Starsze dzieci

Dlaczego dzieci boją się ciemności?

W ciągu dnia raj pełen zabawek, w nocy nieznana kraina mroku i potworów? Dziecięcy pokój dla nas już raczej nie zmienia się tak diametralnie, ale dla maluchów, których fantazja ma niesamowite możliwości, to co za dnia jest kolorowe i wesołe, w nocy może stanowić źródło koszmarów.

Jeśli Twoje dziecko co noc chowa się pod Twoją kołdrą, ponieważ w jego pokoiku straszą potwory, poproś by rano opisało czego dokładnie się boi.

Niektóre dzieci boją się zupełnie abstrakcyjnych rzeczy takich jak duchy czy upiory, podczas gdy inne odczuwają strach przed tymi całkowicie realnymi obiektami jak pająki czy węże. W obu przypadkach nie powinnaś się śmiać z malucha ani jego obaw. Uwagi typu: „Jesteś za duży na to, żeby się bać duchów” nie dadzą żadnego pozytywnego efektu, natomiast wpłyną negatywnie na samoocenę dziecka, a tym samym na jego samopoczucie.

Porozmawiaj z malcem o tym czego konkretnie się boi, zadawaj dużo pytań by pokazać, że przejmujesz się tym problemem i chcesz mu pomóc. Czasem chowanie się pod kołdrą rodziców może wynikać tylko z potrzeby fizycznego kontaktu z mamą i tatą.

Przygotujcie się na noc

Tuż przed pójściem spać przejdźcie się razem po pokoju, zajrzyjcie w każdy zakamarek, który po zgaszeniu światła może wydawać się Twojemu dziecku podejrzany. Zapalaj i gaś przez chwilę światło, żeby pokazać jak powstają różne kształty i cienie. W ten sposób łatwo pokażesz mu, że to, co po ciemku wygląda jak zły smok, w świetle jest zwykłą zabawką.

Ovečka Lumpin

Świeczki przeciwko straszydłom

Nietrudno samemu przygotować świeczkę przeciwko potworom. Będziesz do tego potrzebować większego słoika, wosku i knota. Dodatkowymi składnikami są specjalne magiczne składniki odpędzające straszydła – cudowne kamyki (znalezione na spacerze w parku), mieszanina ziół (np. herbata czy przyprawy), talizman na szczęście itp. Jeśli zależy Ci na określonym kolorze wosku możesz wykorzystać kredki świecowe lub rozpuścić w kąpieli wodnej stare świeczki. Im bardziej kolorowa będzie świeczka, tym więcej nocnych potworów odpędzi.

Przygotujcie ją razem, na podstawie starego przepisu przekazywanego z pokolenia na pokolenie, a później wspólnie umieśćcie ją w pokoju.

Cierpliwość i troska

Każdemu mogą czasem puścić nerwy, ale w przypadku maluchów trzeba się kontrolować. Na pewno pamiętacie z dzieciństwa jak babcie straszyły maluchy jakimś nieznanym „Panem”, który przyjdzie i je zabierze. Najmłodszym naprawdę niewiele potrzeba, by ich wyobraźnia rozwinęła dany temat do rangi traumy. Znajdź inny sposób na osiągnięcie swojego celu i staraj się nie wzbudzać w maluszku strachu.

Pozdrawiam, straszydło

Wymyśl imię dla nocnego potwora i opowiedz dziecku historyjkę o niej. Przedstaw ją maluchowi jako młode straszydełko, które zgubiło się i nie może znaleźć drogi do domu. Usiądźcie razem i narysujcie mapę do jego świata, by pomóc mu wrócić do jego mamy.

Poprzedni artykułNastępny artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *