Lifestyle

Jak opatrzyć ranę po ukąszeniu owada?

Ukąszenie komara chyba każdy dobrze zna. Nie jest to przyjemne dla dorosłego człowieka, co ma powiedzieć dziecko? Często taka mała ranka może skończyć się ciężką reakcją alergiczną, zakażeniem, a nawet śmiercią

Dlatego ważne jest, żeby zawsze odpowiednio zdezynfekować nawet najmniejszą ranę i powstrzymać się od drapania.

Opatrzenie ran powstałych po ukąszeniu owada ważne jest przede wszystkim u najmniejszych dzieci, którym ciężko jest wytłumaczyć, że nie wolno się drapać.

Dezynfekcja zapobiega przedostaniu się infekcji i rozwinięcia się większych problemów zdrowotnych. Największe ryzyko grozi po ukąszeniu meszek, ponieważ uszkodzenia skóry spowodowane przez nie są bardzo bolesne i długo się goją. Czasem mogą się nawet zaognić i ropieć. Gdyby doszło do takiej sytuacji nie wahaj się i zabierz malca do lekarza – konieczne będzie zastosowanie maści z antybiotykiem.

Wskazówka: Obetnij krótko paznokcie dziecka, żeby nie rozdrapało sobie ran.

Żele chłodzące

Dobrym rozwiązaniem na nieustanną pokusę drapania są żele chłodzące, dostępne w każdej aptece. Pomóc mogą również okłady z zimnej wody, lód czy mrożonka. Dobrym domowym sposobem jest przyłożenie plasterka ogórka lub cebuli. Ta sprawdza się zwłaszcza w przypadku ukąszenia przez pszczołę. Oprócz tego pomagają również okłady z octu. Podobne postępowanie zaleca się również w przypadku rany powstałej po ataku szerszenia, jednak radzimy uważnie obserwować dziecko. Jad tego owada jest o wiele silniejszy niż jad pszczoły, często wywołuje też silne reakcje alergiczne.

Innym sposobem na złagodzenie objawów ukąszenia jest nałożenie na ranę jogurtu lub kefiru.

Wyciąganie żądła

Ukąszenie komara nie jest tak bolesne, jak spotkanie z pszczołą i reakcja na jej jad.

Pszczoła, w przeciwieństwie do osy, traci żądło po ataku. Zazwyczaj można bez problemu wyciągnąć je ze z ciała gołymi rękami. Gdyby jednak znajdowało się głębiej, tuż pod powierzchnią skóry, nie wydłubuj go igłą, tylko delikatnie wyciśnij tak jak drzazgę. Po usunięciu żądła zdezynfekuj ranę np. octeniseptem i nałóż żel chłodzący. Żeby polepszyć troszkę humor poszkodowanemu malcowi możesz przykleić mu na ranę kolorowy plasterek z ulubionym bohaterem z bajki. Dodatkowo zabezpieczysz ranę przed zanieczyszczeniami i drapaniem.

Pamiętaj o ciągłym uzupełnianiu apteczki, aby wszystkie potrzebne rzeczy mieć zawsze ze sobą.

Jeśli któryś z członków Twojej rodziny ma alergię, musisz przeszkolić się w udzielaniu pierwszej pomocy. Silna alergia może zakończyć się nawet śmiercią.

Walka o życie

Jeśli jesteś alergikiem to wiesz, że reakcja po użądleniu owada jest zazwyczaj szybka. Do objawów, które mogą ją zwiastować należą: wysypka, obrzęk, problemy z oddychaniem, nagły spadek ciśnienia tętniczego. Zwłaszcza ten ostatni objaw jest niezwykle niebezpieczny, ponieważ może stanowić zagrożenie dla życia. Konieczne jest szybkie leczenie. Podstawową metodą jest domięśniowe podanie adrenaliny.

Gdy dziecko nie jest alergikiem i nie grozi mu wstrząs anafilaktyczny mamy do czynienia z łagodniejszym przypadkiem. O ile do ukąszenia nie doszło na szyi, w buzi lub innym miejscu, którego obrzęk może utrudnić oddychanie, powinno wystarczyć samo chłodzenie obolałego miejsca.

Nie bój się, że zaskoczy Cię alergia. Reakcja zwykle rozwija się stopniowo. Początkowo skóra w miejscu ukąszenia może być tylko lekko zaczerwieniona i opuchnięta. Jeśli jednak zauważysz, że pojawiają się inne, ostrzejsze objawy, dziecko jest oszołomione, ciężko oddycha, ma nudności, udaj się jak najszybciej do lekarza. Jeżeli zazwyczaj towarzyszą Wam nieprzyjemne reakcje alergiczne, udaj się z dzieckiem do alergologa i wykonaj testy.

Poprzedni artykułNastępny artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *