Lifestyle, Nowoczesny rodzic

Współczesny trend – mama po trzydziestce

W dzisiejszych czasach przybywa kobiet, które na pierwszego potomka decydują się dopiero po trzydziestce. Średnia granica wiekowa ciągle się przesuwa, dlatego warto zadać pytanie, czy dzisiejsze trzydziestolatki naprawdę są na tym samym poziomie mentalnym i mają taką samą kondycję fizyczną, jak trzydziestolatki w połowie XX wieku? Wtedy, kiedy niezamężna i bezdzietna dwudziestolatka była uważana za cos bardzo nietypowego.

Czasy się zmieniają, a razem z nimi my – kobiety

Współczesne czasy to czas wielu możliwości, dlatego nie możemy mieć kobietom za złe, że chcą np. studiować, podróżować, korzystać z życia, lub że nie znalazły jeszcze tego właściwego partnera.

Wcześniej możliwości te były dla kobiet bardzo ograniczone, a oczekiwano od nich głównie dbania o dom i opieki nad dziećmi.

Jednakże nowoczesne kobiety pragną od życia więcej – chcą mieć pewność, że wybrały właściwego partnera, chcą zabezpieczyć się na życie, być samowystarczalne, wykształcone, są bardziej ambitne.

I oczywiście jest to zrozumiałe, ale kiedy zegar biologiczny zadzwoni nam w uszach – powinnyśmy go usłyszeć i nie lekceważyć (np. z powodu kariery) – drugi raz już może nie zadzwonić!

Czy istnieje idealny wiek, kiedy zdecydować się na pierwsze dziecko?

Według specjalistów jest to wiek pomiędzy 20 a 29 rokiem życia, najpłodniejsze są podobno kobiety w wieku 24-25 lat.

W późniejszym wieku dochodzi do osłabienia jajeczek i prawdopodobieństwo zajścia w ciążę jest niższe. Prawdą jest, że przybywa par, które mają problem z poczęciem, ale czy jest to spowodowane wiekiem?

Według lekarzy dużo bardziej zagrożona jest grupa dwudziestopięcioletnich otyłych kobiet w ciąży niż szczupłych i pełnych wigoru trzydziestopięciolatek.

Jednakże idealny wiek, kiedy zdecydować się na dziecko, każda kobieta powinna wybrać sama, zgodnie ze swoimi odczuciami  oraz siłami fizycznymi i psychicznymi.

Nie zawsze zgodnie z planem

Są też między nami kobiety, które pragną dziecka przez długi okres, ale starania nie przynoszą efektów. Później przestają o tym myśleć i zachodzą w ciążę. W ten sposób mamą może zostać kobieta w późniejszym wieku, mimo, że pragnie dziecka od 25 lat.

W tym przypadku natura jest silną czarodziejką.

Co jest priorytetem przed poczęciem dziecka?

  • przede wszystkim czuć się gotowa pod każdym względem (niezależnie od wieku), niestety nie da się przygotować do przodu :-)
  • być kochającą i stateczną osobą,
  • zapewnić dziecku kochające i bezpieczne otoczenie,
  • jeśli to możliwe, być we dwójkę – z partnerem będzie ci łatwiej,
  • mieć stabilną sytuację finansową,
  • przejąć odpowiedzialność za życie kogoś innego.

Jeśli spełniasz wszystkie warunki – nieważne, czy masz dwadzieścia, czy czterdzieści lat – nie daj się zniechęcić pragnieniem dziecka i pełną piersią ciesz się jego obecnością :-)

Poprzedni artykułNastępny artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *