Lifestyle, Niemowlę

Jak wybrać mleko modyfikowane?

Jeśli już podajesz swojemu maleństwu mleko modyfikowane, albo dopiero się do tego przygotowujesz, z pewnością wiesz, jak szeroki wybór jest aktualnie na rynku. Bez obaw, dzięki naszemu poradnikowi, z pewnością wybierzesz to, co dla Twojego dziecka najlepsze.

Jakie są rodzaje mlek modyfikowanych?

Mleka modyfikowane możemy podzielić na kilka kategorii:

 MLEKA POCZĄTKOWE

  • oznaczone numerem 1

Mleka początkowe są przeznaczone dla noworodków, które nie mogą być karmione wyłącznie mlekiem matki. Zaleca się je stosować do 6 miesiąca, ale dziecko może je pić również później, na przykład kiedy po zakończeniu 6 miesiąca chcesz rozpocząć karmienie mieszane.

 MLEKA NASTĘPNE

  • oznaczone numerem 2

Mleka następne są przeznaczone dla dzieci powyżej 6 miesiąca, które nie są już karmione wyłącznie mlekiem matki. Zazwyczaj zaczyna się je dziecku podawać wraz z pierwszymi bezmlecznymi produktami. O ewentualnym wcześniejszym podaniu mleka następnego powinien zdecydować lekarz, w zależności od rozwoju dziecka.

 MLEKA DLA DZIECI POWYŻEJ 1. ROKU ŻYCIA

  • oznaczone numerem 3

Są to mleka z dodatkiem witamin, minerałów i śladowych ilości innych substancji wpływających pozytywnie na zdrowy rozwój dziecka.

 SPECJALISTYCZNE MLEKA MODYFIKOWANE

  • hipoalergiczne, bez laktozy

Czyli mleka, które pomagają niemowlętom cierpiącym na częste ulewanie, biegunki i nietolerancje pokarmowe uniemożliwiające spożywanie zwykłego mleka modyfikowanego. Zanim jednak zdecydujesz się na podanie dziecku mleka specjalistycznego, powinnaś poradzić się z lekarzem dziecięcym.

 MLEKA MODYFIKOWANE NA NOC

To mleka, które zostały wzbogacone o składniki takie jak skrobia i płatki ryżowe lub kukurydziane, przez co są gęstsze niż zwykłe mleka. Dzięki temu mleku Twój maluszek pozostanie dłużej syty i nie obudzi go głód.

Jak poprawnie przygotować mleko modyfikowane?

Na każdym opakowaniu znajdziesz instrukcję przygotowania. Pierwszym krokiem jest wymieszanie odpowiedniej ilości proszku z odpowiednią ilością wody, abyś otrzymała napój, który nie będzie zbyt silny, ale wystarczająco syty i odżywczy. Obejrzyj filmik o przygotowaniu mleka Bebilon znajdujący się pod artykułem. Takie mleczko możesz od razu po przygotowaniu włożyć do lodówki. Najdłużej jednak na 48 godzin i tylko w przypadku, że Twoje dziecko jeszcze nie zaczęło go pić.

Ile kosztuje?

Nie tylko mleka specjalne (hipoalergiczne itp.) mogą znacznie zwiększyć Twoje wydatki na dziecko, czasami drogie okazują się również zwykłe mleka modyfikowane. Wraz z pieluchami stanowią największy koszt dla rodziców w pierwszym okresie życia maluszka. Dlatego dobrze jest porównywać ceny różnych mlek i kupować na zapas. Opakowania sprzedawane hurtowo często są w przeliczeniu o wiele tańsze, dzięki czemu możesz zaoszczędzić. Mleka modyfikowane w dobrej cenie możesz zawsze znaleźć również na Feedo.pl.

Trzymaj się jednej marki

Jeżeli na wybrane przez Ciebie mleko dziecko reaguje bez problemów, nie ma powodu do zmiany. Jeśli z jakiegoś powodu masz ochotę je zmienić, zapytaj wcześniej o radę swojego pediatrę. Jednakże inne mleko powinno się zacząć podawać dopiero wtedy, kiedy zauważysz, że dziecko ma problemy z trawieniem.

Uważaj na syndrom pierwszej butelki – jeżeli Twój niemowlaczek nie chce pić innego mleka, wytrzymaj i postaraj się nie zmieniać mleka ani butelki. To, że dziecko nie chce pić, nie musi od razu oznaczać, że mu nowe mleko nie smakuje. Prawdopodobnie musi się po prostu przyzwyczaić do nowego smaku mleka.

Mogłoby Cię zainteresować

  • Czy po mleku modyfikowanym Twój dzidziuś miewa bóle brzuszka? Większości zdowych niemowląt mleko krowie i sojowe doskonale smakuje. Jeśli jednak Twój maluszek zacznie reagować źle na zmianę matczynego mleka na modyfikowane, spróbuj sięgnąć po specjalne mleko przeciw wzdęciom. Skutecznie wspomaga lepsze trawienie.
  • W Twojej rodzinie wystąpiła alergia na krowie mleko? W takim przypadku spróbuj mleka sojowego lub bez laktozy. Klasyczne mleka modyfikowane (oprócz tych z soji) są bowiem produkowane z mleka krowiego. Poradź się też z lekarzem, czy soja na pewno będzie odpowiednia dla Twojego dziecka.
  • W tym okresie nie podawaj swojemu dziecku klasycznego krowiego mleka ze sklepu. Do takiego mleka jesteśmy przyzwyczajeni my, dorośli, dlatego nie zaleca się go podawać regularnie dzieciom poniżej pierwszego roku życia. W pierwszym roku życia najlepsze będą: mleko matczyne lub modyfikowane.

Poprzedni artykułNastępny artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *