Nowoczesny rodzic

Kawa, papierosy, alkohol… w ciąży?

Jeszcze zdarzają się takie widoki: mama z brzuchem plus lampka wina tudzież piwo i papieros… Chociaż nigdzie nie znajdziesz lekarza, który zalecałby Ci palenie lub picie kawy w okresie ciąży bądź w połogu wiele mam nie potrafi się powstrzymać.

W pierwszej kolejności trzeba zaznaczyć, że bez względu na to, czy dziecko jest karmione piersią czy sztucznym mlekiem, mama nie powinna w jego obecności palić.

Wdychanie dymu papierosowego w zadymionym pomieszczeniu powoduje częstsze występowanie zapalenia dolnych dróg oddechowych, zapalenia ucha środkowego, jak również na przykład syndromu nagłej śmierci łóżeczkowej w czasie snu.

Jak to jest z paleniem?

Nikotyna, która jest nieodłącznym składnikiem papierosów, tłumi powstawanie mleka mamy. W większości przypadków matki palaczki krócej karmią piersią, ale także produkują mniej więcej o jedną trzecią a nawet o połowę mniej mleka niż kobiety, które nie palą w czasie karmienia.

Specjaliści badali nawet również związek między paleniem przez matkę a kolkami niemowlęcymi. Doszli do wniosku, że do powstania tego bolesnego problemu wystarcza, aby matka wypaliła „jedynie” pięć papierosów dziennie. Jeśli kobieta chce karmić piersią, ale w żaden sposób nie potrafi pozbyć się nałogu, powinna przynajmniej starać się ograniczyć intensywność palenia do minimum (mniej niż pięć papierosów dziennie) a jednocześnie przejść na produkty o niskiej zawartości nikotyny. Powinna również unikać palenia w odstępie dwóch godzin przed karmieniem.

palenie1

Czy alkohol szkodzi dziecku?

Pytanie! Do tego nie trzeba nikogo przekonywać. Niektóre mamy preferują tego typu “odprężenie”. Jednak na uspokojenie doradzamy zestresowanym mamom raczej inne metody relaksujące, na przykład przyjemną muzykę, aromatyczną kąpiel, jogę itd. Szacuje się, od około pół godziny do godziny po spożyciu alkoholu wyraźnie zmienia się zapach mleka, co zniechęca dziecko do ssania.

Uważa się, że długotrwałe picie zawartego w mleku alkoholu (w dużych dawkach) może negatywnie wpłynąć na psychiczny i ruchowy rozwój dziecka. W okresie karmienia każda mama powinna całkowicie unikać alkoholu. Picie większej ilości uważa się za absolutnie niedopuszczalne.

Czy kofeina naprawdę pobudza także dziecko?

Kofeina jest jedną z najpopularniejszych psychoaktywnych substancji na świecie. Jak z pewnością wiesz, występuje w kawie, ale także w herbacie. W różnych napojach typu cola oraz w wielu innych produktach. Jeśli mama wypije w ciągu dnia najwyżej dwa napoje kofeinowe, nie powinno to jakoś drastycznie wpłynąć na dziecko. Jeśli jednak przesadzisz z kawą lub innymi napojami zawierającymi tę substancję, Twoje maleństwo może Ci „odwdzięczyć się” bezsennością, rozdrażnieniem i nieustającym płaczem.

A Ty zwróciłabyś uwagę ciężarnej mamie z papierosem albo przy piwie?

Poprzedni artykułNastępny artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *