Niemowlę, Nowoczesny rodzic

Zaczynamy wprowadzać stałe posiłki. Kiedy jest na to najlepsza pora?

Teoria i praktyka dotycząca zagadnienia, kiedy należy wprowadzać dziecku stałe posiłki, znacznie zmieniła się w przeciągu kilku pokoleń. Twoi rodzice mogliby opowiadać się rodzinne historie o tym, jak rozpuścili w mleku pierwszego suchara, kiedy miałaś zaledwie 8 tygodni. Później zalecało się podawać dziecku pierwsze stałe dania w 4. – 6. miesiącu. Obecnie radzi się przeczekać pierwsze półrocze i dopiero potem rozpocząć przygodę ze stałymi posiłkami.

Dlaczego trzeba czekać tak długo?

  • Dzieci poniżej 6. miesiąca życia nie mają jeszcze wystarczająco rozwiniętych nerek i jelit na przyjęcie tak zróżnicowanego pożywienia.
  • Wczesne odstawienie mleka matki czy to modyfikowanego może zwiększyć ryzyko infekcji czy rozwoju alergii (egzema, astma).

Twoje dziecko jest gotowe na przyjęcie stałych posiłków, jeśli:

  • Potrafi samodzielnie siedzieć i trzymać prosto główkę;
  • Potrafi koordynować ruchy oczu, ust i rąk;
  • Patrzy na jedzenie, potrafi je chwycić i włożyć sobie do ust;
  • Potrafi połknąć jedzenie. Jeśli tego nie opanowało, prawdopodobnie będzie odsuwać jedzenie lub wypychać je z buzi na zewnątrz.

Nie ma powodu, by się spieszyć!

Jeśli poczekasz z dokarmianiem dziecka do czasu, aż będzie naprawdę przygotowane, masz większą szansę na sukces. Twoja kruszynka szybciej zrozumie, o co chodzi i ani się obejrzysz, a zacznie zajadać samodzielnie. Dzięki temu oszczędzisz sobie wiele trudu związanego z karmieniem.

A na koniec – nie tędy droga:

  1. Nie zaczynaj wprowadzać stałych pokarmów wcześniej niż w 5. miesiącu życia (6. miesiąc jest idealny).
  2. Jeśli Twoje maleństwo urodziło się przedwcześnie, późniejsze wprowadzanie stałych posiłków może być dla niego lepsze jeszcze.
  3. Jeśli w Twojej rodzinie częściej występowały alergie (przede wszystkim pokarmowe), unikaj produktów sprawiających problemy, czyli z wysoką zawartością alergenów. Zacznij powolne dokarmianie najbardziej podstawowymi przecierami. Nie proponuj mu od razu jajek, serów, ryb czy owoców cytrusowych.
Poprzedni artykułNastępny artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *