Nowoczesny rodzic

Jak pokonać nudę w aucie?

Podróżujesz daleko ze swoim dzieckiem? Jedziesz na wakacje albo tylko na długo oczekiwaną wizytę u rodziców, aż na drugi koniec kraju? Jak pokonać nudę w aucie? Mamy dla Ciebie pomysły na wspaniałe zabawy, do których potrzebujesz minimalną ilość przedmiotów i które są nie tylko zabawne, ale również nauczą Twoje dziecko wielu rzeczy.

Dla dwuletnich i jeszcze młodszych dzieci

„Mam cię”. Gra, która – jeśli nie musi – nie wymaga dodatkowej przestrzeni. Grać w nią może dwoje i więcej członków załogi. Wystarczy, że jeden z nich zakryje dłońmi oczy, poczeka chwilkę a potem szybko odsłoni oczy i mrugnie na swojego „współzawodnika” z okrzykiem: „Mam cię!”. Jeśli zainteresowany nie zdąży sam zakryć oczu przed wspomnianym okrzykiem, przegrywa. Jeśli jednak jest szybszy, wygrywa.
Nasza rada: To wspaniała gra również do trenowania rozwoju dziecka. Około ósmego – dziewiątego miesiąca życia dziecko zaczyna powoli uświadamiać sobie niestałość obiektów. Mogą się one przemieszczać i zmieniać pozycje. Ta prosta zabawa, która przyjdzie Ci z pomocą w trakcie dłuższych podróży autem lub innym środkiem lokomocji (czy w poczekalni u lekarza), jest dla najmłodszych dzieci nie tylko źródłem rozrywki, ale i poznania.

„Gdzie jest misio?” Alternatywna dla poprzedniej gry. Ta popularna zabawa umila czas rodzicom i dzieciom już od kilku pokoleń. Ukrywasz przed swoim maluszkiem misia lub inną ulubioną zabawkę za swoimi plecami, jego plecami i w innych miejscach w najbliższym otoczeniu.

„Podrzyj i zlep”. Do tej prostej zabawy potrzebujesz jedynie dowolnej ilości papieru i klej. Zadaniem Twojego szkraba będzie podrzeć papier na kawałki, tak jak mu się to będzie akurat podobało. Wszyscy wiemy, że dzieci uwielbiają targać różne rzeczy a zwłaszcza papier. Ten filmik mówi sam za siebie.

A ten filmik chyba już znacie:

Twoim zadaniem będzie zaś skleić z potarganych fragmentów łańcuch, kapelusz czy nawet zwierzątko. Zostawisz przy tym co prawda mały bałagan, ale co z tego!

Inny pomysł

„Znajdź swój nosek, oczka, buzię, włoski…” A po udanym przejściu pierwszego poziomu odszukaj teraz nos, oczy, usta, włosy mamy…

Dla dzieci trzyletnich i starszych

„Szpieg”. Zabawna gra dla wielu lubiących zagadki dzieci. Nie potrzebujesz do niej absolutnie żadnych akcesoriów. Gra się w ten sposób: jedne z graczy jest szpiegiem, pozostali zgadują. Potem się wymieniają rolami. Szpieg w myślach wybierze jeden przedmiot w swoim otoczeniu i mówi: „Widzę swoim okiem szpiega coś na literę…” Reszta załogi zgaduje, może też zadawać pomocnicze pytania. W aucie jest wystarczająco wiele przedmiotów na długą zabawę, więc możecie kontynuować, dopóki komuś z Was się nie znudzi. W ten sposób świetnie ćwiczycie też zasób słownictwa. Można też trenować z dzieckiem znajomość kolorów: „Widzę moim okiem szpiega coś w kolorze żółtym” – i tak dalej.

Liczcie krówki. Przejeżdżacie przez masę wiosek i pagórków? Liczcie pasące się krowy po jednej stronie drogi. Przejeżdżacie obok pola pełnego krów? Lepiej liczcie szybkoooo! Kiedy mijacie las po swojej stronie, tracicie wszystkie policzone krowy, bowiem zgubiły się między drzewami. Ale tylko w przypadku, kiedy zawodnik wykrzyknie: „Twoje krowy się pogubiły!” Biały koń może stać się asem w rękawie za bonusowe punkty.

Liczcie, co się da. Liczyć możecie także czerwone auta jadące obok czy niebieskie tiry jadące naprzeciw. Znaki drogowe wzdłuż drogi, billboardy czy policyjne radiowozy. To świetny sposób na ćwiczenie umiejętność liczenia i refleksu. A co poza tym? Nagle Twojemu smykowi droga wyda się niezwykle interesująca a Tobie zacznie upływać o wiele szybciej.

Zabawa w szukanie liter. Zacznijcie od litery „A” i szukajcie wokół siebie napisów, które zawierają tę literę. Może się ona skrywać na tirach, jadących obok autach, znakach, sklepach. Kiedy któreś z Was znajdzie słowo z daną literą, wymówi je i rozpoczynacie poszukiwania następnej litery. Grać możecie indywidualnie albo jako ekipa rodzinna, jeśli malec dopiero uczy się alfabetu. Dotrzecie przez całe abecadło aż do „Z”?

Inne pomysły

– Origami
– Zgadnij, o czym myślę
– 20 pytań i odpowiedzi
– Interaktywne piosenki i rytmy
– Nauczmy się razem magicznych sztuczek
– Szukanie rymów

Poprzedni artykułNastępny artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *