Nowoczesny rodzic

Dziecięcy obrazek jest lustrzanym odbiciem duszy

Pomyślałaś kiedyś, by przyjrzeć się nieco dokładniej pozornie niespójnym „bazgrołom” Twojej małej artystki albo małego artysty? Dziecięce obrazki są w stanie powiedzieć nam, co przeżywają dzieci, co im sprawia radość, albo przeciwnie, czym się martwią…

Często dzieci wyrażają za pomocą rysunków to, czego nie potrafią wyrazić słowami. Dlatego powinniśmy poświęcać więcej uwagi ich pracom artystycznym, aby nie przegapić żadnej ważnej informacji. Mniej więcej w wieku 5 lat dzieci potrafią narysować tzw. rysunek tematyczny, co oznacza, że są w stanie plastycznie wyrazić określony temat albo przed samym rysowaniem opisać to, co zamierzają przenieść na papier.

isifa-119869368

 Co oznaczają poszczególne obrazki?

  • Dzieci, którym rodzice poświęcają zbyt wiele uwagi, rysują siebie jako największą postać ze wszystkich przedstawionych na papierze.
  • Jeśli dzieci narysują siebie, przeciwnie, jako najmniejszą postać, może to oznaczać, że czują się samotne, odrzucone albo nawet niechciane.
  • Dzieci ogólnie rysują poszczególne osoby w takiej wielkości, jak duże znaczenie im przypisują. Nie sądzisz, że to bardzo niezwykłe?
  • Uderzająco wielka postać może jednak oznaczać nie tylko ważność, ale także strach lub zazdrość.
  • Jeśli dziecko narysuje „idealną” sytuację, np. pełną rodzinę, dzidziusia w brzuszku mamy, pieska itp., nie musi chodzić o realia. Prędzej o jego pragnienia.
  • Jedno z rodziców na obrazku jest większe, niż drugie? Oznacza to, że ta większa postać jest w rodzinie dominująca.
  • Jeśli dziecko z kimś się nie rozumie albo nie potrafi rozsądnie z kimś rozmawiać, nie namaluje mu na obrazku ust albo uszu.
  • Zaintrygowały Cię detale u jednej z postaci? Dziecko włożyło w nie wiele pracy? W ten sposób wyraża fakt, że mu na nich zależy i są jego ulubionymi.

Wiadomo, nie zawsze masz wystarczająco dużo czasu, by obejrzeć poszczególne obrazki, ale spróbuj. Jeśli zainteresuje Cię któryś z obrazków, porozmawiaj o nim z dzieckiem. Pozwól mu, by ci wyjaśniło, co właściwie chciało namalować. Zapytaj o to, co Cię dziwi lub czego nie rozumiesz – możesz być zaskoczona!

Poprzedni artykułNastępny artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *