Niemowlę, Nowoczesny rodzic, Starsze dzieci

Jak zostać najlepszym tatą?

Mamy dla Ciebie garść porad! Wszędzie możemy poczytać rady dla mam: jak dbać o dzieci, jak je karmić i jak być tą najlepszą mamą na świecie. Ale co z tatusiami? Nie zapominamy o nich troszeczkę? Wszak także rola taty jest niezastąpiona w życiu. Właśnie dlatego przygotowaliśmy dla wszystkich ojców kilka porad, jak zostać najlepszym tatą pod słońcem.

Prawdą jest, że w życiu każdego rodzica przychodzą chwile, kiedy zapominamy o wszystkich swoich postanowieniach i działamy co prawda według swego najlepszego mniemania, ale niezupełnie na korzyść dziecka. Jesteśmy tylko ludźmi…

1. Rozmawiaj z dzieckiem

Człowiek wróci zmęczony z pracy i najchętniej siadłby przed telewizorem/komputerem i odpoczywał. W jaki jednak sposób dowiesz się czegokolwiek o swym dziecku, jeśli nie będziesz z nim wystarczająco często rozmawiał? Jeśli chcesz mieć kontakt ze swoim dzieckiem, naucz się go słuchać.

Pamietaj, że każde dziecko ma coś do powiedzenia, chce się podzielić swoimi przygodami nawet tymi najmniejszymi, marzeniami, przeżyciami z przedszkola lub kółka zainteresowań. Zawsze znajdziecie temat do rozmowy.

2. Spędzajcie razem czas

Zostaw czasami żonę w domu i zorganizuj sobie piękny dzień tylko z dzieckiem. Na początek wytstarczy nawet połowa dnia. Wsłuchaj się w to, czego pragnie Twój malec. Daj mu do zrozumienia, że go kochasz i będziesz z nim robić wszystko, co go będzie cieszyć i sprawi, że będzie szczęśliwy.

200317524-001

Zabierz na przykład córkę do kina a syna na mecz. Wyruszcie na wycieczkę rowerową, do ZOO lub gdziekolwiek, gdzie będziecie tylko chcieli. Małe maleństwo ucieszy nawet to, że usiądziesz z nim na dywanie i pobawicie się razem klockami :)

3. Czytajcie wspólnie książki

Wróć myślami do czasów, kiedy byłeś jeszcze małym chłopcem. Spraw aby ożyły baśnie z Twojej młodości i zapoznaj z nimi dziecko. Pozwól mu też „czytać” a Ty słuchaj. Że niby jest za małe na czytanie? Może się mylisz! Daj mu książkę i pozwól, żeby opowiedział własną przygodę na podstawie obrazków. Będzie się czuł ważny, co wzmocni jego pewność siebie.

4. Poznaj przyjaciół swojego dziecka

Interesuj się przyjaciółmi z przedszkola czy z piaskownicy. Rozmawiajcie o Małgosi, Jasiu czy Ani. Może dziecko zwierzy Ci się ze swojej pierwszej miłości? Albo zwierzy się, że ktoś się z niego śmieje czy go denerwuje. Jeśli chcesz być najlepszym tatą, musisz interesować się światem, który otacza Twoje dziecko. Nie oceniaj go, tylko słuchaj.

isifa-136693490

5. Daj mu pewność

Daj swojemu dziecku poczucie pewności, że niezależnie od okoliczności zawsze będziesz obok niego. Że jeśli zrobi coś głupiego albo cokolwiek mu się stanie, może na Ciebie liczyć. Oczywiście, bądź surowym tatą, ale nie tak surowym, żeby dziecko bało się do Ciebie podejść, kiedy będzie mieć jakieś zmartwienie. Bycie dobrym rodzicem nie jest niczym łatwym, ale jest to najwdzięczniejsza czynność na świecie!

Poprzedni artykułNastępny artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *