Niemowlę

Najczęstsze powody płaczu u dziecka

Niektóre dzieci płaczą mniej, inne stale a jeszcze inne są tak spokojne, jakby ich nie było. Płacz dziecka dzielimy na uzasadniony i nieuzasadniony. Wiesz, że płacz nieuzasadniony występuje dużo rzadziej? Kiedy dziecko płacze, w większości przypadków ma poważny powód a Twoim zadaniem jest odczytać jego sygnały.

Dzieciątko może być niezadowolone, ponieważ ma mokrą pieluchę, jest głodne, męczą go gazy lub pierwsze ząbki. Przeraża Cię myśl, że nie rozpoznasz, czego od Ciebie w danej chwili chce Twój maluszek? I że będzie płakać całe godziny, zanim wreszcie natrafisz na przyczynę? Nie bój się, bardzo szybko nauczysz się rozpoznawać, co sygnalizuje każdy rodzaj płaczu.

Przygotowaliśmy dla Ciebie przegląd najczęstszych powodów dziecięcego płaczu.

Jeśli pominiemy głód i mokrą pieluchę, należą do nich:

Infekcja ucha

Twoje maleństwo gniecie i szarpie uszko, które jest całe czerwone? Dziecko jest marudne i płaczliwe? Nie czekaj na nic i udaj się do pediatry. Najpewniej chodzi o infekcję ucha a z tym sobie sama w domu nie poradzisz. Nie bój się, to nic poważnego a Twój bobas niedługo znowu będzie się uśmiechać.

Pleśniawka

Jeśli karmisz piersią, możesz spotkać się z białymi plamkami, którymi dziecko będzie mieć pokryty język. Ten będzie, wtedy bardzo wrażliwy na dotyk, nawet do bólu. Z tego powodu dziecko może nie tylko płakać, ale również odmawiać piersi lub butelki. Bardzo ważne jest, aby dbać o higienę brodawek i stan dziecka konsultować z lekarzem pediatrą. Jeśli odkryje się zakażenie pleśniawką wcześnie, wszystko skutecznie rozwiąże roztwór fioletu krystalicznego.

Refluks

Dziecko w czasie karmienia przyjmuje także powietrze, które może być powodem ulewania się czy kolki. Refluks żołądkowo – przełykowy (GER) jest spowodowany spontanicznym, powtarzalnym powrotem zawartości żołądka z powrotem do przełyku dziecka a w niektórych przypadkach nawet do ust.

Przyczyną refluksu jest nieukończony rozwój funkcjonalnego zwieracza między przełykiem a żołądkiem, który rozwija się aż do pierwszego roku życia. Jeśli dziecku jedynie często się ulewa, ale poza tym rozwija się dobrze, mówimy tylko o refluksie, czyli o stanie, który nie wymaga żadnego specjalnego leczenia. Niemniej jednak lekarz dziecięcy powinien wiedzieć o tym fakcie. Refluks zwykle ustępuje w ciągu roku.

isifa-136211129

Ząbki

Są zdradliwe, długo nic nie widać, a mimo to już potrafią porządnie wymęczyć dziecko. Pierwszym objawem jest zwykle płaczliwość, marudzenie, potem pojawić się może gorączka lub stan podgorączkowy oraz obrzęk dziąseł. W takiej sytuacji skorzystaj z bogatej oferty gryzaków czy roztworów i żelów powodujących ulgę w bólu.

Lęk separacyjny

Na pierwszy rzut oka może się wydawać, że chodzi o płacz nieuzasadniony. Wystarczy, że odejdziesz od łóżeczka lub wózka a Twoje maleństwo zacznie płakać. Jest to tzw. lęk separacyjny, który występuje po raz pierwszy około szóstego miesiąca życia dziecka. Zawsze, kiedy musisz odejść od dziecka, wyjaśnij mu, że szybko wrócisz. Dotrzymaj obietnicy. Ten lęk ustąpi w chwili, kiedy Twoje dziecko dojrzeje i uświadomi sobie, że mama będzie z nim zawsze i zawsze do niego wróci, tak jak obiecała.

Ból

Metodą uśmierzania bólu jest osteopatia czaszki i może pomóc dzieciom, które cierpią na bóle pleców, głowy lub napięcie wskutek bólu brzuszka po narodzinach. Chodzi o metodę opartą na terapii czaszkowo-krzyżowej, składającą się z delikatnych masaży, które mogą przynieść ulgę dziecku.

Jeśli odnosisz wrażenie, że płacz dziecka jest bardzo intensywny a na pierwszy rzut oka nie widzisz oczywistej przyczyny, dla pewności udaj się do pediatry. Lepiej sto razy dmuchać na zimne, niż raz być późno.

Poprzedni artykułNastępny artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *