Prawa ręka na zakupach

Czym się kierować przy wyborze pieluszek?

Jeśli masz w domu małego pieluszkowicza, przebierasz go zapewne z 10 razy dziennie. Oznacza to, że tygodniowo zużywasz 70 pieluszek, a miesięcznie 280. Podsumowując – 3360 w ciągu pierwszego roku życia. Jest to nie lada inwestycja, nie sądzisz?

Na co zwrócić uwagę przy wyborze pieluszek?

1. Nie zaopatruj się w ogromne ilości pieluszek przed narodzinami. Może okazać się, że nie trafisz z rozmiarem. Warto poczekać do porodu, gdy już poznasz dokładnie wagę swojego dziecka. W szpitalu powinni zapewnić Wam pieluszki na dzień lub dwa, a jeśli już musisz kupić, wybierz najmniejszą paczkę. Po narodzinach dziecka Twój partner może zabrać się za zamawianie :)

2. A tych na rynku znajdziesz mnóstwo. Jak zatem wybrać odpowiedni rozmiar? Podstawą kategoryzacji jest waga dziecka. Zobaczmy na przykładzie pieluszek Pampers:

Rozmiary:139497687-682x1024

 • Roz. 0: do 2,5 kg
 • Roz. 1: od 2 do 5 kg
 • Roz. 2: od 3 do 6 kg
 • Roz. 3: od 4 do 9 kg
 • Roz. 4: od 7 do 14 kg
 • Roz. 4 +: od 9 do 16 kg
 • Roz. 5: od 11 do 18 kg
 • Roz. 6: powyżej 15 kg

4. Uwaga! Rozmiary, do których przyzwyczaiła Was jedna marka, mogą się różnić od tych ustalonych przez innego producenta. Zasada jest jedna – przy zmianie marki pieluch musisz dokładnie przeczytać informacje na opakowaniu.

5. Przykładowo: Twoje dziecko waży 5 kg. Zazwyczaj kupujesz mu jednorazowe pieluszki Pampers. Te mają rozmiary 1 – dla noworodków od 2 do 5 kg, lub 2 – dla niemowląt o wadze 3-6 kg. W tym przypadku wybierz rozmiar 2. Zawsze, jeśli Twój maluszek jest na granicy rozmiarów wybierz ten większy. Lepiej, żeby miał więcej miejsca. Musi mu przecież być wygodnie, a poza tym powinno być miejsce na dodatkowy bagaż.

6. Jeśli Twój maluch wyrósł już ze wszystkich dostępnych rozmiarów, ale nadal musi używać pieluszek wypróbuj pieluchomajtki. Doskonale sprawdzają się podczas nauki siadania na nocnik i sedes. Można je ściągać i zakładać wielokrotnie, a absorbują tak samo dobrze jak klasyczne pieluszki jednorazowe. Ceny na Feedo.pl zaczynają sie od 25,99/opakowanie.

153940310-1024x682

Kiedy pieluszka jest za mała?

Jeśli zaobserwujesz na otarcia lub odciśnięcia w pachwinach lub na brzuszku malucha może to oznaczać, że pieluszka jest za mała. Wypróbuj pieluszki rozmiar większe i zobacz, czy dobrze absorbuje i czy dobrze się trzyma na pupie dziecka.

Kiedy pieluszka jest za duża?

Duże szpary między ciałem i pieluszką oraz „wisząca” pupa są najlepszym dowodem na to, że pielucha jest za duża. W takim wypadku nie absorbuje zbyt dobrze – może dojść do tego, że przeniknie trochę moczu i kupki dziecka.

Kiedy pieluszka jest odpowiednio dobrana?

Gdy po założeniu układa się równo i symetrycznie, zarówno z przodu, jak i z tyłu, a rzepy znajdują się na pasie, nie wyżej ani niżej.

Złote zasady wyboru pieluszek:

 • lepiej wybrać za dużą niż za małą – dzieci rosną jak na drożdżach, za duża pieluszka szybko będzie jak znalazł
 • nie rób zbyt wielkich zapasów pieluszek – dzieci rosną na prawdę szybko, szkoda zmarnowanych pieniędzy
 • przy wyborze rozmiaru dokładnie czytaj opis na opakowaniu – kieruj się wagą, nie wiekiem dziecka. Każdy maluch rośnie inaczej.

20150821_Remar_250x250_PPP_pl

Poprzedni artykułNastępny artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *