Nowoczesny rodzic

Wiesz, jak pocieszysz swoje dziecko?

Małe dziecko, które jeszcze nie umie mówić i nie potrafi porządnie dać Ci do zrozumienia, co mu się podoba, jest skazane na wydobywanie z siebie jedynie płaczu albo śmiechu. Jeśli chcesz częściej słyszeć śmiech, spójrz na nasze rady. My bowiem wiemy, czym sprawić radość dziecku!

Myślisz, że takiemu dzieciaczkowi do szczęścia trzeba tylko miękkiego i czystego łóżeczka, pełnego brzuszka i mamusi w pobliżu? Nie jest to do końca prawda. Już tak małe dzieci potrafią się nudzić lub okazać radość w czasie ulubionych zajęć. Jakich?

Smoczek

Już w brzuszku te małe wiercipięty chcą ssać. To dlatego, że odruch ssania jest dla nich absolutnie naturalny. Zaraz po narodzinach szukają brodawki mamusi, a gdy tylko dostaną okazję, zaczną ssać i pić mleko. Ssanie, mamlanie i ciumkanie – to jest to, co je uspokaja i zapewnia im poczucie bezpieczeństwa.

3022606_r

Kolory

Zastanawiałaś się niegdyś, jak dzieci widzą kolory? One je wprost uwielbiają, przede wszystkim czerwień. Gdyby to od nich zależało, z pewnością w ich pokoju nie przeważałaby bladoniebieska ani różowa. Według kanadyjskich badań dzieci przyciągają jasne świecące kolory pastelowe – fiolet i czerwień. Te kolory są również pierwszymi, jakie dziecko rozpoznaje po urodzeniu, dopiero po nich następują wszystkie inne. Dziecko potrafi rozpoznać wszystkie kolory już w trzecim miesiącu życia. Dlatego otocz je kolorami!

Twoja bliskość

W czasie pierwszych miesięcy swojego życia dziecko potrzebuje czuć w Twoich ramionach Twoją bliskość, sympatię, miłość i absolutne bezpieczeństwo. Kontakt „skóra do skóry” jest tym, co uspokaja dziecko rozwesela je. W niektórych przypadkach, kiedy dziecko jest niespokojne, płacze i nie może się uspokoić, powinno wystarczyć, że położysz je na klatce piersiowej i pozwolisz mu słuchać bicia swojego serca. Tak samo, gdy słuchało go, będąc jeszcze w brzuszku.

Głaskanie

Z pewnością zgodzimy się, że dotyk, głaskanie i lekkie masowanie są bardzo przyjemne. Bez różnicy, czy masz pół roku czy czterdziestkę. Dotykanie delikatnej skóry dziecka wzmacnia układ odpornościowy, usuwa zmęczenie i wspiera postrzeganie samego siebie. Ponadto w czasie masażu dzidziusia wzmacniacie wzajemną więź i pogłębiacie swoje uczucia. Wierz nam, że będzie czuło się szczęśliwe i kochane.

Twój głos

Mów do swojego dziecka miłym, spokojnym głosem. Do czasu, gdy się narodziło, znało Cię jedynie dzięki brzmieniu Twojego głosu, więc jest dla niego znany. Możesz śpiewać, mruczeć i opowiadać. Zawsze, kiedy się będzie dało – w czasie usypiania, karmienia, przewijania… po prostu stale. Powtarzające się znane melodie uspokoją Twoje dziecko i dadzą mu poczucie bezpieczeństwa i pewności.

 

Poprzedni artykułNastępny artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *