Niemowlę, Nowoczesny rodzic

Jakie reakcje niepożądane mogą wystąpić po szczepieniach?

Sporo rodziców uważa, że szczepionki to „zło konieczne“, któremu dzieci w pierwszych latach życia powinny być poddane. Obowiązkowe szczepienia mają prewencyjne działanie wobec poważnych chorób dziecięcych. Ale jak wszystkie leki, mogą nieść ze sobą ryzyko w postaci niepowołanych efektów ubocznych. Wspólnie zastanówmy się, jak możesz pomóc dziecku!

Zasady przed szczepieniem

Dziecko powinno być całkowicie zdrowe, przynajmniej 14 dni przed szczepieniem nie powinno mieć kataru, kaszlu, nawet najmniejszego przeziębienia.

Dbaj o dostateczną zrównoważoną dietę – każde szczepienie ingeruje w rozwijający się organizm dziecka i osłabia go.

Uzupełniaj witaminy! Witamina C pomaga eliminować toksyny, witamina D wspiera odporność, witamina E działa przeciwzapalnie. Codziennie podawaj dziecku łyżeczkę tranu, który łagodzi reakcje zapalne.

Przed szczepieniem nie męcz dziecięcego organimu, dziecko powinno być wypoczęte i w dobrym humorze – może mu pomóc obiecana mała nagroda :)

Jeśli karmisz dziecko piersią, nigdy nie odstawiaj go przed szczepieniem, ani krótko po nim – karmienie piersią jest najlepszym sposobem zapobiegania możliwym reakcjom po szczepieniu.

Niektóre mamy w celu zmniejszenia niepożądanych reakcji podają dziecku przed szczepieniem preparaty homeopatyczne (najbardziej znany jest Thuya occidentalis, na trądzik zaś Apis mellifica) – służą złagodzeniu bólu po aplikacji i działają detoksykacyjnie. Sposób używania i dawkowanie zawsze powinnaś skonsultować z doświadczonym lekarzem homeopatą.

Kiedy należy odłożyć szczepienie na później?

  • kiedy dziecko jest przeziębione;
  • kiedy dziecko krótko przez szczepieniem przeszło chorobę infekcyjną – zapalenie ucha środkowego lub grypę;
  • dziecko jest zmęczone i zaspane, drażliwe lub ma gorączkę;
  • jeśli wybieracie się na urlop lub wakacje;

Jakie mogą być reakcje?

Łagodne – występują dosyć często

W miejscu ukłucia może pojawić się zaczerwienienie (nie powinno być większe niż 3 cm) lub niewielki obrzęk – pomoże tutaj przykładanie zimnych okładów, ewentualnie miejsce bólu można masować kostką lodu.

Do dwóch dni reakcje te powinni ustąpić.

Może także wystąpić gorączka do 38°C – możesz ją zmniejszyć np. panadolem lub ibuprofenem dla dzieci (lepszy niż paralen – obniża odpowiedź immunologiczną na szczepionkę).

Poważniejsze

Ból głowy, wymioty, gorączka do 39°C, brak apetytu, problemy ze snem, zmiana zachowania, wypryski – reakcje mogą wystąpić od razu po szczepieniu, ale także w ciągu 7-14 dni po nim.

Pamiętaj, aby zawsze skonsultować takie reakcje ze swoim pediatrą.

Poważne – pojawiają się bardzo rzadko

Nieustający płacz trwający kilka godzin, gorączka 39°C i więcej, której nie da się zbić, zaczerwienienie miejsca ukłucia o wielkości ok. 10 cm, drgawki, utraty przytmności.

W tym przypadku bezzwłocznie powinnaś wezwać lekarza!

Podsumowanie

Aby szczepienia były bezpieczne, powinnaś dotrzymywać conajmniej dwumiesięcznych przerw pomiędzy poszczególnymi szczepionkami.

Po szczepieniu powinnaś obserwować dziecko. Jeśli to możliwe, nie zabieraj dziecka w miejsca, w których znajduje się dużo osób (przez pewien czas po szczepieniu organizm jest osłabiony).

Jeśli coś jest dla ciebie niezrozumiałe lub niejasne, nie bój się zapytać o to pediatry. Możesz skonsultować z nim ulotki dołączone do poszczególnych szczepionek, w których szczegółowo opisane są niepożądane efekty uboczne.

Poprzedni artykułNastępny artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *