoich opowieści zapoznają z kolorami, kształtami, uczą poznawać nazwy rzeczy oraz charaktery i style życia innych ludzi. Bez względu na nowoczesne technologie książki powinny zajmować w Twoim domu honorowe miejsce.

Kiedy, jak często i co czytać dzieciom?

Jeśli udałoby Ci się – przynajmniej dwa razy dziennie – czas na przeczytanie dziecku jakiejś opowieści albo baśni, byłoby wspaniale. Najlepszy czas to chwila przed spaniem – w południe i wieczorem, kiedy trzeba wyciszyć dziecko i przygotować je do snu. Za pomocą czytania stworzysz atmosferę szczęścia i bliskości. Nie musi to być długie czytanie – wystarczy chwilka. I tak najmłodsze dzieci nie potrafią zbyt długo skupiać się na jednej czynności. Nie kupuj dziecku drogich książek, wręcz przeciwnie – wybieraj takie, które możesz bez obaw dać mu do ręki, by mogło samodzielnie je kartkować i oglądać obrazki. Dla najmłodszych dzieci odpowiednie są rozkładane książeczki z kartonu. Dla starszych dzieci, którym czytasz do snu baśnie, wybieraj raczej krótsze książki, które nie znudzą po jakimś czasie.

isifa-119156241

Gdy tylko dasz dziecku do rąk książkę, nie zapomnij wyjaśnić mu, jak ma się z nią obchodzić. Zwróć mu uwagę na to, że nie wyrywamy kartek z książki, nie rysujemy w niej, nie zaginamy kartek i nie urywamy ich po kawałku. Pokaż mu też, jak „się czyta” – że zaczyna się od pierwszej strony, potem odwraca kartki i że czyta się z lewej do prawej strony oraz z góry na dół. W czasie czytania pokazuj smykowi palcem słowa, które właśnie wypowiadasz na głos i nie zakrywaj obrazków. Jeśli to możliwe, staraj się łączyć obrazki z tekstem.

Aby czytanie cieszyło dziecko…

Wczuj się w historię, czytaj ciekawie, zmieniaj intonację, czytaj głośno, wyraźnie, aby dziecko dobrze Cię słyszało i rozumiało. Nie bój się wydawać różnych dźwięków, zwłaszcza jeśli czytasz o zwierzątkach. Wówczas dziecko będzie bardziej zainteresowane. Jeśli chcesz, aby maluszek zapamiętał z opowieści jak najwięcej, zacznij ją opowiadać i spróbuj go poprosić, aby uzupełniło za Ciebie niektóre fragmenty. Albo uzupełniaj czytanie pytaniami – w ten sposób sprawdzisz, czy malec uważa a jednocześnie „zmusisz go” do myślenia. Np.: „Z czego była zrobiona tajemnicza chatka, do której trafili Jaś i Małgosia?” A dziecko odpowie: „z piernika!”

Miłość do książek możesz w dziecku pielęgnować jeszcze w inny sposób – kiedy będzie miało 2, 3 lata wykonajcie własną książkę, na przykład wykorzystując do tego album fotograficzny lub zeszyt. Na okładce przyklej fotografię dziecka i podpisz ją jego imieniem. Potem możecie wspólnie uzupełniać książeczkę obrazkami lub wycinankami.

Poprzedni artykułNastępny artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *