Konkursy, Nowoczesny rodzic

Jak dbać o zęby dziecka + konkurs + ogłoszenie zwycięzcy

Wiele rodziców lekceważy kwestię dbania o mleczne zęby, ale nie zdają sobie sprawy z tego jak wielki błąd popełniają. To właśnie do rodzica należy nauczenie dziecka prawidłowych nawyków, które później będą procentować przez resztę życia. Jak zatem dbać o zęby malucha?

Zacznijmy od początku. Zęby zaczynają się rozwijać pod dziąsłami już w 10 tygodniu ciąży. Około 6 miesiąca zaczynają się wyrzynać pierwsze mleczne zęby. W tym momencie, gdy otwierają się dziąsła, powstaje tzw. okno infekcyjności, przez które przenikają do nich mikroorganizmy. Mogą one później powodować próchnicę. Tym, co ułatwia im zadanie są przede wszystkim cukry proste, zwłaszcza sacharoza.

Okno infekcyjności

Od pierwszego ząbka należy dbać o higienę jamy ustnej dzieci, by w jak największym stopniu powstrzymać rozwój bakterii. Streptococcus mutans, bakterię powodującą próchnicę, ma w buzi ok. 85% dzieci w wieku szkolnym, ale to w wieku niemowlęcym i przedszkolnym jest trudniej walczyć z próchnicą.

Co można zrobić?

Wspomniany wyżej mikroorganizm trafia do buzi maluchów z ust starszego rodzeństwa lub dorosłych, u których występuje jako część mikroflory. Ilość Streptococcus mutans zależna jest od higieny jamy ustnej – można ją zdecydowanie zredukować poprzez regularne czyszczenie zębów odpowiednimi pastami i płynami.

Przenoszenie tej bakterii można ograniczyć do minimum stosując się do prostych zasad:

  • nie należy pić mleka, soków czy wody z kartonu
  • regularnie sterylizuj smoczki. Jeśli chcesz, by dziecko chętnej ssało smoczek i moczysz go w miodzie czy marmoladzie nigdy nie wsadzaj smoczka bezpośrednio do słoika.
  • podawaj dziecku jedzenia, które wcześniej jadłaś Wiele mam odgryza kawałki owoców i ogrzewa je w buzi zanim poda dziecku. Oprócz przekąski przekazujesz dziecku w ten sposób również bakterie

Zazwyczaj rodzice większy nacisk na higienę jamy ustnej dziecka kładą dopiero, gdy pojawiają się zęby stałe. Jesteśmy świadomi, że zęby te muszą wytrzymać do końca życia.

Mleczne zęby mają dużo cieńsze szkliwo i krótszy korzeń, dlatego zaczynają wypadać w wieku szkolnym zwalniając miejsce zębom stałym. Ich główną funkcją jest przyzwyczajenie dzieci do gryzienia i żucia, a także wsparcie prawidłowego rozwoju mowy.

Rozwój zębów

Twoje dziecko będzie mieć w ustach 20 zębów mlecznych, które, gdy odpowiednio rozwinie się szczęka, zostanie zastąpionych przez 32 zęby stałe. Pierwsze ząbki mogą się pojawić między 3. a 12. miesiącem życia i zazwyczaj są to dolne siekacze. Około 6 roku życia zaczynają rosnąć zęby stałe.

zeby grafika

Jak prawidłowo dbać o zęby?

Przy wyrzynaniu się zębów dzieci męczą się z ciągłym uczuciem swędzenia, które wiąże się z potrzebą gryzienia. Ważne jest, by ulżyć mu w tym okresie. Ukojenie mogą przynieść gryzaki chłodzące i delikatny masaż przy użyciu specjalnej rękawiczki.

Gdy tylko pojawi się pierwszy ząbek zacznij go regularnie szczotkować. Zadbasz w ten sposób nie tylko o higienę, ale również przyzwyczaisz malucha do codziennej pielęgnacji zębów i jamy ustnej.

Przed ukończeniem 1. roku życia należy się wybrać z dzieckiem na wizytę u dentysty. Nie chodzi tutaj o zwykłą wizytę kontrolną. Podczas takiego spotkania rodzice mogą się się zaznajomić ze sposobami profilaktyki i technikami dbania o zęby.

W 2. roku życia szczotkowanie zębów powinno być już nawykiem zarówno u rodziców, jak i u dzieci. Tylko regularne czyszczenie zębów w połączeniu z odpowiednią dietą może ochronić Twoje maleństwo przed próchnicą.

Po 3 roku życia warto zadbać o to, by codzienna higiena jamy ustnej odbywała się po każdym posiłku i nie trwała krócej niż 2 min. Warto tutaj pomyśleć o postawieniu na umywalce kolorowego zagara, który będzie odliczał czas podczas szczotkowania. Wypracowane nawyki pozostają już do końca życia, dlatego zalecamy bezwzględną systematyczność w nauce higieny.

Na rynku dostępne są pasty “od pierwszego ząbka”, które nie zawierają fluoru (lub jego zawartość jest znikoma) i wspierają rozwój uzębienia, oraz specjalne szczoteczki przystosowane do małych dziecięcych buź.

Standardowo pasty do zębów dla dorosłych zawierają 1450 ppm fluoru. Ilość ta jest za duża dla zębów małych dzieci. W przypadku maluchów zaleca się pasty z zawartością fluoru 250 ppm, 500 ppm lub 1000 ppm, w zależności od tego jak wiele zawiera go woda pitna w miejscu zamieszkania (to pomoże ustalić stomatolog podczas pierwszej wizyty).

Podczas jednego mycia zębów należy nałożyć na szczoteczkę niewielką ilość pasty, mniej więcej wielkości ziarnka grochu.

zęby

Warto przyzwyczajać malucha do samodzielnego szczotkowania zębów, ukazując mu jednocześnie prawidłową technikę. Jeśli potrafi już malować lub pisać jest również w stanie poradzić sobie ze szczoteczką do zębów. Większość dentystów zaleca powtarzanie ruchu opartego na wymiataniu resztek pokarmu spomiędzy szpar między zębami. Należy pamiętać, by zawsze dotrzeć również to dych ostatnich zębów. Warto pomyśleć o przygotowaniu specjalnej tabelki, w której będziecie odhaczać kolejne szczotkowania. Po każdej przebytej infekcji lub przy regularnym myciu szczoteczkę do zębów należy wymieniać co 3 miesiące.

Co oprócz higieny?

Dzieci najbardziej lubią słodycze, a wiemy dobrze jak tragiczny wpływ na zęby mają cukry proste. Nie podawaj dziecku słodyczy wieczorem, a zęby szczotkujcie zawsze po ostatnim posiłku. W butelce z piciem na noc, którą dajesz maluszkowi powinna być zawsze woda, nie mleko czy herbatka z dodatkiem cukru. Słodkie napoje maluszek powinien pić przez słomkę, by możliwie jak najbardziej ograniczyć ich kontakt z zębami.

Konkurs

Drodzy rodzice, pamiętajcie o higienie jamy ustnej i uczcie swoje dzieci prawidłowego szczotkowania. Pomoże Wam w tym zestaw do czyszczenia ząbków – 1 pasta oraz 1 żel do mycia zębów marki Ziaja i 3 szczoteczki do zębów z miękkim włosiem.

nagroda zeby

 

Jak wziąć udział w konkursie?

Napiszcie nam w komentarzu wierszyk, w którym zawrzecie słowa: ZĄB, PASTA, SZCZOTECZKA.

Zasady:

  • Konkurs trwa do niedzieli 23.08.2015 do godziny 23:59
  • Organizator konkursu zastrzega sobie prawo do dyskwalifikacji wierszyków nie spełniających warunków konkursu lub zawierających niewłaściwe treści.
  • Jeden e-mail = jeden komentarz
  • Rozwiązanie konkursu odbędzie się na blogu 31.08.2015, ze zwycięzcą skontaktujemy się drogą mailową
  • Nagroda zostanie dodana do następnego zamówienia

Ogłoszenie zwycięzcy:

Zestaw do czyszczenia ząbków otrzyma Asia za komentarz nr 3. Gratulujemy wygranej w konkursie!

soutez zuby cislo

 

komentarz zeby

Poprzedni artykułNastępny artykuł

1 komentarz

  1. Świetny, rzetelny artykuł. Trzeba uświadomić rodziców, że to od nich zależą prawidłowe nawyki maluchów i ich dalsze problemu lub ich brak z uzębieniem. Moim zdaniem pomocne dla młodszych dzieci są również szczoteczki z ulubionymi bohaterami z bajek, które często można znaleźć w marketach, każdy pomysł jest dobry, aby zachęcić dziecko do mycia zębów!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *