Ciąża

Przewodnik ciążowy – 34. tydzień

Dziecko ma coraz większą świadomość otaczającego go świata i reaguje na bodźce. Porusza się mniej, ale jego ruchy są silniejsze i bardziej skoordynowane. Możesz je zaobserwować poprzez poruszający się brzuch.

Rozwój twojego dziecka

34. tydzień to ważny punkt w rozwoju płodu. Doszło już do całkowitego wytworzenia surfaktantu, a tym samym dojrzała tkanka płucna. System immunologiczny jest już w stanie walczyć z niektórymi infekcjami.

W jelitach gromadzi się smółka – meconium. Kości są już rozwinięte, ale ciągle miękkie. W najbliższych dniach twoje dziecko będzie intensywnie pracować nad ich wzmocnieniem, do czego będzie potrzebować dużo wapnia. Dziecko mierzy ok. 32 cm i waży prawie 2,2 kg.

Czaszkę tworzą cienkie płaty kości, pomiędzy którymi znajdują się dość szerokie przerwy. Pokrywają je włókniste błony łączące ze sobą sąsiednie kości. Miejsca, w których błony są rozleglejsze, nazywane są ciemiączkami. Łącznie jest ich 6. Dzięki tym spojeniom kości czaszki w czasie przechodzenia przez wąskie drogi rodne mogą przesuwać się, a nawet zachodzić na siebie. Do zupełnego zrośnięcia kości dochodzi dopiero w okresie dorastania, czaszka musi bowiem umożliwić mózgowi prawidłowy rozwój.

Co dzieje się z mamą?

Zdarza ci się, że nie potrafisz zdjąć pierścionka lub masz spuchnięte nogi i ręce. Jest to spowodowane zatrzymywaniem wody w organiźmie. Czasem na tę przypadłość pomagają witaminy grupy B.

W 34. tygodniu łożysko jest już całkowicie rozwinięte, od teraz będzie się już tylko starzeć. Do tego momentu w twoim ciele zwiększała się objętość krwi – wzrosła aż o 50%. Od teraz aż do końca ciąży objętość kwi będzie taka sama.

Łożysko jest dla płodu najważniejszym organem. Dostarcza dziecku tlen i składniki odżywcze chroniące przez niektórymi infekcjami oraz usuwa z ciała płodu produkty przemiany materii. Do komplikacji dochodzi w przypadku, kiedy łożysko ułożone jest w dolnej części macicy lub przedwcześnie się odkleja.

Seks w ciąży: tak czy nie? Jeśli jesteś zdrowa, a ciąża rozwija się prawidłowo i beż żadnych komplikacji, nie musisz się obawiać. Nawet ewentualne skurcze macicy podczas orgazmu nie wywołają u zdrowej kobiety przedwczesnego porodu, czy też nie ograniczą dostarczania dziecku tlenu. Jednakże ciąża z komplikacjami lub objęta ryzykiem czasem wyklucza uprawianie seksu.

Rada dla mamy

Masz obrzęki nóg? Jeśli twoja ciąża nie jest objęta ryzykiem, spróbuj aromaterapii. Do odrobiny oleju (słonecznikowego, migdałowego, kokosowego) dodaj 1-2 krople olejku eterycznego. Na obrzęki idealny jest olej z igieł świerku, sosny lub jałowca.

Poprzedni artykułNastępny artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *