Niemowlę

Jak się bawić z 4. miesięcznym dzieckiem?

Trzeci miesiąc twojego dziecka obfitował w zabawy. Razem podziwialiście różne dźwięki, szukaliście światła i odkrywaliście nowe umiejętności rączek i nóżek. W czwartym miesiącu czekają was kolejne ciekawe atrakcje, których nie powinniście pominąć.

Możesz pomóc dziecku w jego rozwoju za pomocą nastepujących zajęć:

Wszędzie same bańki

Wydaje ci się, że twoje dziecko ma ręce dosłownie wszędzie. Wszystkiego chce dosięgnąć. Każdy dotyk jest dla niego wyzwaniem, a jego rączki uczą się robić to, co każe im mózg. W tych pięknych momentach możesz mu pomóc i razem z nim rozluźnić się i zabawić.

Będziesz potrzebować baniek mydlanych i podkładki do kąpieli.

Najlepiej zorganizować tę atrakcję w łazience podczas kąpieli twojego malucha, lub np. na kocu w ogrodzie. Weź bańki mydlane i zacznij rozdmuchiwać je na różne miejsca ciała dziecka. Najlepiej na rączki, brzuszek i nóżki. Dziecko będzie starało się chwycić wydmuchiwane przez ciebie bańki.

Obserwujcie rybki

Kolejną atrakcją jest obserwowanie wraz z dzieckiem rybek w akwarium. Jeśli nie masz w domu rybek, nie szkodzi! Możecie pójść do sklepu zoologicznego lub do zoo.

Trzymaj malucha tak, aby jego oczy znajdowały się na poziomie pływających rybek. Przesuwaj  palcem po szkle za konkretną rybką tak, aby dziecko obserwowało jej ruch. Wybieraj różne rybki. Na pewno nie pływają wszystkie w jednym kierunku.

Dobrze jest wypróbować u dziecka umiejętność tzw. „trwałości obiektu“ (odkryje, że coś ciągle istnieje, mimo, że zniknie z pola widzenia). Jak to zrobić? Zakryj ręką rybkę i palcem wskaż miejsce, w którym ponownie sę pojawiła. Jeśli to nie zadziała, nie szkodzi. Zdolność ta utrwala się dopiero w dziewiątym miesiącu.

Nie zapominaj, że każde dziecko rozwija się w innym tempie. Także w przypadku wymienionych zajęć możesz poczekać i zaproponować je dziecku kilka tygodni później.

Poprzedni artykułNastępny artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *