Ciąża

Czy słyszałaś już o zespole HELP?

Choć społeczeństwo stara się wmówić nam coś innego, ciąża to nie spacer w różowych okularach. Mamie i dziecku grozi wiele komplikacji. Jedną z nich jest tzw. zespół HELLP. Co to właściwie jest? O tym dowiesz się w poniższym artykule.

Zespół HELLP to bardzo rzadka, ale jedna z najpoważniejszych komplikacji w ciąży. Wiąże się ze znacznie gorszymi wynikami chorób i śmiertelności matki i noworodka. Zespołu HELLP nie można przewidzieć, podejrzenie zachorowania przejawia się poprzez objawy. Definitywna diagnoza zostaje postawiona dopiero na podstawie badań laboratoryjnych.

Nazwa HELLP

Hhemoliza

= zniszczenie czerwonych krwinek i przechodzenie krwi do osocza

ELelevated liver enzymes

= podwyższony poziom enzymów wątrobowych,

LP – low platelet count

= małopłytkowość, czyli niska liczba trombocytów.

Powyższe komplikacje są znane już długo i towarzyszą ciężkim formom preeklampsji (Preeklampsja, czyli stan podrzucawkowy to poważne powikłanie, które dotyka 6 – 8 % kobiet. Najczęściej pojawia się w drugiej połowie ciąży, a pod koniec ciąży stan pogarsza się). Po raz pierwszy powikłanie to zostało opisane w 1982 r. przez doktora Weinsteina.

Co jeszcze powinnaś wiedzieć?

Powikłanie to wiąże się wyłącznie z ciążą. Pojawia się do końca drugiego trymestru, ale może także rozwinąć się dopiero po porodzie.

Badania przeprowadzone w Czechach pokazują, że na 1000 żywych noworodków przypada ok. 4-5 dzieci narodzonych przez matki, które przeszły przez zespół HELLP.

Najczęściej choroba przejawia się u pierworódek, które zaszły w ciążę krótko po odstawieniu antykoncepcji, lub u kobiet, które mają już dzieci i zmieniły partnera. Pewną rolę może odegrać także wiek matki.

Przyczyny choroby

Przyczyna niestety nie jest dotąd dokładnie znana. Jedna z teorii zakłada, że powikłanie spowodowane jest uszkodzeniem warstwy komórek. To doprowadza do zaburzeń ukrwienia naczyń krwionośnych, a w związku z tym do krwotoku w pewnym miejscu.

Przede wszystkim uszkodzeniu ulegają wątroba, nerki i płuca ciężarnej. W przypadku płodu uszkodzone zostaje łożysko, a może dojść też do upośledzenia mózgu. Później dochodzi do obumierania komórek wątrobowych i wypłukiwania białek wątrobowych (enzymów) do krwioobiegu.

Objawy choroby

Do głównych objawów należy ból w okolicach żołądka, ciśnienie czy ból w prawym podżebrzu, który może wiązać się z bólem pod prawym obojczykiem. W większości występują mdłości lub wymioty. Możliwe, że dołączy do tego ból głowy, zmęczenie i apatia. U mam chorujących na zespół HELLP stopniowo zwiększa się ciśnienie. Kolejne objawy to duży przyrost wagi i opuchlizna.

Diagnostyka specjalna

Z lekarskiego punktu widzenia powikłanie najprawdopodobniej powoduje:

 • nagromadzenie tłuszczu w komórkach wątrobowych,
 • choroby charakteryzujące się krwawieniem,
 • zniszczenie czerwonych krwinek,
 • niedostatek płytek krwi, kiedy przyczyna nie jest znana,
 • chorobę woreczka żółciowego,
 • wirusowe zapalenie wątroby,
 • ostre zapalenie żołądka,
 • wrzody w śluzówce żołądka lub dwunastnicy,
 • bakteryjne zapalenie nerek,
 • zapalne choroby nerek,
 • chroniczne choroby skóry,
 • zapalenie wyrostka robaczkowego,
 • zwiększone pragnienie (w ciele brakuje tzw. hormonu antydiurektycznego: częściej oddaje się mocz, trzeba dużo pić, a kobieta w ciąży pije za mało).

Niewydolność wielonarządowa = zaburzenia funkcji poszczególnych organów

Problemy z obiegiem krwi i oddychaniem:

 • obrzęk płuc, który nie powstaje z powodu problemów z sercem,
 • niewydolność oddechowa,
 • wzrost niewydolności serca wywołany przekrwieniem u ciężarnej z chorobą serca.

Uszkodzenia centralnego układu nerwowego

– przede wszystkim uszkodzenie wzroku.

Zaburzenia pracy nerek

– objawem może być obecność krwi w moczu (niezależnie, czy będzie to mała czy większa ilość),

– może dojść do syndromu, który prowadzi do ostrej (nagłej) niewydolności nerek.

Upośledzenie wątroby

– najczęściej lekarze obawiają się krwawienia (kiedy pod skórą pojawią się siniaki) i pęknięcia wątroby (w tym przypadku konieczna jest transplantacja).

Atak przedrzucawkowy

– pojawia się aż 3,8 razy częściej u kobiet z zespołem HELLP niż u kobiet z preeklampsją (stanem przedrzucawkowym), są to drgawki, które mogą zakończyć się nawet śpiączką.

Zaburzenia krzepnięcia

– niszczenie czerwonych krwinek prowadzi do niedokrwistości, a następnie do niedostatku płytek krwi, powikłanie to może zakończyć się powstawaniem dużej ilości zakrzepów.

Komplikacje związane z cesarskim cięciem

– podczas operacji może dojść do dużej utraty krwi, a następnie do zapaści krążeniowej,

– u ciężarnych z zespołem HELLP krótko po porodzie mogą pojawić się wyżej opisane zaburzenia i komplikacje, lekarze muszą liczyć się z nimi już przed operacją i starać się im zapobiec.

Zespół HELLP i dziecko w macicy

Większość niemowląt, narodzonych przez matki z zespołem HELLP, na świat przychodzi jako wcześniaki. Musimy być przygotowani na to, że wyniki badań noworodka będą gorsze. Ma to związek także z tygodniem ciąży, w którym dziecko przyszło na świat (im dłużej dziecko może dojrzewać w macicy, tym lepiej).

Niemowlę nie jest rozwinięte i często także opóźnione we wzroście. Szanse na przeżycie zależą od niedorozwinięcia płodu w macicy i zmianach w łożysku. Jeszcze przed pojawieniem się objawów zespołu HELLP, we wczesnym etapie ciąży może dojść do obumarcia płodu w macicy.

Leczenie

Jedyna bezpieczna forma leczenia zespołu HELLP to poród, który najczęściej przeprowadzany jest poprzez cesarskie cięcie (pod całkowitą narkozą). Starania o łagodne leczenie nie mają znaczenia, a wręcz przeciwnie – zbędnie zwiększają ryzyko dla matki i nienarodzonego dziecka. Do leczenia przystępuje się tylko wtedy, kiedy płód jest zbyt niedojrzały, a czas można wykorzystać na podanie kortykoidów, które pomogą przyspieszyć dojrzewanie płuc dziecka. Przy tym należy starannie obserwować stan ciężarnej i płodu.

Zapobieganie

Podstawowe zapobieganie

– dotąd nie wiadomo, co mogłoby wpłynąć na chorobę. Istnieją badania, kiedy prewencyjnie podawany był olej z halibuta, aspiryna lub wapń, ale wyniki nie były przekonujące. W ostatnim czasie kobietom, które przeszły przez zespół HELLP, prewencyjnie podaje się heparyny drobnocząsteczkowe (lek rozrzedzający krew).

Zapobieganie wtórne

 • ważne jest odpowiednio wczesne wykrycie objawów, zapowiadających wystąpienie choroby, a także ich staranna obserwacja,
 • badania ciśnienia, chemiczne analizy moczu i wzrost wagi powinny zwrócić uwagę na objawy choroby,
 • po 24 tygodniu ciąży badania ginekologiczne powinno wykonywać się co dwa tygodnie,
 • odpoczynek (pozycja leżąca) niestety nie ma żadnego pozytywnego wpływu na rozwój choroby.
Poprzedni artykułNastępny artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *