Nowoczesny rodzic

Jakim tatą jesteś?

Twoja rola zaczyna się już w trakcie ciąży partnerki, ponieważ już wtedy możesz nawiązać więź ze swoim dzieckiem. Jak? Bardzo łatwo, stań się nieodłączną częścią całego procesu. Po prostu bądź zawsze i wszędzie a przede wszystkim, jeśli jest taka możliwość, bądź przy tym, kiedy nowy członek Waszej rodziny będzie parł na świat!

Abyś zapobiegł temu, że z trudnością będziesz szukał drogi do serca dziecka, spróbuj pogłębić Waszą więź poprzez wspólnie przeżyty poród. Nie bój się wstąpić do życia swojego syna czy córki od pierwszych chwil. Raduj się jego pierwszym oddechem po porodzie, posłuchaj pierwszego płaczu, zobacz, jak po raz pierwszy otwiera oczy. Niezmiernie ważny jest pierwszy kontakt z matką i z Tobą – jego ojcem. Z pewnością zastanawiałeś się już, jakim ojcem chcesz być (albo już jesteś), więc pytamy – odnajdziesz siebie w naszym zestawieniu?

Oddany tata

Nie jest zdania, że mąż jest głową rodziny, docenia kobiety i chce w pełni poświęcić się rodzinie. Stara się nie być agresywny, za to delikatny i rozważny. Nie czuje się dobrze, gdy musi decydować o zasadniczych sprawach i wyznaczać granice. Daje pierwszeństwo potrzebom dzieci przed własnym a niekiedy z przesadą chroni swoich potomków przed rozczarowaniem, niepowodzeniem i bólem.

isifa_175282948

Bezkompromisowy tata

Często bywa nawet despotyczny. Nie należy do ulubionych członków rodziny i nie tylko w dzieciach budzi strach. Nie daje dzieciom możliwości nawiązania z nim przyjacielskich stosunków, jest twardy, agresywny, surowy, ale stara się to maskować miłą powierzchownością. Takie zachowanie ojca może wywołać – zwłaszcza u córek – dożywotnie problemy z samooceną, która doznała w dzieciństwie głębokiej rany.

Skrupulatny tata

Ani on nie jest ulubieńcem w swojej rodzinie. Swoim zachowaniem zwykle kompensuje sobie jakąś starą krzywdę lub swoją słabszą stronę. Może być to też konsekwencja sposobu wychowania, z jakim obcował w dzieciństwie. Taka rodzina bywa często konfliktowa. Dla synów taka sytuacja w rodzinie jest bardzo istotną wskazówką na przyszłość, ponieważ później przejmuje ojcowski sposób traktowania kobiet. Czy to pogardliwy, czy to uprzejmy.

Niezaangażowany tata

Kiedykolwiek to możliwe, stara się spędzać czas bez swojej rodziny. Raz się tłumaczy pracą, kiedy indziej obowiązkami lub zainteresowaniami… Całe wychowanie spada na matkę lub dziadków, co zwykle rzutuje na chłopców, dla których ojciec jest wzorem. Rozwój dziecka wymaga obojga rodziców a rola ojca jest niezastąpiona zwłaszcza w przypadku dojrzewających chłopców.

86540834

Niewymagający tata

Jeśli nie musi, nie angażuje się jakoś specjalnie. Lubi wygodę, czasami jest wręcz leniwy. Jest całkiem lubiany przez dzieci, ponieważ niczego od nich nie wymaga. Trzeba powiedzieć, że taki tata co prawda jest z dziećmi, ale nie nauczy ich niczego nowego, nic nowego im nie pokaże… Bierność, jaką, wykazuje, nie musi zawsze być skutkiem wyłącznie zaniedbania lub lenistwa, ale też z pewnej rezygnacji z roli ojca.

Kochający tata

Złoty środek. Aczkolwiek narzuca się teza, że każdy ojciec jest kochający, niektórzy nie potrafią tego wystarczająco okazać, dlatego zaliczają się do innych kategorii. Mimo że kochają swoje dzieci. Najbardziej pożądany typ ojca objawia się jego racjonalnością, która uzupełnia emocjonalne podejście matki. Karze, ale umie też wybaczać. Jest sprawiedliwy i wymagający nie tylko w stosunku do siebie, ale i swoich dzieci. Te w efekcie mu wierzą i czują, że jest dla nich naturalnym autorytetem. Nie wywołuje konfliktów, ale umie je rozwiązywać z chłodnym umysłem.

Poprzedni artykułNastępny artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *