Ciąża, Lifestyle

Hipnoporód, czyli narodziny według Kate

Po zaledwie kilku godzinach od porodu dziennikarzom i światu pokazuje się księżna Kate ze swoim nowonarodzonym dzieckiem. Stoi u boku swojego męża, uśmiechnięta, z piękną fryzurą, w nienagannym stroju i… na wysokim obcasie! Ulubienica Brytyjczyków i mediów, którą po każdym z jej 3 porodów wszystkie inne matki podejrzewały o bycie ucieleśnieniem Wonder Women, superbohaterki z legendarnych komiksów. Jak to robi, że tuż po porodzie z taką łatwością prezentuje się dziennikarzom? Ponoć to zasługa hipnoporodu. Postanowiliśmy w takim razie przyjrzeć się bliżej tej cudownej metodzie rodzenia.

Prawda, czy mit?

Poród wywuje strach, obawy i stres nie tylko wśród pierwiastek.  Doświadczenia rodem z horroru, przerażające opowieści koleżanek o tym, jak długo i w jakich bólach rodziły raczej nie pomagają przyszłym mamom … Hipnoporód (HypnoBirth) to sposób na to, aby przerażający poród stał się doświadczeniem, które będziemy wspominać z przyjemnością. Podczas porodu kobieta jest w pełni świadoma. Bez obaw, pomoc szamana wcale nie jest potrzebna. Podstawą hipnoporodu jest poznanie samej siebie, współpraca z własnym ciałem, wsłuchiwanie się w jego głos i zrozumienie jego aktualnych potrzeb. Rodząca powinna mieć nad sobą pełną kontrolę i świadomie odczuwać to, co się dzieje i co będzie się działo.

Feedo radzi: Wiesz już na pewno, że czeka Cię cesarskie cięcie? Wszelkie potrzebne informacje o tej metodzie porodowej znajdziesz >>> TUTAJ<<<

Dlaczego jest to tak ważne? Stres i strach potrafią całkowicie zapanować nad kobietą nie tylko w sensie fizycznym, ale również psychicznym. Wszystkie te przerażające wyobrażenia o porodzie wywołują w ciele stres i co się z nim wiąże – wydzielanie adrenaliny do krwi. Adrenalina oprócz tego, że blokuje potrzebne hormony, takie jak oksytocyna i endorfiny, sprawia, że ciało znajduje się w ciągłym stresie, co z kolei wpływa na regulację ukrwienia ważnych organów, między innymi serca i kończyn. Podczas porodu maksymalnego ukrwienia potrzebuje również macica, aby skurcze nie były zbyt bolesne. Jeżeli nie dochodzi do wystarczającego ukrwienia, poród staje się trudniejszy i bardziej bolesny.

Hipnoporód jest więc kombinacją psychicznej i fizycznej techniki, która pomaga mamie przejść przez poród naturalnym sposobem. Pomaga w wydzielaniu hormonu oksytocyny, który stymuluje skurcze i macicę, dzięki czemu przebieg porodu staje się łatwiejszy. Z kolei odczuwanie bólu jest minimalizowane przez zwiększoną produkcję endorfin.

Maksymalne rozluźnienie

Pełen relaksu, spokoju, z możliwie najmniejszą dawką bólu. Dokładnie taki powinien być hipnoporód. Jednakże nie wystarczy przeczytać jednej książki. Przyszła mama musi ukończyć kurs hipnoporodu, na którym nauczy się wszystkiego, co trzeba – od technik oddychania, przez ćwiczenia fizyczne, które będą pomocne w dniu porodu. Kurs to jednak nie koniec.Całkowite przygotowanie psychologiczne do porodu trwa również w domu, gdzie kobieta stara się komunikować sama ze sobą i z radością oczekuje przyjścia na świat swojego potomka.

Autohipnoza jest łatwiejsza niż się wydaje…

Najważniejsza w trakcie hipnoporodu jest autohipnoza, do której wprowadzimy się z pomocą ćwiczeń rozluźniających, technik wizualizacji, specjalnych poleceń i procedur, których nauczą nas podczas kursu. Cały ten proces pomoże podczas porodu pozbyć się wszystkich negatywnych myśli i strachu, przez co stanie się przyjemniejszy.

do technik hipnotycznych należą:

 • relaksacja – umiejętność większego rozluźnienia
 • wyciszenie percepcji racjonalnej
 • uruchomienie wyobraźni
 • praca w porozumieniu z własnym ciałem i jego potrzebami
 • pozbycie się blokad emocjonalnych i strachu
 • techniki masażu ułatwiające wydzielanie endorfin
 • ćwiczenia rozluźniające mięśnie miednicy

Zalety hipnoporodu

 • skraca poród
 • z pomocą nauczonych technik szybciej dojdziesz do siebie po porodzie
 • wydasz dziecko na świat w sposób naturalny, bez strachu i użycia jakichkolwiek leków (oczywiście jeśli nie będzie to konieczne)
 • w trakcie hipnoporodu najważniejsze jest przebywanie w możliwie jak najbardziej intymnym środowisku, w odosobnieniu –to, w jakim towarzystwie przebywa rodząca jest niezwykle istotne ze względu na jej dobre samopoczucie

Zaplecze

Nie ma cudów. To, jak Kate wyglądała w zaledwie kilka godzin po porodzie nie jest wyłączną zasługą techniki rodzenia, ale również grupy profesjonalistów, dzięki którym mogła nam się zaprezentować tak piękna, jak zwykle. Ważne też było tzw. zaplecze miejsca porodu, na które możesz się odpowiednio wcześniej przygotować. Owszem, nie zawsze jest to możliwe, ale jeśli choć w jakimś stopniu istnieje szansa na zbadanie terenu miejsca porodu do przodu – zrób to. Sprawdź, jakie panują tam warunki, umów szczegóły z lekarzem prowadzącym i na kartce papieru zapisz wszystkie swoje życzenia. Pomoże Ci to pozbyć się obaw i zbędnego stresu przed nieznanym w dniu porodu.

Jak wyglądał Twój poród? Co myślisz o hipnoporodzie? Spróbowałabyś?

Poród dopiero przed tobą?
TO Najważniejsze na porodówkę przygotowaliśmy dla ciebie na >>> FEEDO.PL

Poprzedni artykułNastępny artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *