Ciąża

Przewodnik ciążowy – 28. tydzień

To już trzeci trymestr Twojej ciąży. Jest to czas zarówno fizycznie jak i psychicznie bardzo wymagający. W ostatnim trymestrze możesz przybrać nawet 5 kilogramów.

Rozwój Twojego dziecka

Jeśli poród nastąpiłby w tym tygodniu, dziecko byłoby w stanie samo oddychać, ale byłoby to dla niego trudne, ponieważ jeszcze dostatecznie nie wykształciły się płuca. Mogłoby już samo regulować temperaturę swojego ciała.

Skóra nie jest już taka pomarszczona, ponieważ nadal magazynuje tłuszcz. Dziecko wyraźnie odróżnia sen od jawy. Rozpoznaje głosy rodziców. Zarówno u chłopców jak i u dziewczynek rozwijają się zewnętrzne narządy płciowe. W trzecim trymestrze ciąży, dziecko będzie przede wszystkim przybierać na wadze. Mierzone od góry do dołu ma około 25 cm i waży około 1,1 kg.

Powieki są całkowicie oddzielone. Dziecko może reagować na bodźce zewnętrzne miganiem.

Pod koniec tego okresu skóra płodu traci przezroczystość i stopniowo staje się różowa. Zmiany te związane są z tworzeniem się tkanki podskórnej i tłuszcze podskórnego. Ich liczba w porównaniu do poprzedniego okresu niemal się podwoiła. Rozwijają się gruczoły podskórne.

Kości rosną jak na drożdżach

Dziecko w łonie matki, zaczyna powoli mieć coraz mniej miejsca do około 34. tygodnia ciąży, stabilizuje swoją pozycję (zazwyczaj głową w dół), ale około 30 tygodnia około 20% dzieci nadal ułożone jest nóżkami do dołu. Jeśli dziecko nadal się nie obróciło, lekarz prowadzący może zalecić wykonanie ćwiczeń korekcyjnych, które powinny wpłynąć na dziecko.

Jak się czuje mama?

Macica w ostatnim czasie wzrosła o 4 cm i popycha dolną część klatki piersiowej. Pępek jest napięty i zaczyna się wyróżniać, ale po porodzie powróci do normy. Może dokuczać ci ból pleców związany z coraz większym brzuchem. I coraz większe zmęczenie

Już możesz zacząć myśleć o wyprawce do szpitala. Pomyśl o tym, co jest Ci naprawdę niezbędne i kup nowe rzeczy, a także zastanów się nad tym co może Ci się przydać z tzw. Drugiej ręki. Taka wyprawka to duża inwestycja. Może w twojej rodziny lub sąsiedztwie znasz kogoś, kto może mieć niepotrzebne rzeczy dla dziecka, możesz je odkupić.

Masz już wózek? Ważne jest, aby wybrać wózek w zależności od konkretnych potrzeb i wymagań. Masz drobną posturę? Ciężki wózek oznaczałby dla ciebie nieszczęście, wyobraź sobie jak wkładasz go do bagażnika w samochodzie. Istnieje kilka typów wózków dziecięcych, każdego roku przybywa nowych modeli, które regularnie testuje się i przeprowadza badania jakości, które powinny być brane pod uwagę przy wyborze. Bardziej szczegółowe porady odnośnie wózka znajdziesz tutaj.

banner-wozki1

Porady na koniec

Witaj w trzecim trymestrze ciąży – w okresie zmęczenia, żylaków, rozstępów, hemoroidów, bólu… i przyjścia dziecka na świat. Pamiętaj o odpoczynku. Pod koniec ciąży przybierzesz na wadze i zaczniesz odczuwać zmęczenie nóg. Niektóre kobiety cierpią na tak zwany zespół niespokojnych nóg. Przyczyny są różne począwszy od zaburzeń mózgu, cukrzycy, niedokrwistości czy dziedziczne predyspozycje, zwłaszcza podczas ciąży. Wszystkie dolegliwości konsultuj z lekarzem.

Poprzedni artykułNastępny artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *