Prawa ręka na zakupach

Jak wybrać odpowiednią wielkość pieluszek?

Jeśli masz w domu małego pieluszkowca, przewijasz go chyba z 10 razy dziennie. To oznacza 70 pieluch tygodniowo i 280 pieluch miesięcznie. Razem otrzymujemy zawrotną liczbę 3360 pieluch w ciągu pierwszego roku życia dziecka. Przy tak znacznej inwestycji w pieluchy, jakiej musisz stawić czoła, dobrze jest jak najszybciej zostać ekspertem w dziedzinie wyboru odpowiedniej wielkości pieluszek.

Po kolei:

 1. Nawet, jeśli chodzi Ci to po głowie już kilka tygodni przed porodem, nie jest mądrze gromadzić zapasów pieluch przed narodzeniem się dzieciaczka. Mogłabyś zakupić zbyt małe albo zbyt duże pieluchy. Nie ma sensu przedobrzać. Wszystko się okaże, gdy poznasz wagę swego noworodka. Zaraz po porodzie możesz wysłać partnera na jego pierwszą (i ostatnią?) zakupową przygodę.
 1. Ważne jest, aby zdecydować, jakiego rodzaju pieluch chcesz używać. Większość pieluch materiałowych ma wielkość standardową, co eliminuje ewentualne wątpliwości w czasie zakupów. W dzisiejszych czasach jednak większość rodziców wybiera pieluchy jednorazowe.
 1. Tych znajdziesz na rynku bardzo wiele. W tej chwili nastaje niewielki chaos. Podstawowe rozdzielenie pieluch jednorazowych do kategorii rozmiarowych opiera się na wadze dziecka. Dlatego podstawa jest zważenie dziecka.

Rozdzielenie na rozmiary według wagi:

Wielkość 0: do 2,5 kg

Wielkość 1: od 2,5 do 5 kg

Wielkość 2: od 3 do 6 kg

Wielkość 3: 4 do 9 kg

Wielkość 4: od 7 do 14

Wielkość 4+: od 9 do 16 kg

Wielkość 5: od 11 do 25 kg

Wielkość: ponad 15 kg

 1. Uwaga na różnice! Rozmiarówka, do której przyzwyczaiła Cię jedna marka, może różnić się od kategorii rozmiarowych innej marki. Tutaj wystarczy pamiętać o jednej zasadzie: zmieniając producenta starannie przeczytaj ulotkę informacyjną, zanim dokonasz zakupu. Aby to nie było takie proste, rozmiary pieluch w obrębie jednej marki pokrywają się ze sobą.
 1. Wyobraź sobie przykładową sytuację. Twoje dziecko waży 5 kilo. Zwykle kupujesz mu pieluszki jednorazowe Pampers. Marka proponuje Ci dwie możliwości: rozmiar 1 dla noworodków do 2,5 kg lub rozmiar dla 2-6 kilowych bobasów. W tym przypadku wybierz raczej drugi wariant, aby dziecko miało w pieluszce trochę więcej miejsca. Na podstawie tego przykładu radzimy: jeśli malec znajduje się między dwoma rozmiarami, wybierz ten większy. Pielucha powinna być przecież wystarczająco luźna i wygodna.
 1. Jeśli Twoja latorośl wyrosła już ze wszystkich dostępnych rozmiarów, ale wciąż nie udaje jej się pozbyć pieluszek, możesz wypróbować pieluchomajtki, tzw. pull-up. Są produkowane przede wszystkim jako pomoc przy trenowaniu siusiania na nocnik albo do toalety. Można je ściągać i zakładać ponownie a jednocześnie mają taką samą zdolność pochłaniania jak klasyczne pieluchy jednorazowe.

Kiedy pielucha jest zbyt mała?

 • Zauważyłaś czerwone plamy na skórze dziecka w okolicach pleców, w górnych częściach nóg lub na brzuszku.
 • Pielucha wydaje się zbyt ciasno przylegać do ciała.
 • Wypróbuj większy rozmiar pieluch i upewnij się, czy skuteczniej pochłaniają i są lepiej dopasowane w pasie i na plecach Twojego bobasa.

Kiedy pielucha jest zbyt duża?

 • Pielucha wygląda na zgiętą, nie trzyma się dobrze ciała, widzisz zbyt duże przerwy między pieluchą i ciałem.
 • Powtarza się ujście moczu lub kupki z pieluchy.

Kiedy stosujesz odpowiedni rozmiar pieluch:

 • Pielucha jest równa i symetryczna – z przodu, z tyłu, z jednej i drugiej strony. Taśma samoprzylepna jest tuż przy pasie – nie za wysoko, ani za nisko.

Na koniec złote rady:

 • Lepiej wybrać większą pieluszkę, niż małą. Dzieci rosną jak grzyby po deszczu. Szybko dorosną do większego rozmiaru.
 • Nie kupuj na zapas zbyt wielkiej ilości pieluch w tym samym rozmiarze. Dzieci rosną jak na drożdżach.
 • Czytając informacje na opakowaniu, skup się w pierwszej kolejności na wadze dziecka, nie na wieku. Każde dziecko jest inne.
Poprzedni artykułNastępny artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *