Nowoczesny rodzic

Jak bezpiecznie podróżować z dzieckiem samolotem?

W dzisiejszych czasach już nikogo nie dziwi, że nawet malutkie dzieci podróżują samolotem. Podobnie jak w przypadku podróży innymi środkami transportu, również w samolocie obowiązują pewne zasady. Zasadniczą informacją dla linii lotniczych jest wiek twojej pociechy – czy jest to infant (czyli dziecko poniżej 2 roku życia), czy dziecko do 12 lat.

Dziecko do 2 roku życia

Niektóre linie lotnicze pozwolą ci na lot z niemowlakiem, który ma mniej niż 14 dni. Natomiast podróż z dzieckiem, które ukończyło dwa tygodnie, umożliwią ci prawie wszystkie linie lotnicze. Jednakże pediatrzy nie zalecają podróży (czyli także latania) z dzieckiem, które nie ukończyło 3 miesiąca życia.

Dla noworodka latanie jest niekorzystne ze względu na zmiany ciśnienia. Zaś niemowlakom (od 3 miesiąca) różnice ciśnienia nie przeszkadzają. Ogólnie można powiedzieć, że im dziecko jest starsze, tym lepiej znosi podróż.

A co z mamą?

Zaś dla świeżo upieczonych mam najbezpieczniejszym momentem do podróżowania samolotem jest czas po zakończeniu sześciotygodniowego okresu połogu. Nie zaleca się podróżowania przed ukończeniem tego okresu, ponieważ ciało jest jeszcze osłabione i bardziej narażone na infekcje, zakrzepicę i zatory.

Jeśli podróżujesz z malutkim dzieckiem, myśl o tym od początku przygotowań do podróży. Za każdym razem wyobraź sobie, do jakiej sytuacji może dojść i co powinnaś mieć przy sobie w takim momencie.

Rezerwacja biletów

O tym, że podróżujesz z niemowlakiem, poinformuj już przy rezerwacji biletów. Niektóre linie lotnicze automatycznie zaoferują ci podróż pierwszą klasą, gdzie jest więcej miejsca. Zaś u niektórych firm musisz o tę opcję poprosić. W pierwszej klasie znajduje się zazwyczaj miejsce na koszyk dla dziecka, w którym możesz je ułożyć do snu. Ponadto pierwsza klasa to także więcej prywatności, co ważne jest zwłaszcza dla mam karmiących piersią.

Cena biletu lotniczego dla tzw. infantów to zazwyczaj jedna dziesiąta ceny normalnego biletu, czyli kilkadziesiąt złotych. Dziecko jednak nie ma prawa do własnego siedzenia (fotela). Jeśli nie kupisz mu zwykłego biletu, co możliwe jest od 6 miesiąca życia dziecka, musisz trzymać swoją pociechę na kolanach. Uratować może cię lot, na który nie zostaną wyprzedane wszystkie bilety, a tym samym w samolocie pozostaną wolne siedziska.

Maksymalna dozwolona waga bagaży dla dziecka to zazwyczaj 10 kg. Powszechnie nie zaleca się lotów trwających dłużej niż 4 godziny. Niemowlęta mogą być niespokojne, podróż jest dla nich nieprzyjemna, a z powodu różnicy czasu ich harmonogram dnia może zostać zaburzony.

Spokojny lot

Jeśli nie kupiłaś dziecku zwykłego biletu, a w samolocie nie ma żadnego wolnego miejsca, przez całą podróż będziesz musiała trzymać je na kolanach. Otrzymasz specjalny pas, który przypniesz do swojego pasa, zapewniając w ten sposób bezpieczeństwo dziecku. Jeśli lot trwa dłużej, możesz poprosić stewardessę o specjalny kosz lub torbę na dziecko, gdzie w trakcie podróży może wygodnie leżeć i spać.

Od 6. miesiąca życia niemowlę może mieć swoje siedzenie (jeśli zakupisz mu zwykły bilet). Wielu rodziców korzysta z tej możliwości, ponieważ dziecko może przez cały czas być zapięte w foteliku samochodowym. Należy jednak sprawdzić, czy fotelik otrzymał certyfikat danej linii lotniczej. Jeśli nie, w trakcie startu i lądowania musisz wyjąć dziecko z fotelika, posadzić na kolanach i zapiąć specjalnym pasem. Za fotelik samochodowy zazwyczaj także obowiązuje opłata lotnicza. Jeśli podróżujesz z kilkoma dziećmi (bliźniakami, trojaczkami, czworaczkami itd.), musisz pamiętać o tym, aby w miarę mozliwości zapewnić spokój innym pasażerom. Ponadto potrzebny będzie większy wózek. Niestety na pewno nie uda ci się z nim przejechać przez bramkę na lotnisku. Ochrona będzie więc musiała sprawdzić wózek za pomocą ręcznego skanera.

  • Jeśli trzymasz dziecko na kolanach, uzgodnij z podróżującym przed tobą, aby poinformował cię, kiedy będzie chciał rozłożyć siedzenie.
  • Ubierz dziecku bawełniane body bez rękawków, cienkie bawełniane śpioszki (lub spodnie i skarpetki) i lekką bawełnianą koszulkę z długim rękawem. Na wypadek niższej temperatury, do samolotu zabierz lekkie okrycie i cieplejsze skarpetki.
  • Najlepiej przewinąć dziecko bezpośrednio przed odlotem. Jeśli „stanie się to” w trakcie lotu, nie bój się poprosić stewardessę o pomoc. Toalety w samolocie nie są zbyt wielkie, ale starczy miejsca na przewinięcie dziecka. Świetnie sprawdzi się jednorazowa papierowa podkładka, którą położysz pod dziecko oraz nawilżające chusteczki.
  • Jeśli twoje dziecko pije mleko, bez obaw możesz je nakarmić. Personel samolotu podgrzeje butelkę z mlekiem.
  • W trakcie odprawy rodziny z dziećmi mają pierwszeństwo. Nie musisz się martwić, że będziesz czekać z dziećmi w długiej kolejce.
  • Jeśli podróżujesz z małymi dziećmi, zaplanuj lot na czas snu, idealnie w nocy.
  • Niektóre linie lotnicze zapewniają dzieciom różne atrakcje – zazwyczaj podczas dłuższych lotów – gry planszowe, dzienniki podróży, zabawki, telewizję dla dzieci oraz audiobooki.
  • Nieprzyjemne trzeszczenie w uszach lub ból to zjawiska towarzyszące przy starcie i lądowaniu samolotu. Regulowanie ciśnienia w uszach dziecka może ułatwić karmienie, butelka z piciem lub smoczek. Jeśli dziecko przełyka, lepiej znosi różnice ciśnienia. Starszym dzieciom pomoże cukierek lub guma do żucia.

Gdzie z wózkiem?

Pytanie o to, gdzie można umieścić wózek na czas lotu, jest jednym z najczęstszych pytań rodziców. Zazwyczaj linie lotnicze zapewniają darmowy transport wózka, wystarczy dowieźć go do samolotu. Tam personel umieści go w pomieszczeniu bagażowym. Ze względu na brak miejsca nie można zabrać wózka do części osobowej. Jeśli posiadacz wózek rozkładany, upewnij się, że etykieta z twoim nazwiskiem została umieszczona na jego obydwu częściach. Po wylądowaniu wózek możesz odebrać w miejscu wydawania bagaży. Czasem personel przygotowuje go już przy wyjściu z samolotu.

O czym nie można zapomnieć

UWAGA:

Od lipca 2012, podróżując za granicę, dziecko musi mieć własny dokument stwierdzający tożsamość. Na terenie Unii Europejskiej wystarczy dowód tożsamości, poza granicami UE jest to paszport. Nie zapomnij wyrobić go dziecku na czas, jego wystawienie może przeciągnąć się nawet do dwóch miesięcy. Niektóre kraje, np. Chorwacja, zawarły z Unią Europejską specjalną umowę, wystarczy dowód osobisty. Jednakże opcja ta obowiązuje tylko w przypadku podróży lądowymi środkami transportu. Jeśli lecicie samolotem, konieczny jest paszport.

Dzieci od drugiego roku życia

Twoje dziecko już urosło, może samodzielnie siedzieć, nie musisz więc martwić się o wózek czy pieluszki. Mimo tego powinnaś mieć świadomość, że podróżowanie starszych dzieci także ma swoje specyficzne zasady.

Zakup biletu

Pierwszą kwestią, która różni się od podróżowania z niemowlakiem, to zakup biletu. Bilet dla dziecka od 2 do 12 roku życia stanowi bowiem około 2/3 ceny zwykłego biletu. Czasami, zwłaszcza w przypadku tanich biletów, obowiązuje cała cena. Jeśli masz możliwość wyboru, kup dla swojego dziecka miejsce przy oknie, dzięki czemu lot minie mu szybciej. Ponadto nie musisz się bać, że dziecko nagle zacznie wybiegnie na przejście i zrani się np. o wózek z jedzeniem.

Bezproblemowy lot

W przypadku długich podróży największym zagrożeniem jest fakt, że dzieci zaczną się nudzić. To zrozumiałe, dzieci do 3 roku życia potrafią skupić się na jednej rzeczy przez około 15 minut, większe dzieci maksymalnie godzinę. Dlatego warto mieć przy sobie zasób różnych zabawek i gier, które dziecko może dowolnie zmieniać. Do sprawdzonych przedmiotów należą kolorowanki, zeszyty z zagadkami, quizami i krzyżówkami oraz czasopisma dla dzieci. Starsze dzieci ucieszy odtwarzacz DVD, tablet lub książka.

Spożywanie płynów

Suche powietrze w samolocie powoduje, że ty i dziecko potrzebujecie dużo napojów. W trakcie długiego lotu nie bój się zapytać stewardessy o coś do picia, aby twoje dziecko się nie odwodniło. Idealna będzie woda mineralna. Nie zaleca się napoi z dużą zawartością cukru (np. Coca-Cola), mogą bowiem spowodować u dziecka zwiększoną aktywność.

Jakie płyny i lekarstwa możesz wziąć na pokład

Na pokład możesz zabrać płyny i żele w opakowaniach o maksymalnej objętości 100 ml. Wszystko należy spakować do przeźroczystego woreczka z możliwością zamknięcia, o maksymalnej objętości 1 litra. Powinny to być tylko te preparaty i przedmioty, których będziesz potrzebować w czasie lotu, tzn. jedzenie, specjalne preparaty żywieniowe dla chorych dzieci lub leki. Aby móc zabrać ze sobą specjalne lekarstwa, musisz mieć potwierdzenie o konieczności ich stosowania. Lepiej jednak zasięgnąć informacji u konkretnej linii lotniczej. Oprócz tego możesz zabrać na pokład wszelkie płyny i żele, które zakupisz na lotnisku. Sprzedawca zapakuje je do woreczka foliowego i opatrzy specjalną naklejką.

Pytaj, pytaj, pytaj…

Każda linia lotnicza posiada własne zasady organizacji przelotu dzieci. Aby nie doszło do nieprzyjemnej niespodzianki, najlepiej zapytać o wszystko już przed zakupieniem biletu. Przede wszystkim w przypadku malutkich dzieci istotne jest dokładne poinformowanie linii lotniczej o wieku dziecka. W najgorszym wypadku firma ta może odmówić wpuszczenia was na pokład samolotu.

Poprzedni artykułNastępny artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *