Lifestyle, Nowoczesny rodzic

Jak świętuje się narodziny dziecka na świecie?

Zastanawiałaś się kiedyś nad tym, jak świętuje się narodziny dziecka i innych krajach? U nas to działa tak, że rozsyłamy zawiadomienia, najczęściej za pomocą sms, sieci społecznościowych lub e-mailów. Zwykle nie organizujemy żadnych wielkich uroczystości a kto chce, przyjdzie w odwiedziny. Nie mamy jakiejś ogólnonarodowej tradycji. Może szkoda?

Może poszukajmy inspiracji w innych krajach? Niektóre z nich mogą nas mile zaskoczyć. W przyszłości moglibyśmy zapoczątkować nową tradycję świętowania narodzin. Jesteś za?

Ozdób dom jak Niemcy

Obywatele Niemiec mają bardzo piękną tradycję. Kiedy narodzi się dziecko, ozdabiają swoje domy ubrankami niemowlęcymi i figurką bociana. Można też wykorzystać zabawki lub drobne konfetti.

Amerykanie świętują jeszcze przed narodzeniem

Z pewnością przypominasz sobie filmowe sceny pokazujące party, jakie Amerykanie przygotowują mniej więcej dwa – cztery tygodnie przed porodem. Ta uroczystość nosi miano „baby shower” i jest jednym z najważniejszych zwyczajów związanych z samym porodem. Imprezę organizuje zwykle bliska przyjaciółka rodziny. Ta zaprosi przyjaciół i krewne (zwykle przychodzą kobiety), które przynoszą prezenty zarówno dla dziecka, jak i dla mamy. Na gości czekają przekąski i tort tematyczny.

W Belgii świętują z woreczkiem fasoli

Nie mamy jednak do czynienia z byle jaką fasolą, raczej z tzw. „suikerbonen”, czyli fasolą z cukru. Każdy gość, który przyjdzie przywitać nowe życie, dostanie na wstępie woreczek dekoracyjny. Cukrowe fasolki są właściwie cukierkami czekoladowymi nadziewanymi migdałami i porządną warstwą kolorowego cukru.

W Holandii prym wiedzie anyżek

Jeśli przyjdziesz odwiedzić noworodka i jego mamę w Holandii, dostaniesz zaraz po przyjściu „beschuit met muisjes”. Są to okrągłe ciasteczka, na których kolorowe ziarna anyżku zostały otoczone w cukrze. Jeśli są niebiesko-białe, sygnalizuje to narodzenie chłopca a jeśli różowo-białe, w łóżeczku będzie spać dziewczynka. Czemu właściwie anyżek? Jest dobry na karmienie i podobno odstrasza złe duchy.

Czekolada lub cygara – tak świętują w Meksyku

Meksykanie nie organizują żadnych dużych i krzykliwych imprez. Krewni i przyjaciele przychodzą stopniowo, jak komu pasuje. Nigdy jednak nie zapomną, żeby przynieść jakąś drobnostkę. Jeśli narodzi się chłopiec, ojciec dziecka otrzyma cygara, jeśli dziewczynka, goście obdarują rodzinę czekoladą.

Rosja świętuje, przyrządzając dobre jedzenie

Jak tylko w Rosji narodzi się dziecko, wszyscy wiedzą, że się będzie świętować. A jak inaczej uczcić przyjście na świat nowego członka rodziny, niż żywiołową rodzinną uroczystością przy wspólnym stole? Nie może zabraknąć dobrego jadła ani picia. Goście nie powinni zapomnieć o przyniesieniu upominków dla narodzonego dziecka. A trzeba przyznać, że jeśli chodzi o prezenty, Rosjanie bywają bardzo szczodrzy.

Poprzedni artykułNastępny artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *