Lifestyle, Niemowlę

Jak się bawić z 1-miesięcznym dzieckiem?

Zabawa towarzyszy nam przez całe życie. Dzięki niej możesz się zrelaksować, odpocząć albo zwyczajnie spędzić czas z najbliższymi. Już od narodzin dziecka możesz zadbać o element zabawy i jeszcze bardziej zbliżyć się z dzieckiem właśnie poprzez coraz to nowsze zabawy. Sprawdź, które z nich są najlepsze w pierwszym miesiącu życia dziecka.

Wszędzie same grzechotki

Jak się bawić z niemowlakiem? Wykorzystaj pierwsze zabawki. Najlepiej zakupić kilka grzechotek jeszcze przed narodzinami dziecka. Zastanawiasz się, czy to ma sens, kiedy dziecko nawet nie utrzyma tych zabawek? Oczywiście ma! Za pomocą różnych grzechotek i dźwięków możesz zorganizować maluchowi świetną zabawę.

Weź malucha na ręce tak, aby dobrze widział zabawkę. Powoli poruszaj nią ze strony na stronę, obserwując jednocześnie oczy dziecka. Wykonuj ruchy najdelikatniej jak tylko możesz, aby maluch przyzwyczaił się do dźwięku.

Zobaczysz, że w ciągu kolejnych tygodni dziecko będzie postrzegało nie tylko dźwięk, ale i kolor, a później będzie starało się chwycić grzechotkę.

Zmysły

Każda mama przyzna, że najpiękniejsze są właśnie dotyk i wspólne chwile spędzone z dzieckiem. Poprzez dotyk bowiem dzieci postrzegają i czują najwięcej. Przygotuj sobie kilka miękkich tekstylnych przedmiotów, np. jedwabna chustka czy kawałek atłasu lub aksamitu. Następnie delikatnie głaszcz dziecko. A co jeśli znajdziesz łaskotki? Zarówno śmiech jak i delikatne głaskanie są formą relaksu, ale jeśli chcesz wyciszyć dziecko, tym razem zrezygnuj z łaskotek :)

Masaż

Inną formą „zabawy“ dla miesięcznego dziecka jest masaż. Przede wszystkim ważne jest, aby nie było mu zimno. Zatroszcz się o to, abyście znajdowali się w dobrze ogrzanym pomieszczeniu. Czego będziesz potrzebować? Bawełnianych pieluszek lub przyjemnych pluszowych ręczniczków oraz pachnącego i przyjaznego olejku dla niemowląt. Kilka kropelek nalej na dłonie i trochę rozgrzej.

Zalecamy rozpoczęcie bardzo delikatnego masażu od nóżek. Potem przesuwaj się dalej w górę. Jeśli chcesz masować także klatkę piersiową i brzuszek twojego malucha, rób to delikatnie na boki, jakbyś odwracała strony książki.

Ile czasu powinnaś poświęcać tej przyjemnej czynności? Jeśli się to twojemu dziecku podoba, masaż spokojnie może trwać 10 minut. Jeśli jednak jest niespokojne, płacze lub jest zmęczone, lepiej odłóż „zabawę“ na później.

Ostatnia uwaga dotycząca zabaw

Pamiętaj o jednym. Każde dziecko jest inne a maluchy rozwijają się w różnym tempie. Jeśli czujesz, że któraś z  wymienionych zabaw nie jest dla Was albo boisz się, aby nie zrobić dziecku krzywdy odłóż je na później.

Poprzedni artykułNastępny artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *