Nowoczesny rodzic

Doceń znaczenie placów zabaw i piaskownic!

Pomijając fakt, że dzieci wprost uwielbiają place zabaw i piaskownice, te miejsca mają ogromne znaczenie dla ich rozwoju. Drabinki, zjeżdżalnie, piaskownice, babki z piasku i inne atrakcje wspierają rozwój motoryki, umiejętności i cech psychicznych.

Opieka nad dziećmi bywa trudna i człowiek potrzebuje sobie czasami odpocząć. Dlaczego więc nie połączyć przyjemnego z pożytecznym? Zabierz małego odkrywcę na plac zabaw, wypraw go do jego małego świata fenomenów i kryjówek i pozwól mu wpaść w wir wciąż nowych przygód. Ty zaś możesz pięknie opalić się na ławeczce, porozmawiać z innymi mamusiami lub wreszcie w spokoju wypić kawę.

 W międzyczasie dzieci poprawią i uaktywnią:

  •  kondycję fizyczną

Systematyczna aktywność fizyczna we wczesnym wieku poprawia psychiczne samopoczucie dziecka i jest istotnym środkiem zapobiegawczym przeciw otyłości i chorobom układu krążenia w wieku dorosłym. Jazda na rowerku biegowym, zabawa na zjeżdżalni, przeciskanie się, pokonywanie przeszkód, wspinanie się, czołganie i przeskakiwanie – wszystko to poprawia kondycję fizyczną dziecka i stanowi fundament do wybudowania dobrego podejścia do ruchu i sportu.

pl1

  • pewność siebie

I tutaj uwaga. Dziecięca pewność siebie jest bardzo krucha i od nas, rodziców, zależy, abyśmy pomagali ją dzieciom wypracować. Dlatego wspieraj dziecko w czynnościach, które je zachwyciły. Jazda na rowerze, budowanie babek z piasku, rzucanie i łapanie piłki, skok z ławki… Obserwuj postępy, które robi i nie zapomnij go nigdy pochwalić. Wręcz przeciwnie, unikaj wystraszonych zakazów „nie rób tego, nie chodź tam, jesteś na to za mały, nie dasz rady, przewrócisz się” itp.

  •  umiejętności społeczne

W tym wypadku znaczną rolę odgrywa np. piaskownica, w której bawią się też inne dzieci. Dziecko uczy się brać udział w wspólnej zabawie, komunikować, współpracować, pomagać innym a jednocześnie uczy się chronić swoją przestrzeń i zabawki oraz bronić swoich interesów. Zauważ, że dzieci zwykle przydzielają sobie różne role społeczne – mama i dziecko, tata i mama, pani i piesek… To również jest bardzo istotne dla rozwoju umiejętności społecznych i budowania relacji z innymi dziećmi.

isifa-154368243

  •  małą i dużą motorykę

Najróżniejsze gry czy to na piaskownicy, w basenie, czy na placu zabaw, pomagają dziecku udoskonalać zdolności manualne. Dziecko ćwiczy zdolność chwycenia przedmiotu, puszczenia go, przełożenia z ręki do ręki. Spotyka się z różnymi materiałami, jak na przykład metal, drewno, kamienie, piasek, glina lub guma. Dla rozwoju dużej motoryki idealne są urządzenia z przeszkodami lub np. jazda na rowerze, rowerku trójkołowym czy rowerku biegowym. Malec musi skoordynować ręce, nogi i ruchy całego ciała.

  •  rozładowanie napięcia wewnętrznego

Zabawa sama w sobie jest niezmiernie istotna, ponieważ wpływa na dobre samopoczucie dziecka. W jej trakcie dziecko symbolicznie „przetwarza” niemiłe doświadczenia, co prowadzi do odreagowania i ukojenia napięcia wewnętrznego. Uspokajające mogą być też zewnętrzne zabawki huśtające (huśtawki, sieci, hamaki, sprężynowce), które poprzez swoje monotonne kołysanie wywierają dobroczynny wpływ na dziecko.

 

 

Poprzedni artykułNastępny artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *