Niemowlę, Nowoczesny rodzic, Starsze dzieci

Małe dziecko przed ekranem? – coś jest nie tak

Jesteś zdania, że małe dzieci należy jak najszybciej przyzwyczajać do telewizora czy tabletu? Chociaż może się wydawać, że dziecko posadzone na chwilę przed ekranem z zainteresowaniem śledzi lecący program – prawda jest zupełnie inna. Czasem słyszy się od rodziców „ale przecież nasz Jasiu ogląda tę bajeczkę z takim zainteresowaniem” – oczy jak talarki i otwarta buzia mogą sprawiać wrażenie, że dziecko rzeczywiście interesuje się skaczącymi na ekranie ludzikami, w rzeczywistości jest to jednak swoista telewizyjna hipnoza.

Dlaczego?

Zdaniem naukowców mózg małego dziecka nie jest jeszcze wystarczająco rozwinięty, aby mogło ono zrozumieć pojawiające się na ekranie obrazy, nie mówiąc już o fabule. Dziecko widzi jedynie mieszaninę szybko zmieniających się kolorów i to właśnie przyciąga jego uwagę. I choć istnieją programy jakoby przeznaczone dla najmłodszych widzów – już od szóstego miesiąca życia – nie ulegaj tej medialnej nagonce.

Jedyne, czego takie małe dziecko potrzebuje, to ty, twoje objęcia, twój dotyk i twój głos, nie odgłosy z telewizora.

W jaki sposób telewizja może szkodzić twojemu dziecku?

Dziecko, które wpatruje się w ekran telewizora czy tabletu nie jest pobudzane do wykonywania żadnej czynności. Jest pasywne. Obraz, na który patrzy jest tylko fikcją. Do trzeciego roku życia dziecko powinno poznawać świat fizycznie, powinno wszystkiego dotykać, brać do buzi.

Dla jego prawidłowego rozwoju komunikacyjnego, społecznego i kulturowego, niezbędne są realne doznania.

Siedzenie przed telewizorem może być też przyczyną otyłości u najmłodszych. Dzieci mało się ruszają marnując czas przeznaczony na zabawę przed ekranem.

Według różnych badań prowadzonych przez lekarzy pediatrów wpatrywanie się w ekran zakłóca rozwój komunikacji i zachowań społecznych u małych dzieci. W późniejszym okresie dziecko może być zbyt zamknięte w sobie i mieć trudności w nawiązywaniu kontaktów z rówieśnikami.

Ponadto wszelkie ekrany emitują nienaturalne niebieskie światło, które jest szkodliwe dla oczu i może być powodem zaburzeń snu, a to prowadzi do rozregulowania zegara biologicznego organizmu. Z tego powodu nie należy wpatrywać się w ekran minimalnie godzinę przed pójściem spać.

Nie zapominajmy, że małe dzieci śpią także w ciągu dnia, a więc telewizor nie powinien się znajdować w dziecięcym pokoju.

Czy należy zatem całkowicie zakazać dzieciom oglądania telewizji?

Żyjemy w czasach tabletów, komputerów, telewizji i smartfonów, więc rzeczą niemożliwą jest zupełne odizolowanie od nich naszych dzieci. Jest jednak niezmiernie ważne, aby wprowadzić w domu zasady korzystania z tych sprzętów i zasad tych konsekwentnie przestrzegać.

Jeżeli dwuletnie dziecko zainteresuje się telewizją – nie musisz od razu jej wyłączać, wybierz jednak odpowiedni dla jego wieku program (najlepiej bez reklam) i oglądaj go razem z dzieckiem. W trakcie oglądania komentuj, wyjaśniaj i opowiadaj o tym, co widzicie na ekranie.

Amerykańscy lekarze pediatrzy uważają, że do drugiego roku życia dzieci nie powinny w ogóle oglądać telewizji, a dzieci między 3. a 5. rokiem życia maksymalnie 2 godziny dziennie. Zdaniem niektórych psychologów powinna to być nawet maksymalnie jedna godzina dziennie. Oczywiście zawsze należy wybrać program adekwatny do wieku dziecka.

Starsze dzieci mogą korzystać z telewizji, tabletów i komputerów nie tylko dla zabawy, ale i w celach edukacyjnych, zawsze jednak powinno się to odbywać pod nadzorem rodziców.

Na zakończenie

Nie zapominajmy, że to właśnie my – RODZICE, mamy największy wpływ na rozwój naszego dziecka i to na nas ciąży olbrzymia odpowiedzialność. Dlatego bardzo dokładnie decydujmy o tym, jak nasze dziecko będzie spędzać swój cenny i tak szybko uciekający czas. Naprawdę warto!

Poprzedni artykułNastępny artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *