Nowoczesny rodzic

Ma 5 lat i wciąż się moczy… To problem?

Twój synek lub Twoja córeczka ma już ponad pięć lat. Mimo tego stale moczy się w nocy. Kiedy mokre prześcieradła i przemoczona piżamka stają się problemem? I jak go rozwiązać?

To nie rzadkość!

Kiedy dziecko ma ponad pięć lat i nie udaje mu się utrzymać moczu przez całą noc albo budzi się z potrzebą pójścia do ubikacji, mówimy o moczeniu nocnym. Fachowo zjawisko określamy mianem enurezji. Z tym pojęciem spotkało się aż 80% mam, bądź to u własnych dzieci, bądź w bliskim otoczeniu. Nie jest to więc jakiś zdrowotny „rarytas” a mimo to temat moczenia nocnego dzieci stale jest u nas traktowany jako tabu. Dzieci się nie chcą przyznawać do tego problemu poza domem a rodzice często winią samych siebie. Nie jest to jednak wina ani rodziców ani dzieci. Dlatego nie ma powodu się wstydzić i zamiatać problemu pod dywan.

200476944-001

Nieco statystyk:

  • Nocny unik moczu gnębi od 15 do 20% dzieci powyżej 5. roku życia
  • W przedszkolu cierpi z tego powodu co 3. dziecko, w pierwszej klasie szkoły podstawowej co 5.
  • W przypadku dzieci powyżej 12. roku życia enurezja dotyka już tylko 3%. To znaczy, że szansa na pokonanie tego problemu jest duża
  • Enureza jest drugim (po alergiach) najczęstszym problemem zdrowotnym, dotyczącym naszych dzieci

Co powoduje moczenie nocne?

  • Przyczyna może być fizyczna – czyli niedojrzałość centralnego układu nerwowego i pęcherza moczowego. Mówiąc prościej – mózg dziecka jeszcze nie jest wystarczająco dobrze połączony z pęcherzem moczowym. Może chodzić także o zakażenie dróg moczowych albo o zaburzenia układu moczowego.
  • Moczenie może być też skutkiem przebytego urazu lub choroby
  • Jeśli mamy do czynienia ze starszym dzieckiem, które do tej pory nie miało z tym problemu, za moczeniem mogą stać problemy w szkole lub w domu.
  • W wielu przypadkach może chodzić o problemy psychiczne. Może dziecko ciężko znosi pobyt w przedszkolu albo doświadczyło coś nieprzyjemnego? Żyje w stresie spowodowanym sytuacją w domu lub czymś innym?

imsis547-020

Długotrwały problem trzeba rozwiązać

Od dłuższego czasu znajdujesz rano mokre prześcieradła i piżamę i nie wiesz, co z tym począć? Po pierwsze nie zaczynaj się stresować. Nie pomożesz tym ani sobie, ani malcowi. Jak już wspomnieliśmy, moczenie nocne dotyka wielu dzieci. Duża część z nich wstydzi się swojego problemu. Zaczynają unikać sytuacji, w których mogłyby się o nim dowiedzieć inne dzieci. Wyjazdy na narty, wycieczki szkolne, noc u kolegi… Wszystko to odsuwają na bok. Co by było, gdyby im się to znowu przytrafiło? Takie zachowanie jednak naturalnie zmniejsza pewność siebie i obniża samoocenę. Może się to przełożyć na zachowanie w przedszkolu lub na wyniki w szkole.

Właśnie dlatego – jeśli problem nie ustaje – nie zwlekaj z reakcją i udaj się do pediatry. Lekarz najpierw wykluczy inne, poważniejsze choroby. Może zalecić stosowanie specjalnych leków. Zanim jednak udasz się tą drogą, wiedz, że istnieje kilka innych, efektywnych i wartych wypróbowania metod walki z enurezją.

Poprzedni artykułNastępny artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *