Ciąża

6 najczęstszych problemów z karmieniem piersią

Aczkolwiek karmienie piersią jest jak najbardziej naturalną czynnością, często towarzyszy mu cały szereg problemów. Jeśli są rozwiązywane prawidłowo i od razu, nie muszą zagrozić laktacji. Zapoznamy Cię z najczęstszymi problemami, z którymi spotykają się mamy i poradzimy Ci, jak je rozwiązywać.

1. Dziecko nie chce ssać

Aby dziecko ssało efektywnie, musi porządnie otworzyć buzię, język przełożyć przez dolne dziąsło a brodawka musi być wsunięta jak najgłębiej do jego buzi. Ten problem powstaje najczęściej wskutek nieprawidłowego przyłożenia do piersi. Zrobisz najlepiej, jeśli poszukasz fachowej pomocy konsultantki laktacyjnej, która pomoże Ci udoskonalić pozycję. Pomoc może również trening ssania za pomocą palca, który włożysz dziecku do jamy ustnej. Trening stymuluje ssanie.

2. Uszkodzenie brodawek w czasie karmienia

Jeśli dziecko jest w nieprawidłowy sposób przykładane do piersi, może łatwo dojść do uszkodzenia Twojej brodawki. Następnie powstają nieprzyjemne i bardzo bolesne pęknięcia. One powodują, że każde następne pBayby laktatorrzyłożenie do piersi staje się bardzo nieprzyjemne. Negatywnie wpływają na karmienie, które staje się dla matki praktycznie koszmarem. Ranki goją się długo a przy tym wystarczy jedno nieprawidłowe przyłożenie do piersi i problem zaczyna się od nowa. Do ochrony uszkodzonej brodawki można użyć specjalnej maści, ewentualnie specjalnych ochraniaczy na brodawki.

3. Poczatek laktacji

Mleko produkuje się w piersiach praktycznie automatycznie. Po porodzie produkcja mleka zwiększa się a potem utrzymuje.I trwa dopóki dziecko przez ssanie brodawki sygnalizuje, że istnieje zapotrzebowanie na mleko. Niektóre mamy się stresują i mają wątpliwości na temat swoich umiejętności karmienia, wątpią, czy mają odpowiednia ilość mleka i nie są przekonane co do jego składu. To wszystko może mieć wpływ na rozpoczęcie laktacji. Jeśli nastąpi późno, to znaczy 5. – 6. dnia, kiedy większość kobiet już karmi swoje dzieci, należy dziecko dokarmiać butelką, aby nie dopuścić do nadmiernej utraty wagi i odwodnienia dziecka. W przypadku większości kobiet chodzi wszak o tymczasowe dokarmianie, potem są w stanie karmić piersią w pełni.

4. Płaskie lub wklęsłe brodawki

Brodawki możesz zbadać u ginekologa a ten poradzi Ci, czy powinnaś przed porodem nosić w biustonoszu specjalne nakładki korekcyjne. Jeśli problem potwierdzi się, po porodzie trzeba formować brodawki przed każdym karmieniem, aby dziecku było łatwiej się przyssać. Może się zdarzyć, że mimo intensywnego kształtowania dziecku nie uda się prawidłowo uchwycić brodawki. Wówczas możesz użyć tzw. kapturka silikonowego. Osłonki na piersi i inne akcesoria znajdziesz tutaj

5. Zastój mleka

Gdy tylko dziecko przestanie z jakiegoś powodu dobrze i systematycznie ssać mleko z piersi, to może w nich się „zastać”. Piersi są wtedy gorące, przepełnione i obolałe. Brodawka się spłaszcza a następne przykładanie jest gorsze. Mleko z przepełnionych piersi należy ręcznie odciągnąć a na piersi przyłożyć chłodne okłady. W przypadku zastoju mleka matkom nie zaleca się stosowania maści, zamiast tego możesz posmarować brodawkę tzw. tylnym mlekiem, które jest bardziej tłuste i zawiera mnóstwo przeciwciał.

6. Pozycja do karmieniapoduszka do karmienia

Większość problemów spowodowana jest nieprawidłową pozycją dziecka lub matki podczas karmienia. Jeśli leżysz na boku, uważaj, aby ręka, którą podpierasz głowę, nie powodowała nadmiernego napięcia mięśni piersi, którego skutkiem byłoby słabsze uwalnianie mleka. Nieprawidłowa może być również przyjęta przez matkę pozycja. Skutkuje to bólami pleców, sztywnieniem szyi i stopniowo pogarszającym się uwalnianiem mleka. Jeśli nie jesteś pewna sposobu uchwycenia piersi albo samej pozycji do karmienia, zwróć się do pielęgniarki środowiskowej lub do przeszkolonej konsultantki laktacyjnej. Większość z nich odwiedzi Cię w domu, sprawdzi, w jaki sposób karmisz i jak przykładasz dziecko i zaproponuje rozwiązanie problemu. Nie musisz się wstydzić, że wymagasz fachowej porady – przecież chodzi o to, co najcenniejsze – o zadowolenie i zdrowie Twojego dziecka.

Poprzedni artykułNastępny artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *