Niemowlę

Jak opiekować się noworodkiem?

Kiedy widzisz to małe stworzenie, boisz się, abyś mu czegoś nie zrobiła. W szpitalu człowiek jest pod nadzorem i czuje, że gdyby coś się stało, pielęgniarka pomoże, poradzi, będzie interweniować… Ale w domu? Gdzie możesz polegać tylko na sobie, ewentualnie na partnerze?! Nie bój się, ze wszystkim sobie poradzisz!

Dbaj o pępek – pępowina po porodzie została podwiązana lub spięta zaciskiem. Pępowina zasycha w ciągu kilku pierwszych dni i mniej więcej około 3. – 4. dnia można usunąć kikut pępkowy. Nie musisz się obawiać, dziecko nie poczuje żadnego bólu w czasie usuwania. Używaj środka dezynfekującego (spirytusu), raz dziennie oczyść gojącą się bliznę.

Jak często powinno jeść nowo narodzone dziecko?

Nie musimy podkreślać, że najlepsze i najbardziej odpowiednie dla dziecka jest mleko mamy. Karmienie powinno przebiegać mniej więcej 7 – 10 razy na dobę. Długość karmienia nie powinna przekroczyć 30 minut, ale wszystko zależy od tego, jak bardzo głodne jest dziecko.

Jeśli karmienie nie jest możliwe, istnieje szereg mlecznych odpowiedników. Po każdym podaniu piersi, ewentualnie karmieniu mlekiem modyfikowanym, dziecku powinno się odbić. Może dojść też do ulania się (jeśli dziecko nie wymiotuje i zwraca jedynie odrobinę mleka, nic się nie dzieje).

Ile pieluch powinno zmoczyć?

Noworodek przyjmujący odpowiednią ilość płynów powinien zmoczyć dziennie 6 -10 pieluch, stolec powinien pojawić się 3 – 8 razy dziennie w przypadku dzieci karmionych piersią, natomiast 1 – 3 razy dziennie w przypadku dzieci karmionych „sztucznie”.

Powinnaś przewijać dziecko regularnie, nawet osiem razy dziennie, dzięki czemu zapobiegniesz powstaniu odparzeń. Skóra noworodka jest bardzo wrażliwa, więc nie zapomnij myć i smarować jego pupki i okolic przy okazji każdego przewijania.

Jak często należy myć dziecko?

Wiele mam kąpie dziecko codziennie, ale nie jest to konieczne. Wystarczy umyć je co drugi dzień, zwłaszcza w okolicy szyi, pach, pachwin i we wszystkich zagłębieniach skóry. Nie trzeba za każdym razem używać mydła ani szamponu do włosów, z tych środków wystarczy skorzystać 1 – 2 razy tygodniowo.

Po kąpiel dokładnie osusz dziecko. Skórę możesz nawilżyć np. olejem słonecznikowym, następnie posmarować odpowiednią maścią. Skóra ją lepiej wchłonie i będzie dzięki temu elastyczna, miękka i dobrze nawilżona. Oliwka z oliwek nie jest odpowiednia, ponieważ wysusza skórę dziecka.

Co mogłoby Cię zaskoczyć?

  • Drobne czerwone plamki w pieluszce – noworodek debiutuje w tej dziedzinie najwyraźniej jeszcze w czasie porodu lub krótko potem. Na dalsze moczenie poczekasz 24 – 48 godzin. W czasie pierwszych dwóch – trzech dni możesz zaobserwować drobne czerwone plamki w pieluszce. Nie bój się, nie jest to krew. Plamki są spowodowane solą kwasu moczowego, którego wydzielanie jest zupełnie normalne w tym okresie.
  • Czarny stolec? Tak! Czarny stolec jest zupełnie normalny. Dziecko zaczyna przyjmować pokarmy ustnie, co następnie wprawa jelita w ruch. W ciągu 24 – 48 godzin po porodzie powinien wydostać się na zewnątrz pierwszy stolec, tzw. smółka, która nagromadziła się w jelitach dziecka w czasie ciąży. Mniej więcej po tygodniu stolec powinien zmienić się z czarnego na żółty, przypominając jajecznicę.
  • Tak małe a już ma wysypkę? Na drugi dzień po porodzie pojawi się niekiedy wysypka (drobne, okrągłe, czerwone plamki wielkości soczewicy z pożółkłą „czapeczką” na górze). Jest to tzw. trądzik niemowlęcy. Najczęściej pojawia się na twarzy w miejscach, w których ubrania ocierają się o skórę. Powinna zniknąć dość szybko, ale może to potrwać nawet tydzień. Nie musisz się bać, leczenie nie jest konieczne.
  • Ulewanie się wody płodowej – jest dość powszechne. Jeśli jednak wyda Ci się zbyt częste, eskalujące lub jeśli w zwracanej treści znajduje się krew, żółć czy inna substancja, zgłoś to pielęgniarce lub lekarzowi podczas wizyty.
Poprzedni artykułNastępny artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *