Niemowlę

Jak urchronić dziecko przed bólami kręgosłupa?

Ból pleców często bierze swój początek już w dzieciństwie. Dobra wiadomość jest taka, że masz na to wpływ! Z nami dowiesz się, jak poradzić sobie z tym problemem.

Noworodek

Przez dziewięć miesięcy dziecko rośnie w brzuchu matki. Rozwijając się, jest zmuszone przybierać coraz bardziej skrzywioną pozycję.

W momencie, kiedy dziecko pojawia się na świecie, jego kości są miękkie i wrażliwe, natomiast mięśnie słabe, i dopiero muszą się rozwinąć. Kręgosłup jest skrzywiony, noworodek nie potrafi sam utrzymać główki.

Najpierw więc niemowlę uczy się trzymać główkę leżąc i obracać się. Później oswaja się ze samodzielnym siedzeniem, leżeniem, i wreszcie staniem. Dopiero w tym momencie kręgosłup jest całkowicie wyprostowany.

Mniejsze dzieci

Mniejsze dzieci poruszają się same i z wielkim gustem. Są bardzo ciekawe i pragną odkrywać otoczenie. Powinnaś stworzyć swojemu maluchowi taką możliwość. Nie należy jednak zmuszać dziecka do ćwiczeń i ruchów, które są dla niego nieprzyjemne.

Prawidłową postawę ciała zapewnia naturalny i stopniowy rozwój, do czego dziecku wystarczy odpowiednia przestrzeń, w której może się poruszać.
Niewłaściwe jest więc „pomaganie” dziecku w przyjęciu jakiejkolwiek pozycji, której nie potrafi utrzymać samodzielnie (np. obłożyć go poduszkami i innymi przedmiotami w celu utrzymania pozycji siedzącej).

Najlepsze, co możesz dla niego zrobić, to dać mu czas i przestrzeń do tego, aby jego kości i mięśnie samodzielnie i naturalnie rozwinęły się i wzmocniły. Dbaj więc o to, aby dziecko spędzało jak najwięcej czasu w naturalnych dla niego pozycjach.

Chroń dziecięce plecy

Możesz wspierać rozwój twojego dziecka zgodnie z fazą wzrostu, w której właśnie się znajduje. Na początku jest to zupełnie normalne, że dziecko leży trochę wykrzywione. W tej fazie zaleca się noszenie w chuście. Rozwiązanie to wspiera bowiem właściwą pozycję ciała niemowlęcia. W momencie, kiedy dziecko potrafi samo i prosto siedzieć, dobrze jest zacząć używać nosidełka, które pomaga dziecku utrzymać właściwą pozycję siedzącą.

Pozycja leżąca umożliwia twojemu dziecku swobodne poruszanie się zgodnie z tym, na co pozwala mu aktualny stopień rozwoju. Ruchy, które wykonuje (np. obracanie się z brzuszka na plecy lub „wiosłowanie” na brzuszku) naturalnie wzmacniają mięśnie pleców.

Czasem nie można uniknąć tego, że dziecko przez dłuższy czas znajduje się w nienaturalnej pozycji, np. w foteliku w trakcie podróży samochodem. Dlatego bardzo ważne jest, aby w czasie jazdy robić regularne przerwy, podczas których dziecko może się przeciągnąć i rozprostować kręgosłup.

Nosidełka i chusty

Częstsze lub dłuższe przebywanie dziecka w niewłaściwej pozycji może mieć katastrofalne skutki, np. wady postawy, które często bez żadnych widocznych przyczyn powodują chroniczny ból pleców.

Wzmacniaj plecy swojego dziecka

Jeśli chcesz zapobiec późniejszym problemom swojego dziecka z układem ruchu, ważne jest, abyś zachęcała je do aktywności ruchowej. Jeśli siedzenie jest nieuniknione, należy dbać, aby dziecko siedziało we właściwej pozycji. Dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym powinny poruszać się co najmniej 2 godziny dziennie.

Jeśli twoje dziecko siedzi przy stole, należy uważać, aby krzesło i stół miały odpowiednią wysokość. Obowiązuje tutaj zasada 90-90-90.

Przy stole dziecko powinno siedzieć tak, żeby biodra, stawy i łokcie były zgięte pod właściwym kątem. Nogi powinny być ułożone pionowo i stabilnie położone na podłodze. Najlepiej zorganizować dla dziecka biurko i krzesło z możliwością nastawienia wysokości, które będą „rosły” razem z nim.

Alternatywą jest możliwość siedzenia na piłce gimnastycznej, podkładce do balansowania itp. Ta opcja zapewnia nie tylko optymalne trzymanie ciała, ale także zwiększa czujność i uwagę. Używanie tych przyrządów umożliwia bowiem poruszanie się także w trakcie siedzenia. Jeśli twoje dziecko przez dłuższy czas siedzi w sztywnej pozycji, należy robić krótkie i regularne przerwy na rozprostowanie kręgosłupa.

Co jeszcze dla właściwego rozwoju pleców?

Proste przeciąganie, ćwiczenia rozprostowujące i obrotowe także mogą wzmocnić mięśnie pleców i zapobiec problemom w przyszłości. Stopniowo rośnie oferta kursów dla dzieci, na których trenerzy i fizjoterapeuci uczą ich specjalnych ćwiczeń związanych z ochroną kręgosłupa i wzmocnieniem mięśni pleców.

Podsumowanie

  • Zła postawa ciała i ból należą do bardzo częstych problemów.
  • Przyczyny często powstają już w dzieciństwie.
  • Niedostatek ruchu jest głównym powodem różnych wad postawy w przyszłości.
  • Należy chronić plecy dziecka, jednocześnie wspierać naturalny rozwój i postawę ciała.
  • We wzmocnieniu mięśni pleców mogą pomóc specjalne ćwiczenia.
  • Rośnie oferta kursów związanych z ćwiczeniami pleców dla dzieci.
Poprzedni artykułNastępny artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *