Niemowlę, Nowoczesny rodzic, Starsze dzieci

Jak dobrze wybrać nianię?

Choćbyś nie wiem jak bardzo chciała zostać ze swoim maleństwem, w końcu przyjdzie ten moment, gdy musisz wrócić do pracy. Co zrobić, gdy dziadkowie pracują lub nie mają siły aby zajmować się wnuczętami? Jeśli nie zdecydujesz się na żłobek, pozostaje tylko niania. Jak sobie poradzić z wyborem odpowiedniej opiekunki?

Nikt nie pokocha mojego dziecka tak jak ja

Każda mama ma sporo wątpliwości, gdy musi przekazać innej osobie opiekę nad swoim maluszkiem. Rzeczą oczywistą jest to, że jeśli jest to ktoś obcy, nie będzie w stanie przekazać dziecku tyle uczucia, ile jego rodzic.

Pamiętaj jednak, że to do Ciebie należy bezwarunkowa miłość, opiekunka ma zapewnić Twojemu maluchowi bezpieczeństwo, odpowiedni rozwój i atrakcje, aby się nie nudził. To wcale nie znaczy, że nie będzie dla niego czuła i troskliwa. Na prawdę chciałabyś, aby Twoje dziecko traktowało swoją nianię na równi z Tobą?

Od czago zacząć

Rzeczy, na które musisz zwrócić uwagę przy wyborze niani jest na prawdę wiele, na szczęście w dobie internetu nie jest to aż tak trudne. Są dostępne strony internetowe, dzięki którym możesz bardzo szybko znaleźć idealną kandydatkę. Każda użytkowniczka, która szuka pracy jako niania, musi załączyć swoje zdjęcie, podać dane kontaktowe i wypełnić szczegółowy kwestionariusz. Czego możesz się o niej dowiedzieć?

Dane dotyczące kandydatki:

 • wiek, płeć, wykształcenie
 • stosunek wobec zwierząt
 • maksymalna liczba dzieci, którymi może się się jednocześnie opiekować
 • posiadanie prawa jazdy
 • doświadczenie (czy zawodowe, jak długie, czy opiekunka zajmowała się dziećmi niepełnosprawnymi)
 • preferencje wymiaru czasowego pracy (pełen etat, pół etatu, praca dorywcza)
 • dodatkowe aktywności, które może wykonywać z podopiecznym (wyjścia na miasto, pływanie na basenie)
 • zakres obowiązków, które może wykonywać oprócz opieki nad dzieckiem (porządki, zakupy, pranie, gotowanie)
 • akceptowalna stawka wynagrodzenia
 • dyspozycyjność
 • możliwość zamieszkania z pracodawcą
 • informacje na temat palenia papierosów

Oprócz tego zazwyczaj możesz przeczytać krótką wypowiedź zamieszczoną przez kandydatkę na swoim profilu, a także referencje udzielone przez rodziców dzieci, którymi opiekowała się w przeszłości.

Nie musisz jednak spędzać sporo czasu przeglądając kolejne profile. Możesz zamieścić ogłoszenie i zobaczyć jak wiele niań szuka pracy w Twojej okolicy.

Na co zwrócić uwagę

Mając tak wiele informacji na temat potencjalnej niani musisz zastanowić się na czym najbardziej Ci zależy. Jeśli kandydatka z góry napisała, że nie gotuje i nie sprząta, nie musi to oznaczać, że nie będzie w stanie odgrzać obiadku lub posprzątać wraz z dzieckiem zabawek. W tym wypadku chodzi bardziej o obowiązki gosposi. Oczywiście taka pomoc jest również przydatna, ale zazwyczaj wiąże się z tym rówinież wyższa stawka wynagrodzenia lub mniej czasu poświęconego dziecku, a przecież to właśnie ono jest najważniejsze.

Gdy wybierzesz już kilka kandydatek i zdecydujesz się z nimi spotkać pomyśl o tym, aby Twoje dziecko także było przy tej rozmowie. Będziesz mogła zaobserwować jak niania zachowuje się przy maluszku, czy jest nim zainteresowana, czy stara się nawiązać kontakt. Jednocześnie zobaczysz jak dziecko reaguje na jej obecność, czy wzbudziła w nim sympatię.

Zwróć uwagę na to, czy i jakie pytania zadaje niania. Jeśli ciekawią ją Twoje metody wychowawcze, przyzwyczajenia malucha, jego dieta czy ulubione zabawki to warto zastanowić się nad jej kandydaturą. W przypadku, gdy zainteresowanie dotyczy jedynie kwestii formalnych i własnych korzyści, możliwe jest, że niania nie będzie szczególnie zaangażowana w opiekę nad Twoim dzieckiem.

Cechy dobrej opiekunki:

 • odpowiedzialność
 • cierpliwość
 • kreatywność
 • opanowanie
 • komunikatywność

Zaproponuj próbną opiekę

Warto zaproponować kandydatce zostanie z dzieckiem na próbę. Nie musi to być cały dzień! Wystarczy 1-2 godziny opłacane według ustalonej wcześniej stawki. Zajmij się swoimi sprawami – popracuj chwilę, ugotuj obiad lub zrób pranie, a maluszka zostaw samego z nianią. Chwila zabawy, być może podanie posiłku pokażą Ci, czy opiekunka radzi sobie w opiece nad Twoim dzieckiem, i najważniejsze – czy została przez nie zaakceptowana.

Poprzedni artykułNastępny artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *