Ciąża

Jaki jest idealny przyrost wagi w ciąży?

W czasie ciąży należy dbać o regularną i zbilansowaną dietę, bowiem nie odżywiamy tylko siebie, ale również swoje nienarodzone dziecko.

Każda przyszła mama powinna przede wszystkim wziąć po uwagę to, że bycie ciężarną nie oznacza jedzenia za dwoje! Zmniejsz ilość, ale popraw jakość swojego pożywienia.

Aż się nie chce wierzyć, ale dla szeregu mam ciąża to jakby dziewięć miesięcy niekontrolowanego przejadania się. W czasie ciąży powinnaś jeść zdrowe, dobrze skomponowane posiłki, aby dziecko otrzymało wszystkie niezbędne składniki odżywcze i abyś sama nie cierpiała. Ile powinnaś więc – w idealnej sytuacji – przytyć w czasie ciąży?

Ogromną rolę grają geny
Podobnie – jak cała ciąża – i końcowy przyrost wagi jest bardzo indywidualną sprawą. Niektóre mamy przytyją zaledwie parę kilo, nawet jeśli nie ograniczają się jakoś szczególnie w jedzeniu. Po porodzie wychodzą z porodówki ze swoją pierwotną (jeśli nie niższą) wagą, którą miały przed zajściem w ciążę. Są również mamy, które starają się jeść zdrowo, z uwagą komponują swoje jadłospisy a jednak tyją jakby od samego powietrza. W czasie ciąży mogą przytyć nawet ponad 20 kilogramów, na porodówce nie zostanie nawet połowa z tego a potem długo męczą się ze zrzucaniem wagi. Swoją rolę grają w tym geny, metabolizm i sposób odżywania lub kondycja mam przed zajściem w ciążę.

Idealny przyrost wagi
Oczywiście ciężko jest walczyć przeciw uwarunkowaniom genetycznym. Niemniej jednak i tak istnieje fachowe zalecenie lekarzy, ile kilogramów maksymalnie mogłabyś przytyć w ciąży. Jeśli ciąża przebiega bez komplikacji, powinnaś przytyć przeciętnie 7,5 – 15 kilogramów. Mniejszy lub większy przyrost wagi mógłby oznaczać problem zagrażający zdrowiu Twojemu i Twojego dziecka. Jednocześnie jest także istotne to, w jaki sposób rośnie waga. Waga powinna być bowiem odpowiednio rozłożona.

Rozłożenie wagi w ciąży w sytuacji, że kobieta przytyje 7,5 – 15 kilogramów:
płód: 3,5 – 4 kg
łożysko: 750 g
wody płodowe: 1 kg
macica: 1 kg
piersi: 0,5 – 1 kg
waga krwi:1,5 – 2 kg
płyny ustrojowe: 2 kg
poduszka tłuszczowa: 2 – 5,5 kg

W przypadku bardzo dużego przyrostu wagi mogą pojawić się komplikacje zdrowotne, jak na przykład bóle pleców lub żylaki. Jednocześnie zwiększa się ryzyko cukrzycy i wysokiego ciśnienia krwi. Oczywiście również zbyt niski nabór masy (tzn. poniżej 7,5 kg) może oznaczać dla kobiety ciężarnej komplikacje. Zwykle powodem tej nieprawidłowości bywa choroba kobiety, niedożywienie lub nieprawidłowo rozwijający się płód. Kobiety, które przestrzegają prawidłowej diety, dbają o zróżnicowane i zbilansowane posiłki z odpowiednią ilością owoców i warzyw, płynów, białek, żelaza i witamin, zazwyczaj nie mają problemów z wagą. Podobnie bardzo ważne jest zapewnienie odpowiedniej dawki ruchu i odpoczynku.

Poprzedni artykułNastępny artykuł

1 komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *