Prawa ręka na zakupach

Foteliki samochodowe I (szybki przegląd)

Rodzice, którzy chcą ze swoim dzieckiem podróżować samochodem, są w dzisiejszych czasach postawieni przed ważnym pytaniem, mianowicie: Jaki fotelik wybrać? Nie chodzi tylko o przepisy prawne (używanie fotelika jest obowiązkowe, co określa odpowiednia ustawa; przypinanie dziecka wyłącznie pasem bezpieczeństwa jest dozwolone dopiero po osiągnięciu przez dziecko wagi 36 kg lub 150 cm), ale każdy rodzic w czasie jazdy chce zapewnić swojemu potomkowi maksymalne bezpieczeństwo i wygodę. Na rynku dostępna jest ogromna oferta różnych produktów, dlatego spróbuję przybliżyć ci kilka podstawowych kryteriów, które pomogą w wyborze odpowiedniego fotelika.

Bezpieczeństwo na pierwszym miejscu

Bezpieczeństwo małego pasażera jest zawsze na pierwszym miejscu. Jest to główny powód, dla którego warto zakupić solidny fotelik samochodowy i zamontować go w aucie (zgodnie z instrukcją producenta), a na czas jazdy właściwie umieścić w nim dziecko. Niewątpliwie najodpowiedniejszą opcją jest zakup nowego fotelika, najlepiej w specjalistycznym sklepie. W takim przypadku klient ma bowiem maksymalną gwarancję tego, że produkt i wszystkie jego części są w idealnym stanie, nieuszkodzone.

Zdecydowanie należy wybierać z tych fotelików, które spełniają standardy bezpieczeństwa i posiadają odpowiednie certyfikaty (ważna jest obecność regulacji ECE R129lub ECE R44-04, ewentualnie ECE R44-03). Warto także przyjrzeć się wynikom testów bezpieczeństwa przeprowadzonych przez niezależne organizacje (np. ADAC, OAMTC itp.).

Nie należy używać fotelika dłużej niż 4-6 lat. Pod wpływem różnic temperatur (lato/zima) tworzywo sztuczne kruszeje, traci elastyczność, a w razie wypadku fotelik mógłby nie wytrzymać ekstremalnego obciążenia. Jak wybrać fotelik samochodowy? Musisz wziąć pod uwagę wiek dziecka, jego wagę i dostosowac fotelik do posiadanaego auta.

Wiek dziecka

– Noworodki i niemowlęta – fotelik samochodowy dla badzo małych dzieci musi być umieszczony przeciwnie do kierunku jazdy.

– Dzieci w wieku szkolnym – powinny używać fotelika, który nie posiada już własnego pasa bezpieczeństwa  i być przypięte pasem bezpieczeństwa będącym elementem wyposażenia samochodu.

– Dzieci w wieku szkolnym –mogą już (jeśli osiągną odpowiednią wagę/wzrost) samodzielnie siedzieć w foteliku i być przypięte pasem bezpieczeństwa znajdującym się w samochodzie.

Waga dziecka

Zgodnie z wagą dziecka foteliki dzieli się następująco:
od narodzin do 10 kg (do ok. 1 roku życia)                  kategoria 0

od narodzin do 13 kg (do ok. 12-18 miesiąca życia) kategoria 0+

9 – 18 kg (od 1 do 4 roku życia)                                   kategoria I
15 – 25 kg (od 3 do 7 lat)                                             kategoria II
22 – 36 kg (od 6 do12 lat)                                            kategoria III

Niektóre foteliki obejmują więcej kategorii wagowych:
od narodzin do 18 kg                                                      kategoria 0/I (oraz 0+/I)
9 – 36 kg                                                                         kategoria I/II/III
15 – 36 kg                                                                       kategoria II/III

Wygoda

W trakcie jazdy, trwającej czasem kilka godzin, dziecko powinno mieć zapewnioną maksymalną wygodę. Dlatego przy wyborze fotelika warto sprawdzić, czy można go dostosować do wielkości dziecka oraz skontrolować jakość i wykonanie obicia. Dużą rolę odgrywa także możliwość zapewnienia maluchowi cienia za pomocą zintegrowanego daszku, a także widok z okna w trakcie jazdy.

Rodzaj samochodu i montaż fotelika

Obowiązuje tutaj bardzo prosta i praktyczna teza:

Fotelik powinien pasować zarówno do dziecka, jak i do samochodu. Dlatego przed ostatecznym zakupem wybranego fotelika warto sprawdzić, czy dziecku będzie w nim wygodnie, oraz czy produkt jest kompatybilny z danym autem. Najlepiej wypróbować fotelik bezpośrednio w samochodzie i wsadzić do niego dziecko. Pomimo tego, że foteliki zazwyczaj sprzedawane są jako uniwersalne, należy wziąć pod uwagę, że każdy samochód posiada inaczej profilowane siedzenia. W związku z tym warto sprawdzić, czy fotelik faktycznie dobrze się trzyma i jest łatwy w montażu i użytkowaniu. Informacje o kompatybilności powinny być dostępne zarówno bezpośrednio u producenta, jak i na jego stronie internetowej.

Polskie przepisy umożliwiają umieszczenie fotelika zarówno na tylnym siedzeniu, jak i na siedzeniu pasażera z przodu (ze względu na bezpieczeństwo kwestia ulokowania fotelika z tyłu/z przodu pozostawiana jest decyzji kierowcy). Obowiązuje zasada, że jeśli fotelik umieszczony jest przeciwko kierunkowi jazdy, należy wyłączyć poduszkę powietrzną; zaś w przypadku fotelików montowanych zgodnie z kierunkiem jazdy należy pozostawić włączoną poduszkę powietrzną, ale odsunąć siedzenie jak najdalej do tyłu (jak najdalej od poduszki).

Oczywistością jest właściwe używanie fotelika samochodowego – zgodnie z instrukcją producenta i obowiązującymi przepisami.

Na zakończenie chciałabym życzyć właściwego wyboru fotelika samochodowego. Obyś nigdy nie musiała użyć jego funkcji ochronnych i zawsze bezpiecznie dojechała do celu.

Poprzedni artykułNastępny artykuł

2 komentarzy

  1. “– Mniejsze dzieci – fotelik jest już zamontowany zgodnie z kierunkiem jazdy i powinien być wyposażony we własne pasy bezpieczeństwa.”

    To nieprawda. Dzieci powinny jeździć tyłem do kierunku jazdy TAK DŁUGO JAK TO MOŻLIWE. Na rynku są foteliki umożliwiające jazdę w ten sposób nawet do 25 kg, czyli de facto nawet do 6 r.ż.!

    1. Witam serdecznie, oczywiśćie ma Pani rację, dziękujemy za uwagę, dzieci powinny jeździć tyłem do kierunku jazdy tak długo jak to tylko możliwe, gdy waga, wzrost i wiek dziecka spełniają wszystkie wymogi dotyczące przewożenia maluchów. Fotelik zmieniamy m.in. wtedy, gdy dziecko osiągnie odpowiednią maksymalną wagę zgodną z używanym rodzajem fotelika. Pozdrawiam i życzę miłego dnia!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *