Lifestyle, Nowoczesny rodzic

10 zdań, których nigdy nie mów swojemu dziecku

Są takie słowa, które pozostają na długo w naszej pamięci zwłaszcza, gdy słyszymy je już w dzieciństwie. Rodzice bardzo często nieświadomie kształtują w nas przykładowo poczucie niższej wartości i kładą podwaliny naszej samooceny i budują nasz pogląd na świat. Czego nie mówić dziecku?

  1. „Nie umiesz, daj, ja to zrobię!”

Choć wypowiadając to zdanie możesz mieć szczere chęci aby pomóc swojemu dziecku – bądź ostrożna! Dziecko może odnieść wrażenie, że wszystko musisz robić za nie i przestanie próbować robić nowe rzeczy samodzielnie. Dla prawidłowego rozwoju dziecka jest niezmiernie ważne, aby pozwolić mu przynajmniej spróbować wykonać nową czynność. Swoją pomoc zaproponuj dopiero po chwili, używając np. słów „Mogę ci pomóc?”, lub „Chcesz, żebyśmy zrobili to razem?”

  1. „Nie lubię cię – idź sobie!”

Te słowa mogą bardzo skrzywdzić delikatną dziecięcą duszę. Choć mogą paść w afekcie, np. w chwili, gdy nie udaje ci się uciszyć dziecka krzyczącego na cały autobus – nigdy ich nie wypowiadaj! Nie daj się wyprowadzić z równowagi i staraj się rozwiązywać problemy ze spokojem. Dziecko, które czuje się niekochane, może mieć problemy z okazywaniem swoich uczuć, może być zamknięte w sobie lub agresywne. Dlatego powyższe zdanie zawsze jest wielkim błędem rodzica.

  1. „Teraz nie mam czasu – musisz poczekać”

Może się zdarzyć, że musisz właśnie dokończyć gotowanie obiadu i nie masz chwili do stracenia, ale z powyższymi słowami ostrożnie! Jeżeli wiesz, że nie będziesz mogła przez jakiś czas zajmować się swoim dzieckiem – zaplanuj mu z wyprzedzeniem jakeś zajęcie. Potem wynagrodź to swojemu dziecku i spędź czas wyłącznie z nim (bez telefonowania, gotowania, czy sprzątania).

  1. „I tak byś tego nie zrozumiał(a)”

Nie zbywaj dziecka tymi słowami, nawet jeżeli tłumaczysz właśnie mężowi sprawy, których dziecko rzeczywiście nie może zrozumieć. Postaraj się wyjaśnić mu prostymi słowami o czym właśnie rozmawiacie.

  1. „Zobacz, twoja siostra już to umie.”

Nigdy nie porównuj dziecka z innymi dziećmi. Każde dziecko jest inne i każde rozwija się w swoim własnym tempie. Z tym, z czym będzie mieć problemy brat, jego siostra poradzi sobie celująco, i odwrotnie. Dlatego skup się na tym, co dziecko umie i chwal je za to.

  1. „Bo ja tak mówię i koniec!”

Zawsze wyjaśnij dziecku powód, dla którego chcesz, żeby coś zrobiło. Będąc w pośpiechu możesz mieć czasem ochotę na wypowiedzenie tych słów. Pamiętaj jednak, że dziecku zawsze należy wytłumaczyć swoje polecenie.

  1. „Nie płacz, przecież nic się nie stało”

Choć tymi słowami starasz się uspokoić swoje dziecko, możesz wywołać przeciwny skutek. Wypowiadając je lekceważysz sytuację, która w danej chwili jest dla twojego dziecka niezwykle ważna. Dorosłym niektóre sytuacje mogą wydawać się banalne, ale dzieci mają „swój świat”. Może się więc okazać, że upadek przyjaciela na ziemię będzie dla twojego dziecka prawdziwą katastrofą. Bądź więc empatyczna i nie lekceważ sytuacji. Pomóż dziecku i razem udzielcie przyjacielowi pierwszej pomocy.

  1. „Gruba jestem – muszę schudnąć”

Nawet jeżeli te słowa padają z twoich ust w trakcie rozmowy  koleżanką, uważaj, by twoje dziecko nie słyszało ich zbyt często. Dzieci chcą we wszystkim naśladować rodziców. Jeżeli będziesz przesadnie kontrolować swoją wagę, możesz wzbudzić w dziecku negatywny sposób patrzenia na swoje ciało. Lepiej używać zdań typu: „Powinniśmy zdrowo się odżywiać, żeby lepiej się czuć.”

  1. „Szybko – pospiesz się!”

Rano zaspałaś i chcesz, żeby dziecko jak najszybciej zjadło śniadanie i ubrało się? Tymi słowami możesz wywołać u dziecka stres i pogorszyć jeszcze sytuację. Może się okazać, że dziecko specjalnie zacznie robić wszystko wolniej niż zwykle. W takiej sytuacji lepiej użyć słów: „Kto pierwszy będzie ubrany?”, lub „Pospieszymy się, dobrze?” – dziecko nie powinno czuć, że odpowiedzialność spoczywa wyłącznie na nim.

        10. Unikaj zdań rozkazujących – „Przestań krzyczeć!”, „Zejdź na dół!”, „Usiądź i jedz!”

Wiadomo, ze czasem trzeba dzieciom wydać polecenie, czy czegoś zabronić, należy jednak pamiętać, że zbyt częste używanie trybu rozkazującego podziała na nie raczej demotywująco. Naucz się dziecko prosić, zobaczysz, że prośbę spełnią o wiele lepiej i chętniej. Tobie też by się nie podobało, gdybyś cały dzień słyszała tylko rozkazy. Dlatego staraj się dziecko zawsze poprosić i nie zapominaj o pochwałach.

Poprzedni artykułNastępny artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *