Lifestyle, Niemowlę

Pierwsze koty za płoty, czyli początki karmienia piersią cz. I

Przyjście dziecka na świat to nie tylko wyjątkowy i ekscytujący momet dla wszystkich świeżo upieczonych rodziców, ale również, nie ukrywajmy, wyczerpujący okres, w trakcie którego staramy się przyzwyczaić do nowej sytuacji i sprostać pojawiającym się na naszej rodzicielskiej drodze wyzwaniom. Jednym z pierwszych wyzwań jest karmienie noworodka.

Mleko matki to dla dziecka zdrowy start w przyszłość. Zapewnia naturalną ochronę przed infekcjami i pomaga dziecku zdrowo się rozwijać. Niektóre matki przy pierwszym karmieniu przekonają się, że jest to naturalny proces, który nie sprawia im większego problemu. Innym może się to już od pierwszego wejrzenia wydawać bardzo skomplikowane.

Jak każde nowe doświadczenie, karmienie również wymaga wprawy.  Z początku najprawdopodobniej nie będziesz zbyt pewna siebie i będziesz zadawać sobie mnóstwo pytań.

Większości matek zajmuje od około jednego do aż trzech tygodni pokonanie pierwszych trudności, zanim zaczną regularnie i bez problemów karmić swojego maluszka.

Dziecko po porodzie 

Kiedy Twój maluszek zacznie po raz pierwszy domagać się jedzenia, uruchomią się jego pierwotne instykty. Jak wiadomo, tzw. kontakt skóry ze skórą stymuluje te instynkty. Pobudza dziecko do szukania piersi i przyjmowania pokarmu. Następuje to zazwyczaj od jednej do dwóch godzin po porodzie.

Usiądź na chwilkę ze swoim dzieciątkiem i pozwól mu siebie poznać. Ty również będziesz potrzebowała czasu na poznanie jego i jego zachowań. Poczekaj, dopóki nie zacznie Ci dawać sygnałów, że jest przygotowane do karmienia.
Możesz też być pewna, że Twoje piersi mają wystarczającą ilość mleka, która jest niemowlęciu potrzebna. Pierwsze mleko zawiera w sobie substancje wspierające jego odporność. Pomaga ustabilizować poziom cukru w jego krwi i wspomaga produkcję bariery ochronnej jelit.

Jeżeli uda Ci się nakarmić swoje maleństwo w trakcie pierwszej lub drugiej godziny po porodzie, istnieje większe prawdopodobieństwo, że proces karmienia będzie zawsze przebiegał jak po przysłowiowym maśle.

Problemy z pierwszym karmieniem mogą wystąpić, jeśli podczas porodu straciłaś dużo krwi albo jeżeli łożysko pozostało w macicy.

Dzieci rodzą się z kilkoma odruchami i umiejętnościami, które pomagają im już na początku ich życia.

karmienie2

 DWA NAJWAŻNIEJSZE ODRUCHY TO:

Odruch szukania piersi (tzw. odruch Rootinga)– uruchamia się, kiedy dotniesz buzi lub okolic ust swojego maluszka. Obróci główkę, otworzy usta i zacznie szukać czegoś do ssania. Jeżeli trzymasz dziecko w prawidłowej pozycji, z główką obróconą w stronę swoich piersi, jego buźka się otworzy, a wargami zacznie dotykać piersi lub sutków, a Ty będziesz mogła obserwować, jego pierwsze próby przyssania się do piersi.

Odruch ssania– uruchomi się, kiedy Twój sutek dotknie górnej wargi ust niemowlaka.Na noworodki ssanie działa uspokajająco, przez co niektóre z nich ssą, choć wcale nie odczuwają głodu.

Pierwsze koty  za płoty

Dziecko karmimy według jego potrzeb. Bądź zawsze w pobliżu, przede wszystkim w pierwszych dniach po porodzie tak, abyś mogła odpowiednio szybko reagować na sygnały, które niemowlę wysyła.

Czas karmienia noworodka może być z początku zarówno regularny, niczym w zegarku, jak nieregularny. Większość niemowląt wzraz z biegiem czasu potrzebuje coraz więcej pokarmu. W przeciągu 24 godzin mogą jeść nawet od 8 do 12 razy.

Proces synchronizacji matki z dzieckiem może trwać od jednego do dwóch tygodni. Jeżeli w tym czasie zauważysz u siebie mrowienie w piersiach, albo wyciek mleka, postaraj się nakarmić swojego maluszka. Być może skorzysta z nadarzającej się okazji, choć wcale nie sygnalizował głodu. Z czasem karmienie ureguluje się. Niczego nie zrobisz źle, możesz też być pewna, że go nie przekarmisz, zatem naprawdę o nic się nie martw. Zrelaksuj się i ciesz się tymi chwilami spędzonymi we dwoje.

Częste budzenie w nocy i karmienie jest normalną oznaką w pierwszych tygodniach. Dzieciątko potrzebuje mleka również w nocy. Później się wszystko unormuje i będziesz znów mogła się porządnie wyspać.

Żołądek niemowlaka jest po porodzie bardzo malutki (rozmiarem przypomina małą kuleczkę) i wystarczą mu jedna do dwóch łyżeczek mleka – ilość, którą Twoje piersi wyprodukują po każdym karmieniu. Po kilku dniach, kiedy mleko zacznie być produkowane w większych ilośniach, żołądek noworodka zwiększy się do rozmiarów piłeczki pingpongowej. Tygodniowe niemowle będzie mieć żołądek wielkości jajka, przez co w Twoich piersiach zostanie wyprodukowane około 50 ml mleka na każde karmienie (10 łyżeczek).

3 dzień pierwszego tygodnia to ten najgorszy?

Nie tylko Ty tak uważasz!

  • Aż 92% kobiet po porodzie przyznaje, że 3 dzień karmienia był do tej pory tym najgorszym
  • 50 % kobiet boryka się z problemem przyssania się
  • Dla 44 % karmienie jest bolesne
  • 40 % kobiet ma wrażenie, że produkuje niewystarczającą ilość mleka

NA DZISIAJ TO TYLE, ALE BEZ OBAW  OBSERWUJ NAS, ABYŚ NIE PRZEGAPIŁA KOLEJNEJ CZĘŚCI ARTYKUŁU, KTÓRA UKAŻE SIĘ JUŻ ZA TYDZIEŃ!!!

Poprzedni artykułNastępny artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *