Prawa ręka na zakupach

Jaką wodę wybrać dla niemowląt?

Woda jest w naszym życiu niezmiernie istotna. W trosce o prawidłowy rozwój naszych dzieci powinniśmy wybierać tylko tę najwyższej jakości. Jak jednak poznasz, czy ta, którą przyniosłaś do domu, jest najlepsza? I właściwie czym się kierować przy kupnie? Doradzimy Ci!

Zawartość wody w naszym ciele to, w zależności od wieku, 60 – 80%. W przypadku niemowląt ten poziom jest wyższy niż u starszych ludzi. Woda rozpuszcza w organizmie składniki odżywcze, usuwa zbędne substancje, jest nosicielką informacji chemicznych, pomaga przenosić w krwi tlen i dwutlenek węgla i, co nie mniej ważne, odgrywa istotną rolę w regulowaniu temperatury ciała.

Dla dzieci jedynie woda dla niemowląt

Wodę oznaczoną jako „niemowlęca” obowiązują bardzo surowe restrykcje, które musi spełniać. Przede wszystkim bada się ilość azotynów i azotanów, które w układzie pokarmowym mogą przemienić się w toksyczne azotyny. Wówczas w organizmie małego dziecka hemoglobina rozprowadzająca tlen może się przemienić w methemoglobinę, która nie jest zdolna do transferu. A to jest bardzo niebezpieczne!

Woda dla niemowląt musi pochodzić z dobrej jakości podziemnego źródła i musi nadawać się do przygotowania pożywienia dla niemowląt. Nie może być w żaden sposób poddana obróbce chemicznej. Jedynie w bardzo wyjątkowych przypadkach może być uzupełniona za pomocą promieniowania UV.

wod1

Od narodzin do sześciu miesięcy

Przynajmniej do trzeciego miesiąca życia powinnaś używać wyłącznie wody dla niemowląt. Lekarze zalecają jednak przedłużyć ten okres do sześciu miesięcy. Niekiedy możesz spotkać się z butelkowaną wodą mineralną lub źródlaną, która będzie posiadała oznaczenie „odpowiednia do przygotowania żywności dla niemowląt”. Co prawda jakość tej wody powinna być porównywalna z wodą niemowlęcą, ale pamiętaj, że taka woda już przeszła pewne procesy uzdatniające tak samo, jak woda pitna z kranu.

Bardzo ważne jest również prawidłowe przechowywanie wody. Nie zapomnij przechowywać wody w ciemnym i chłodnym miejscu, gdzie nie będzie wystawiona na promieniowanie słoneczne. Wodę musisz zużyć do 48 godzin po jej otwarciu. Nie podawanie specjalnej wody dla niemowląt może skutkować wywołaniem chorób biegunkowych.

Jak poznasz dobrą wodę?

Na butelce wody niemowlęcej obowiązkowo powinny być umieszczone następujące dane:

  • Zawartość rozpuszczonych ciał stałych, czyli minerałów, takich jak wapń, magnez, sód, potas itd.
  • Jeśli woda została nasycona dwutlenkiem węgla, musi być oznaczona jako „woda dla niemowląt nasycona CO2” z podaniem zawartości dwutlenku węgla.
  • Jeśli woda była zdezynfekowana za pomocą promieniowania UV, na butelce powinna się znaleźć taka informacja.

Jakość wody z kranu

Jeśli po upływie pół roku życia dziecka chciałabyś zacząć stosować wodę z kranu do przygotowania napojów i posiłków, możesz sprawdzić jej jakość na stronach przedsiębiorstw wodociągowych albo wykonać analizę wody w studni. Niemniej jednak absolutną pewność co do bezpieczeństwa wody uzyskasz po jej przegotowaniu.

Poprzedni artykułNastępny artykuł

2 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *