Ciąża

Kiedy dziecko zwleka z przyjściem na świat…

Nastał ten długo oczekiwany dzień. Wyrwałaś z kalendarza kartkę z terminem porodu a tu wciąż nic się nie dzieje. Przede wszystkim nie panikuj, wszystko będzie dobrze. Tylko 5% dzieci rodzi się dokładnie w terminie. Jeśli dziecko zwlekałoby z przyjściem na świat przez kolejny tydzień – dwa, lekarz wywoła poród.


Jak możesz naturalnie wspomóc wywołanie porodu? Zaprezentujemy Ci kilka absolutnie nieszkodliwych pomysłów (potwierdzi to i lekarz). Nie muszą jednak zadziałać u każdej kobiety – przecież każda z nas jest inna.

Relaksacja

Usiądź sobie na chwilkę spokojnie w zaciemnionym pomieszczeniu, abyś miała czas na zrelaksowanie się. Przywołaj w sobie poczucie pewności, że masz już chęć urodzić. Zastanów się, czy nie masz nadmiernych obaw z powodu porodu. Strach bowiem mógłby stłumić jakiekolwiek czynności. Nie ma drogi powrotnej. Dzieciątko jest przygotowane a Ty chcesz je wydać na świat. Strach nie może Cię w tym ograniczać.

??????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????

Dobre samopoczucie

Postaraj się o stworzenie spokojnej i pełnej miłości atmosfery. Bądź szczęśliwa, pogodna i staraj się, by Twoi bliscy też tacy byli. Możliwe, że dziecko potrzebuje poczuć, że jest oczekiwane na świecie, że wszyscy nie mogą się go doczekać i że będą je kochać.

Ruch

Nie unikaj ruchu, nawet w bardziej żwawym tempie. Dwa razy dziennie wybierz się na dłuższy spacer, “kręcąc się” jednak w pobliżu domu, aby uniknąć sytuacji, w której będziesz sama daleko w lesie, bez zasięgu. Jeśli Twoja ciążą przebiega bezproblemowo, nic nie stoi na przeszkodzie, że się troszkę zmęczysz. Jeśli sobie z tym poradzisz, wspinaj się też regularnie po schodach. Posprzątaj mieszkanie, aby je przygotować na przyjście nowego członka rodziny.

Stymulacja brodawek

Kilka razy dziennie stymuluj brodawki. Możesz iść pod prysznic i delikatnie je masować pod ciepłą wodą. Niegdyś zalecało się masaż brodawek i ich wyciąganie w celu przygotowania ich do roli karmienia. Obecnie nie zaleca się tej metody, bowiem może ona wywołać przedwczesny poród (wspiera to naturalne wydzielanie oksytocyny i skurcze macicy). Tobie jednak nie grozi już przedwczesny poród, wręcz przeciwnie – marzysz o nim!

Kochanie się

Urządźcie sobie z partnerem piękny wieczór i nie wzbraniajcie się przed zbliżeniem. Jeśli lekarz nie zakazał Ci seksu z jakiegoś ważnego powodu zdrowotnego, możesz być aktywna seksualnie do ostatnich dni przed porodem (dopóki nie odejdzie czop śluzowy), oczywiście pod warunkiem, że jest to dla Ciebie przyjemne.

Jeśli i teraz seks sprawia Ci przyjemność, mamy dla Ciebie dobrą wiadomość. Zbliżenie w okolicy terminu porodu jest najskuteczniejszym naturalnym czynnikiem go wywołującym, ponieważ oprócz mechanicznej stymulacji szyjki macicy dochodzi (pod wpływem hormonów zawartych w nasieniu) do jej zmiękczenia i otwarcia. Nie oczekuj natychmiastowego efektu. Zapewniamy jednak, że najprawdopodobniej dość szybko nadejdzie…

Poprzedni artykułNastępny artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *