Nowoczesny rodzic

Czy wiesz jak czesto myć ręce?

Zawsze, kiedy dotykasz dziecka lub chcesz je nakarmić, powinnaś porządnie umyć ręce. Obowiązuje to również w przypadku starszych dzieci, które wszystkiego dotykają, w najgorszym przypadku nawet biorą do buzi. Poradzimy Ci, jak prawidłowo myć ręce i zapobiegać szeregowi nieprzyjemnych problemów.

Dlaczego to jest takie ważne…

Nieodstateczna higiena rąk może być bardzo niebezpieczna, zwłaszcza dlatego, że nie dochodzi do systematycznego pozbywania się bakterii i wirusów. Te dostają sie do organizmu nie tylko górnymi drogami oddechowymi, ale również przez codzienny kontakt z klawiaturą komputera, naczyniami, gabką lub dotykanie poręczy w środkach komunikacji miejskiej. Niewiele o tym wiadomo, ale na niektórych przedmiotach żywe wirusy utrzymują się nawet kilka dni.

Niebezpieczeństwo przeniesienia chorób

Kto lekceważy higienę, wystawia siebie, ale również bliskich, na poważne ryzyko zakażenia niektórymi poważnymi chorobami, takimi jak żółtaczka typu A, biegunka wirusowa, wirusowe infekcje dróg oddechowych (np. grypa), choroba wywołana bakterią E-coli (z surowego mięsa, gliny, nieumytych owoców i warzyw), czerwonka (dyzynteria) i inne.

Kiedy się umyć?

Zawsze myj ręce:

  • po skorzystaniu z toalety,
  • po skończeniu pracy w ogrodzie lub w warsztacie,
  • po pieszczotach z domowym zwierzątkiem,
  • po powrocie do domu,
  • po wyjściu z środków komunikacji masowej.

Jeśli jesteś przeziębiona, umyj ręce po każdym kichnięciu, wydmuchaniu nosa czy zakaszleniu. Twoje kroki powinny prowadzić do umywalki również przed jak i po gotowaniu zawsze, kiedy dotykasz surowego mięsa, jajek, ryb a także po sprzątaniu.

Krok po kroku

W pierwszej kolejności, zanim pójdziesz umyć ręce, zdejmij wszystkie elementy biżuterii (pierścionki, zegarki, bransoletki). Dokładnie opłucz gorącą wodą, nanieś mydło (najlepiej w płynie) i bardzo dokładnie trzyj – na całej powierzchni – dłońmi o siebie. Nie zapomnij o opuszkach palców i przestrzeni między palcami. Uważaj też na przestrzeń pod paznokciami – tę oczyść małą, ręczną szczoteczką. Po około 20 sekundach mycia spłucz ręce i osusz je albo własnym ręcznikiem, albo ręcznikami papierowymi.

Poprzedni artykułNastępny artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *