Niemowlę, Nowoczesny rodzic

Jak przejść z butelki na pierwszy kubeczek?

Do widzenia, butelko, witaj, pierwszy kubku! – czyli przechodzimy z butelki na kubek.

Kiedy i dlaczego zamienić butelkę na kubek?

 1. Gdy karmisz swoje dziecko niemowlęcą butelką a ono zbliża się do ukończenia pierwszego roku życia.Niekapek
 2. Gdy dziecko ma już pełną buzię ząbków. Jeśli nadal je z butelki i zbyt długo przetrzymuje w buzi smoczek, może to doprowadzić do postania próchnicy.
 3. Opóźnione przejście z butelki na kubek może być przyczyną opóźnienia mowy u dziecka. Smoczek bowiem blokuje ruch języka.
 4. Stopniowo możesz przyzwyczajać je do kubka już od szóstego miesiąca, praktycznie jednocześnie z wprowadzeniem do diety stałych posiłków.

Kiedy, dlaczego…
Ale istotne jest, JAK to zrobić?

 • Możliwość wyboru. Zaproponuj dziecku kilka wariantów i pozwól, by samo wybrało sobie kubek tylko dla siebie.
 • Ten odpowiedni dla Was… Możliwe, że na początku będziecie musieli wypróbować kilka rodzajów. Kubek z dzióbkiem, z wieczkiem, z uchem, z dwoma uchwytami…
 • Poczucie samodzielności. Pozwól mu samemu trzymać kubek, napić się z niego, ale bądź zawsze czujna i w pobliżu. Gotowa na to, by nie dopuścić do katastrofy.
 • Niekapek. Obecnie masz bogaty wybór bardzo sprytnych niekapiących ustników w dziecięcych kubkach treningowych. Sprawdź tutaj
 • Pa-pa, stara butelko! W zależności od tego, jak duże jest Twoje dziecko i jak zaprzyjaźniło się ze swoim pierwszym kubkiem, spróbuj stopniowo odciągać je od „starej dobrej” przyjaciółki – butelki.
 • Stopniowo pozbądź się ustników. Jeśli Twój malec czuje się już niemal jak dorosły, możesz mu po prostu zdjąć treningowy ustnik z kubka!
 • „Ale z Ciebie duży chłopiec / duża dziewczynka!” Zapewnij mu radość z dobrze wykonanej pracy za każdym razem, kiedy skorzysta z kubka. Pochwała i pobudzanie przynoszą motywujący efekt.

Powodzenia! :)

Poprzedni artykułNastępny artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *