Nezařazené

Dziecko i domowe zwierzątko?

Trudno oprzeć się dużym szczenięcym oczom. Oczom psa na ulicy i błagalnym oczom twojego „szczeniątka”. Domowe zwierzę może być dla twojego dziecka prawdziwym towarzyszem zabaw. Może nauczyć go także pierwszych kroków odpowiedzialności. Dlatego rozważ wszystkie za i przeciw. Wzięcie pod swój dach kolejnego „dziecka”, do tego włochatego lub opierzonego, to poważna decyzja.

Razem z nami odpowiedz sobie na następujące podstawowe pytania, które pomogą ci podjąć decyzję o przygarnięciu domowego zwierzaka.

1. Czy Twoje dziecko w obecności zwierząt czuje się swobodne i jest szczęśliwe?

Jeśli tak, to zwierzę jest idealnym sposobem, jak zapewnić dziecku radosne chwile.

Ale co w przypadku, kiedy twój maluch boi się zwierząt, nawet tych występujących w bajkach? Staraj się wybierać bajki, w których zwierzęta odgrywają pozytywne, przyjacielskie role. Ty sama możesz opowiadać twojemu dziecku, jak bardzo lubisz domowe zwierzęta. Jesteś przecież dla niego największym wzorem.

2. Czy twoje dziecko potrafi być delikatne?

Nawet najbardziej przyjacielskie i chętne do zabawy zwierzęta nie są przyjacielskie i zabawowe przez 24 godziny na dobę. Dlatego twoje dziecko powinno umieć podchodzić do nich z miłością.

Małe dzieci często mają tendencję do agresywnego wyrażania swojej frustracji i niezadowolenia. Scena, w trakcie której dziecko stara się wydłubać oczy kotu lub przynajmniej ciągnie go za ogon, a zwierzak stara się podrapać lub nawet ugryźć malucha na pewno nie jest sposobem współżycia, o jakim marzysz.

Dlatego czasem lepiej poczekać aż dziecko trochę podrośnie i będzie potrafiło lepiej kontrolować swoje emocje. Do tego czasu możecie chodzić na ryby, do zoo lub wybrać się na spacer ze znajomymi i ich psem. W ten sposób sama możesz kontrolować zachowanie swojej pociechy.

3. Masz dostateczną ilość miejsca dla dziecka i dla psa?

Także domowy zwierzak często potrzebuje w domu swojego kąta. W żadnym przypadku nie chcemy porównywać dziecka i zwierzęcia. Ale prawdą jest, że obydwoje lubią interakcje i są nieprzewidywalne. Może na początek należy wziąć pod uwagę obecność zwierzaka, który nie potrzebuje dużej przestrzeni. Na przykład świnka morska?

4. Czy jesteś w domu dostatecznie częśto, abyś mogła poświęcić czas zwierzakowi?

Bawić się, karmić, przytulać, sprzątać, robić zakupy… Krótko mówiąc, zabierze ci to trochę czasu. Niektóre zwierzęta wymagają więcej opieki, niektóre mniej. Do wyboru dostosuj więc także możliwości czasowe. Na przykład złotym rybkom wystarczy, kiedy nakarmisz je raz na kilka dni. Ponadto wyjeżdżając na urlop łatwiej możesz powierzyć je sąsiadowi.

5. Czy twoje dziecko przestało już wkładać sobie do ust wszystkie przedmioty wokół siebie?

Na pewno także ty będziesz się czuć bezpieczniej, kiedy nie będziesz mieć obaw, że twoje dziecko właśnie gryzie karmę lub zabawki pokryte kocią sierścią. Wystarczy poczekać przez pierwsze dwa lata a unikniesz wielu zbędnych problemów.

6. Czy jesteś pewna, że alergia nie będzie dla ciebie problemem?

Wziąć do domu zwierzaka to długa droga. I nie tylko. Jego obecność może wywołać reakcje alergiczne. Jeśli twoje dziecko choruje na astmę lub w twojej rodzinie częściej pojawiają się alergie, zagrożenie jest większe.

Zwierzęca sierść i pióra zawierają wiele alergenów, które mogą wywołać kichanie, problemy z oddychaniem lub swędzenie skóry. O ewentualne ognisko alergii możesz zapytać swojego lekarza. Być może poleci lepiej kupno nieszkodliwej rybki. Wiemy, że z nią nie ma dużej zabawy, ale przecież zdrowie dziecka jest najważniejsze.

7. Czy nie oszalejesz w domu, który nie będzie czyściutki na “tip top”?

Na pewno wraz z przyjściem na świat twojego malucha zbawiłaś się niektórych perfekcjonistycznych nawyków. Tendencja ta będzie się pogłębiać wraz z decyzją o kupnie zwierzaka.

Zabłocone ślady łap, wypadek przy załatwianiu się, sierść. Tak, sierść jest wszędzie… Jesteście na to gotowi? Jeśli nie, chyba nie jesteście rodziną stworzoną dla kotka lub pieska. Ale jedną egzotyczną papugę mogłabyś przyjąć… Co ty na to?

8. Czy jesteś przygotowana finansowo na koszty utrzymania zwierzaka?

Czteronogie lub opierzone zwierzaki są źródłem bezwarunkowej miłości. Ale nie martw się, na koniec miesiąca wystawią fakturę. Będą potrzebować swojego legowiska, zabawek, jedzenia oraz wizyt u weterynarza. Do swoich wydatków dolicz też koszty szczepień i opieki prewencyjnej. Przecież ważne jest, aby zwierzę było zdrowe. W innym przypadku może na twoje dziecko przenieść pasożyty lub choroby.

Czy na większość pytań odpowiedziałaś „tak”? Gratulacje! Ty i reszta domowników jesteście przygotowani do przyjęcia do domu nowego członka rodziny. Z największym prawdopodobieństwem twój maluch i ty będziecie go bardzo kochać!

Czy na większość pytań odpowiedziałaś „nie”? Nie martw się! Być może to jeszcze nie jest właściwy moment. Trudne czasy mogą się szybko uspokoić. Na razie możecie odwiedzać mini zoo, wodny świat i farmę na wsi. Przecież już to, że doczytałaś do tego momentu, oznacza, że domowy zwierzak jest jednym z twoich priorytetów.

Mamy, w komentarzach napiszcie, jakie zwierzątko macie w domu i jak udaje Wam się nim opiekować.

Poprzedni artykułNastępny artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *