Niemowlę

Jak się bawić z 5. miesięcznym dzieckiem?

Zabawmy się! Zabawy dla twojego pięciomiesięcznego dziecka

Próby wprowadzania pierwszego jedzenia są jeszcze przed Wami? Piąty miesiąc jest na to idealnym czasem, a ponadto jedzenie możecie zmienić w zabawę. Oprócz tego czekają was o wiele ciekawsze zabawy, które ze zwykłych dni przeniosą was do chwil, kiedy twoje dziecko będzie coraz bardziej zdolne, mądre i zaciekawione otoczeniem.

Lądowisko dla łyżeczek

Twoje dziecko do teraz piło tylko mleko matki lub mleko modyfikowane. Obserwuj pierwsze sygnały takie  jak chęć używania naczyń czy wasze rodzinne posiłki przy stole. Jeśli dziecko odwraca się w kierunku jedzenia, jest to jasny sygnał, że jest gotowe na pierwszą łyżeczkę. Od razu możesz połączyć to z zabawą.

Będziesz potrzebować: łyżeczki dla dziecka

Kiedy poznacie już najpopularniejszą zabawę z łyżeczką – „samolot leci do buzi“, możesz spróbować jej innych wersji. Jedną z nich może być rakieta, która zatrzymuje się na księżycu. Trzymaj łyżeczkę z jedzeniem pod stołem i szybko ją podnieś (uważając, aby nie zrobić dziecku krzywdy) i delikatnie włóż ją dziecku do buzi, która będzie księżycem. Nie zapomnij pochwalić pomyślnego lądowania. Łyżeczka może stać się żaglówką, która pływa po wodzie i musi trafić do przystani. Nie bój się poruszać łyżeczką do góry, w dół i na boki i wymyślać innych zabaw z jedzeniem.

Gdzie jest moja zabawka?

Jeśli nie zaczęliście jeszcze zabawy zawierającej ideę trwałości obiektu, właśnie teraz nadszedł na to właściwy czas. W ten sposób twoje dziecko uświadomi sobie, że jeśli coś zniknęło z jego pola widzenia, to nie znaczy, że zniknęło na zawsze. Jak sprawić, aby ta zabawa była jeszcze weselsza?

Będziesz potrzebować: ulubionych zabawek, grzechotek i kilka pudełek.

Wystarczy, że posadzisz dziecko w krzesełku lub zostanie na rękach taty. Pokaż mu jego ulubioną zabawkę i schowaj ją do jednego z pudełek poukładanych obok siebie. Następnie zapytaj go, gdzie skryła się zabawka. Pokazuj mu puste pudełka, jedno po drugim, możesz też dodać do tego bezradny wyraz twarzy.

Po tym z zaskoczeniem wyciągnij zabawkę, którą zawsze powinnaś włożyć do ostatniego pudełka, aby dziecko dostrzegało kolejność poszczególnych pudełek oraz ruch. Następnie pozwól dziecku dotknąć zabawki. Ta zabawa może towarzyszyć wam do pierwszego roku życia, zwycięża naprawdę zawsze, nawet wtedy, kiedy skończą ci się już pomysły. Wypróbowane na własnej skórze.

Studio nagraniowe

Kiedy dziecko po raz pierwszy się usłyszy, jest to chwila, którą chcesz zapamiętać na zawsze. Być może nawet sobie tego nie uświadomi, ale kiedy odkryje, jak brzmi jego głos, obserwuj jego zabawne reakcje pełne śmiechu i radosnego krzyku.

Będziesz potrzebować: urządzenia do nagrywania – dyktafonu, komórki, komputera

Teraz już prawie każdy telefon ma do dyspozycji opcję do nagrywania. Jeśli go nie masz, możesz użyć kamery. Umieść telefon blisko twojego dziecka i z pomocą obrazkowej książki lub łaskotaniem po stopach pobudź go do gaworzenia. Kiedy będziesz mieć dłuższe nagranie głosu twojego malucha, zatrzymaj nagrywanie i puść je dziecku.

Obserwuj jego reakcje i zapytaj: „Kto tam? Tak, to ty!“. Nie zapomnij zapisać nagrania i puścić go dziecku w kolejnych dniach lub wtedy, kiedy nie wiesz już, czym przyciągnąć jego uwagę. W naszym przypadku zabawa ta pomaga podczas podróży samochodem.

Kolejne możliwości

Znasz ciekawe rymowanki, które mają wolniejszy i szybszy rytm? Także tą zabawą możesz przyciągnąć uwagę twojej pociechy. W tym miesiącu możesz spróbować też formy teatru cieni i zaprosić do zabawy całą rodzinę. Wystarczy wam płachta, latarka i umiejętności aktorskie. Świetne są zabawy z lustrami lub naśladowanie różnych wyrazów twarzy.

Nie zapomnij, że każde dziecko rozwija się innym tempem. Także w przypadku tych zabaw możesz poczekać i spróbować ich kilka tygodni później.

Życzymy wam wiele zabawy i radości!

Poprzedni artykułNastępny artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *