Ciąża

Przewodnik ciążowy – 20. tydzień

Pewnie nawet nie zauważyłaś, ale dotrwałaś do połowy ciąży! Ten tydzień to najlepszy czas na drugie badanie USG – maluszek jest już dość dobrze rozwinięty. Jeśli będzie dobrze ułożony, bez problemu poznacie jego płeć. Lekarz skontroluje również serduszko dziecka. Właśnie na tym etapie rozwoju można rozpoznać ewentualne wady w rozwoju.

Zmiany w Twoim ciele

Jeśli przyrost Twojej wagi jest prawidłowy, powinnaś przybrać ok. 5 kg. Wzrost objętości krwi w obiegu nie jest już związany jedynie ze zwiększoną produkcją osocza, ale również ze powiększeniem się masy erytrocytarnej (czerwonych krwinek). Objawem tego będzie przede wszystkim szybkie męczenie się.

Powiększająca się macica może wypychać wklęsły dotąd pępek na zewnątrz. Czasem prowadzi to do powstawania przepukliny pępkowej. W takim wypadku konieczna jest interwencja chirurgiczna. Nie martw się jednak, Twój pępek wróci do normy po porodzie!

Choć 2. trymestr to zdecydowanie najprzyjemniejszy okres ciąży, może towarzyszyć Ci szereg dolegliwości, o których pisaliśmy już w poprzednich częściach naszego przewodnika. Dosyć uciążliwe mogą okazać się hemoroidy. Powodowane są one naciskiem powiększającej się miednicy na żyły odprowadzające krew z odbytnicy. Objawy hemoroidów są dość nieprzyjemne, a dla osoby, która nigdy się z nimi nie zetknęła, mogą w pierwszym momencie wywołać lęk. Uczucie pieczenia, ból przy wypróżnianiu i świeża, czerwona krew na papierze toaletowym… Jak temu zaradzić?

Zadbaj o dietę zawierającą duże ilości błonnika. Warzywa przede wszystkim. Nie tylko wesprzesz w ten sposób prawidłowy rozwój dziecka, ale również ułatwisz sobie wypróżnianie się. Pij również duże ilości wody (niskozmineralizowanej) i dbaj o higienę miejsc intymnych.

Wizyta u lekarza

Podczas wizyty lekarz przeprowadzi standardowe badania krwibadanie USG oraz zmierzy przyrost wagi czy ciśnienie. Około 20 tygodnia ciąży w skutek wspomnianego zwiększenia się objętości krwi może pojawić się nadciśnienie tętnicze, określane mianem nadciśnienia indukowanego ciążą. Nie jest to dolegliwość, którą można ignorować, ponieważ może zagrażać płodowi. Lekarz prowadzący ciąże ustala ., która będzie leczyć nadciśnienie i jednocześnie będzie bezpieczna dla dziecka.

Jak rozwija się maluszek?

Twoje dziecko waży teraz ok. 310 g i mierzy 16-17 cm. Jego narządy wewnętrzne są już rozwinięte i powinny skryć się pod powłokami brzucha. Układ kostny, choć jest już dobrze rozwinięty, nie przeszedł jeszcze procesu wapnienia. Dzięki temu tzw. USG połówkowe, które wykonuje się w 20-22 tygodniu ciąży, pozwala lekarzowi bardzo dokładnie zbadać dziecko.

Jeśli spodziewasz się dziewczynki, na tym etapie jej macica jest już rozwinięta, a w jajnikach pojawiają się prymitywne komórki jajowe. U chłopców jądra zstępują właśnie z jamy brzusznej.

 

Poprzedni artykułNastępny artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *