Nowoczesny rodzic

Jak prawidłowo prać ubranka maleństwa?

Noworodek ma pięciokrotnie cieńszą skórę niż dorosły człowiek, dlatego jest bardzo wrażliwa i łatwo ją podrażnić. Przy praniu ubranek takiego maluszka powinniśmy przestrzegać pewnych zasad.

Używajcie odpowiednich środków zmiękczających

Podstawą jest wybór środków czystości przeznaczonych do prania dziecięcych ubranek. Nie zawierają one toksycznych substancji chemicznych, które najczęściej odpowiadają za reakcje alergiczne.

Przy praniu w pralce zalecamy ustawić jedno płukanie dodatkowo, żeby mieć pewność, że środek do prania nie został na tkaninach.

Prací příspěvky PL

Eko?

Jeśli Twoje dziecko cierpi na problemy skórne, warto przerzucić się na ekologiczne środki czystości. Dzięki odpowiednim atestom gwarantują, że skóra maluszka nie będzie podrażniona.

Innym rozwiązaniem jest pranie przy użyciu orzechów piorących. Dzięki specjalnej substancji zawartej w łupinach tych orzechów – saponinie – możesz w całkowicie naturalny sposób zatroszczyć się o czystość dziecięcych ubranek. Jest to jednak rozwiązanie odpowiednie jedynie w ekstremalnych sytuacjach. Proszki przeznaczone do prania dziecięcych ubranek z reguły nie uczulają.

rsz_dreamstime_xxl_35589525-1

Zadbaj o czystość pralki

Od czasu do czasu dobrze jest wyczyścić pralkę nie tylko z zewnątrz. Czasem w jej wnętrzu może rozwijać się pleśń, pozostają też inne zanieczyszczenia niewypłukane podczas prania. Warto od czasu do czasu nastawić pusty bęben. Dodaj troszkę proszku lub octu z sodą oczyszczoną i nastaw na normalny program na 90°C.

Czy wiesz, że….

Po narodzinach skórę dziecka pokrywa biały nalot, który nazywa się maź płodowa. Jej obecność podczas porodu jest niesamowicie ważna, ponieważ ułatwia przejście dziecka przez kanał rodny.
Maź płodowa jest biała, ponieważ składa się z wydzieliny gruczołów łojowych płodu, złuszczonych komórek nabłonka, włosków meszku płodowego oraz wydzieliny komórek owodni. Chroni dziecko przed infekcjami i drobnoustrojami, nawilża skórę i utrzymuje jej prawidłowe pH.

Poprzedni artykułNastępny artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *